U atolu Midway objeveny vraky dvou japonských letadlových lodí, potopili je Američané

Výzkumníci nalezli v Tichém oceánu vraky dvou japonských letadlových lodí, které potopili Američané během bitvy u Midway za druhé světové válce. Patřily mezi sedm plavidel, které šly ke dnu během tohoto klíčového válečného střetnutí. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Přidejte svůj názor

Kamikaze nalétává na USS Missouri
doporučujeme

Vrak letadlové lodi Kaga byl objeven minulý týden, zatímco druhou potopenou loď Akagi nalezli pátrači v neděli. Dosud jediná objevená letadlová loď potopená v této bitvě byl americký Yorktown - jeho vrak byl nalezen v roce 1998.

zdroj: YouTube

Oba nynější objevy učinila posádka pátrací lodi Petrel, kterou vlastní společnost Vulcan spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena. Výzkumníci použili podmořský dron vybavený sonarem, který přesné umístění lodí Kaga a Akagi dokázal odhalit.

Výzkumníci rovněž spolupracovali s americkým námořnictvem, neboť podle amerického práva je nezákonné narušovat podmořské válečné hroby, za něž jsou v bitvách potopené lodi považovány.

Vraky obou nosičů letadel spočívají podle jejich objevitelů severozápadně od atolu Midway na dně oceánu v hloubce bezmála 5500 metrů.

Atol Midway, jenž je součástí amerických Havajských ostrovů, byl za druhé světové války využíván jako vojenská základna. Japonsko se pokusilo ostrov obsadit, Američané však byli schopni odposlouchávat jeho šifrovanou komunikaci. Když svaz japonských bojových lodí 4. června 1942 dorazil k atolu, připravené americké námořnictvo jej očekávalo.

V námořní a letecké bitvě, která se záhy rozpoutala, zemřelo více než 2000 Japonců a 300 Američanů. Dohromady v ní bylo potopeno sedm plavidel - čtyři z nich byly japonské letadlové lodi, jež měly pro vedení boje v Tichomoří rozhodující význam. Historici považují bitvu za symbolický bod obratu ve vývoji války v Pacifiku, po němž Američané převzali strategickou iniciativu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brzy se uvidíme? Trumpův tweet vyvolal v KLDR rozhořčení

18.11.2019 16:39 Severní Korea nepřistoupí na další summit se Spojenými státy, který by dal americkému prezidentovi…

Papež František navštíví Thajsko a Japonsko, sejde se s oběťmi jaderných…

18.11.2019 15:42 Papež František odletí v úterý večer na návštěvu Thajska a Japonska, kde chce podpořit celosvětové…

Masakr na Náměstí Nebeského klidu: Proč se v Číně nezhroutil komunismus?

18.11.2019 14:53 Zatímco my jsme před 30 lety cinkali na náměstí klíči a posílali komunisty do věčných lovišť, v…

Dvousettisícová Samoa zavřela školy. Epidemie spalniček udeřila naplno

18.11.2019 09:41 V tichomořském ostrovním státě Samoa byl vyhlášen stav nouze kvůli epidemii spalniček. V celé zemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama