Úřady ve Wu-chanu tajily pravdu, tvrdí "hrdina SARS", který varoval před koronavirem

Zhong Nanshan je čínský lékař, který vstoupil do historie hned dvakrát. Za zásluhy v dřívější epidemii si vysloužil přezdívku "hrdina SARS", stejnou měrou se ale poradce čínské vlády pustil i do boje s novým typem koronaviru. Byl to právě Zhong, kdo jako první upozornil svět, že covid-19 se přenáší mezi lidmi. A nyní tvrdí, že úřady ve Wu-chanu o koronvairu tajily pravdu.

Wu-chan
doporučujeme

Wuchanské úřady 8. dubna oficiálně ukončily 76denní karanténu, jež byla uvalená na celé město. Není divu, Čína ještě donedávna hlásila tisíce nových případu nákazy denně, většinu právě z Wu-chanu.

Celkem v zemi, která dnes uvádí pouze jednotky případů denně, onemocnělo covidem-19 přes 80 tisíc lidí a více než 4 tisíce zemřely. Úřady ale ve městě přesto zahájily hromadné testování. Nové případy nákazy totiž vyvolaly obavy z druhé vlny epidemie. 

Podle prohlášení úřadů je cílem otestovat všech 11 miliónů obyvatel. A podle Zhonga je opatrnost na místě. "Většina lidí v Číně je stále náchylná k infekci covidu-19, protože nemají imunitu," řekl pro server televize CNN.

Zhong se proslavil v roce 2003 během boje se SARS a byl to právě on, kdo 20. ledna ve vysílání televize CCTV uvedl, že koronavirus se šíří mezi lidmi. O nebezpečném viru se přitom vědělo už několik týdnů, úřady ve Wu-chanu ale tvrdily, že přenos mezi lidmi nebyl zaznamenán.

Lékař město navštívil o několik dní dříve a pro CNN uvedl, že obdržel mnoho telefonátů od lékařů a svých bývalých studentů, kteří ho varovali, že situace je mnohem horší, než úřady oficiálně uvádí.

"Místní úřady nám nechtěly říct pravdu," přiznal s tím, že na začátku mlčely úplně. Známo bylo pouze oficiální číslo, které čítalo 41 nakažených. Tomu ale Zhong nevěřil, protože případy nákazy se objevily už i v zahraničí. 

Tlačil proto na Wu-chan, aby mu sdělil skutečná čísla. Až o dva dny později se dozvěděl, že nakažených jsou dvě stovky včetně několika zdravotníků a tři lidé zemřeli.

Odmítá ale myšlenku, že by Čína tajila skutečná data. Podle jeho slov se vláda poučila z epidemie SARS, kterou se snažila skrývat "dva nebo tři měsíce". "Všechna města musí poskytovat pravdivá čísla o epidemii, jinak jim bude hrozit trest." 

"Od 23. ledna jsou všechna data správná, myslím," dodal. Má rovněž vysvětlení, proč se v některých zemích objevilo mnohem více nakažených než v Číně, kde se virus objevil poprvé.

"Myslím, že některé země v Evropě, zřejmě i spojené státy, považovali tuto nemoc za něco jako chřipku. Spletly se," uvedl a následně odmítnul myšlenku některých úřadů, že by virus vznikl v laboratoři.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael a Súdán se dohodly na normalizaci vzájemných vztahů, oznámil Trump

23.10.2020 20:36 Aktualizováno Izrael se dohodl se Súdánem na normalizaci vzájemných diplomatických vztahů. Podle agentury Reuters…

Soul zkoumá úmrtí lidí, kteří zemřeli po očkování proti chřipce

23.10.2020 19:49 Jihokorejský vládní zdravotní úřad dnes zopakoval, že bude pokračovat v rozsáhlém programu očkování…

Trumpův výrok o špinavém vzduchu vyvolal v Indii bouři

23.10.2020 18:20 Čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o "nechutně špinavém" vzduchu v Indii způsobil…

Greenpeace varuje: Voda z Fukušimy vypuštěná do oceánu může poškodit…

23.10.2020 14:25 Voda z atomové elektrárny v japonské Fukušimě, kterou chce Japonsko vypouštět do moře, může…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama