USA, Británie a Kanada uvalily nové sankce proti barmské juntě

USA, Británie a Kanada dnes zavedly nové sankce proti barmské juntě, informuje agentura Reuters. Washington přidal na sankční seznam členy junty, která se v únoru po vojenském převratu postavila do čela asijské země a násilně potlačuje protesty, a několik dalších barmských představitelů.

Eurozpravy.cz

Británie oznámila, že bude blokovat státem vlastněný podnik Myanmar Gems Enterprise (MGE), který označila za jeden z hlavních zdrojů finančních prostředků vojenského vedení země. Kanada pak v koordinovaném kroku s USA a Británií uvalila sankce proti několika společnostem včetně MGE i konkrétním lidem spojeným s juntou.

Na americké černé listině se ocitli čtyři členové junty, takzvané Státní administrativní rady, a devět dalších barmských činitelů, které americké ministerstvo financí identifikovalo jako klíčové představitele barmského vojenského vedení - včetně guvernéra barmské centrální banky, ministra pro zahraniční spolupráci a předsedy takzvané Unijní volební komise, kterou junta ustavila. Washington se tak podle agentury Reuters poprvé rozhodl potrestat civilní představitele, kteří spolupracují s juntou. Jsou mezi nimi však i vojenští činitelé ve výslužbě.

Sankce oznámené Londýnem míří proti státní společnosti MGE, která na americkém sankčním seznamu figuruje od dubna. "Opatření proti MGE připraví vojenskou juntu, která pokračuje v podrývání demokracie a je zodpovědná za represe a závažné porušování lidských práv barmských občanů včetně zabíjení dětí, o klíčový zdroj prostředků," uvedlo britské ministerstvo zahraničí v prohlášení. Společnost MGE spadá pod barmské ministerstvo pro těžbu, vydává povolení pro získávání drahokamů a má zisky z jejich prodeje. Barma je hlavním světovým zdrojem jadeitu, který je vyhledávaný v Číně, a má také významná naleziště rubínů a dalších drahých kamenů.

Proti aktuálnímu barmskému vedení se dnes sankčními opatřeními rozhodla zakročit také Kanada. "Kanada stojí za barmskými občany, kteří pokračují v boji za obnovení demokracie a svobody ve své zemi," uvedl kanadský ministr zahraničí Marc Garneau.

Mezinárodní pozorovatelé voleb z organizace ANFREL (Asijská síť pro svobodné volby) dnes uvedli ve své konečné zprávě, že loňské barmské volby, v nichž zvítězila Národní liga pro demokracii (NDL) Do Aun Schan Su Ťij, odrážely vůli lidu. Argumenty armády, která podzimní hlasování zpochybnila a zdůvodnila jimi svůj puč, organizace označila za neopodstatněné. Barmská armáda v únoru zadržela prezidenta Win Myina, Su Ťij a další představitele její strany a vyhlásila na rok výjimečný stav. Od převratu se po celé zemi konají protesty, při kterých zemřely již stovky lidí. Barmská Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) udává, že při represích junty zemřelo 802 lidí.

Témata: EZ

V Japonsku vybuchla sopka Mt. Otake

23.06.2021 08:28 Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska dnes vybuchla. Velké kameny…

Olympiáda v Tokiu bude bez alkoholu, oznámili pořadatelé

23.06.2021 06:59 Třicet dní před zahájením letních olympijských her v japonské metropoli Tokiu dnes pořadatelé…

Co se skutečně stalo ve Wu-chanu? Virolog z týmu WHO položil důležité…

22.06.2021 21:58 Aktualizováno NÁZOR - Světová pandemie covidu-19 může být nejhorší v moderních dějinách, konstatuje profesor…

V Indii přibylo za den méně než 50.000 nakažených

22.06.2021 15:06 Denní přírůstek nákaz koronavirem v Indii klesl pod 50.000. Za posledních 24 hodin indické…

UNESCO doporučilo přidat Velký bariérový útes na seznam ohrožených památek

22.06.2021 09:24 Výbor organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO doporučil přidat australský Velký…

Japonsko připravuje olympiádu, navzdory boji s koronavirem a nesouhlasu…

21.06.2021 11:41 Již za měsíc, 23. července, mají podle plánu začít v japonské metropoli Tokiu letní olympijské hry,…

Olympiáda v Tokiu proběhne s fanoušky, kapacita bude omezená

21.06.2021 10:43 Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát…

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

20.06.2021 15:34 V Indonésii, která má 270 milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo dalších 13.737 nových…

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

20.06.2021 11:18 Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň…

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Související:

Právě se děje