V Číně odškodní chovatele exotických zvířat na maso, pokud ukončí svou činnost

Čínská provincie Chu-nan jako první v zemi nabídla lidem, kteří chovají exotická zvířata na maso, že jim vyplatí odškodné, pokud dobrovolně ukončí svou činnost. Právě z čínského tržiště, kde se prodávala divoce žijící a exotická zvířata, se podle názoru řady expertů rozšířil do světa nový typ koronaviru. Informoval o tom dnes deník The Guardian.

Úřady v provincii Chu-nan v pátek zveřejnily plán, jehož cílem je přesvědčit chovatele exotických zvířat, aby přešli na tradičnější odvětví, jako je chov dobytka, pěstování čaje, ovoce a zeleniny či bylin užívaných v čínské medicíně.

Podle listu The Guardian úřady nabízejí chovatelům kompenzace. Ti tak za jeden kilogram kobry, chřestýše či užovky dostanou 120 jüanů (425 Kč), za kilogram hlodouna čínského 75 jüanů (265 Kč). Cibetka, která patrně stojí za rozšířením nemoci SARS způsobené jiným typem koronaviru před 20 lety, má hodnotu 600 jüanů (2100 Kč) za kus. Úřady rovněž chtějí zajistit chovatelům další finanční a jinou podporu, včetně přeškolení.

Agentura AFP dnes napsala, že podobný program počítající s odškodněním chovatelů exotických zvířat představila již i provincie Ťiang-si. Chu-nan i Ťiang-si sousedí s provincií Chu-pej, v jejíž metropoli Wu-chanu se koncem loňského roku nový koronavirus SARS-CoV-2 objevil poprvé. S nemocí covid-19, kterou způsobuje, od té doby ve světě zemřelo přes 300.000 lidí.

Organizace bojující za práva zvířat Humane Society International (HSI) uvedla, že Chu-nan a Ťiang-si patří k nejvýznamnějším čínským provinciím, co se týče chovu exotických zvířat. Obchod s těmito zvířaty v Číně má podle odhadů hodnotu 520 miliard jüanů (1,8 bilionu Kč) a zaměstnává 14 milionů lidí, píše agentura AFP.

Čína v reakci na šíření koronaviru v minulých měsících zakázala prodej divoce žijících a exotických zvířat na jídlo. Nadále je ale legální prodávat je na výzkum, tradiční čínskou medicínu, či pokud jsou určeny pro zábavu.

Podle vědeckých poznatků jsou původním zdrojem nového koronaviru SARS-CoV-2 netopýři. Z netopýra na člověka se virus patrně přenesl přes nějakého mezihostitele, mohl jím být například chráněný luskoun, jehož maso se v Číně považuje za delikatesu.

Související

Více souvisejících

Čína Zvířata Wu-chan Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 45 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy