V Hongkongu se opět protestuje, policie varovně střílí do vzduchu

Tisíce demonstrantů dnes vyšly do ulic na nejméně devíti místech v Hongkongu, aby vyjádřily nespokojenost s policií a uctily památku studenta, který v noci na pondělí spadl ze střechy krytého parkoviště při zásahu policistů a dnes v nemocnici zemřel. Bezpečnostní složky na jednom z protestních míst musely použít varovné výstřely, napsal hongkongský list South China Morning Post.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Hongkong
doporučujeme

Kampus hongkongské vědeckotechnické univerzity, kterou zesnulý Alex Chow navštěvoval, dnes také poničili nespokojení studenti. Zdemolovali tamní pobočku Starbucks a obchod a pomalovali rezidenci prezidenta univerzity, který podle nich nedostatečně odsoudil policejní zákrok, jež vedl k Chowově smrti.

Jde o jedno z mála úmrtí, která jsou nějakým způsobem spojena s pětiměsíčními protestními akcemi, při nichž lidé v Hongkongu požadují demokratické reformy, napsala agentura AP.

Odpoledne a večer tamního času se následně do ulic vydaly tisíce rozhořčených demonstrantů s obličeji zakrytými maskami a požadovaly rozpuštění policejních složek a volaly po pomstě. Někteří lidé nesli bílé květiny a transparenty s nápisem "Hongkong je policejní stát". Protestující rovněž žádali spravedlnost pro zemřelého studenta a nadávali hlídkujícím policistů, které nazývali vrahy, uvedla agentura Reuters.

V hustě obydlené čtvrti Mong Kok protestující obsadili ulici Nathan Road, stavěli zde barikády a zapalovali ohně. Zničili také nedalekou stanici metra a podle policie zde došlo nejméně ke třem výbuchům. Jedno z výbušných zařízení se policie pokoušela odpálit pomocí robota, napsala Reuters.

Na jihu poloostrova Kowloon policie proti demonstrantům vypálila do vzduchu varovné výstřely, když ji obklopil rozzuřený dav. "Na křižovatce ulic Nathan Road a Hamilton Street skupinu detektivů obklíčili protestující. Protože měl dav početní převahu, jeden z policistů vystřelil do vzduchu. Nikdo nebyl zraněn," citoval South China Morning Post policejní zdroj. Demonstranti se střetli s policií i v nákupní čtvrti Causeway Bay.

Dvaadvacetiletý Chow spadl v noci na pondělí ze střechy třetího patra parkovacího domu, když policie na místě zasahovala slzným plynem proti davu protivládních demonstrantů. Příčina studentova pádu nebyla stanovena, incident ale prohloubil odpor k policejním silám, které jsou obviňovány z příliš tvrdého postupu proti účastníkům protestů. Chow byl od pádu v kómatu. Zemřel dnes ráno, oznámily nemocniční zdroje bez podrobností.

Podle policie mladík s největší pravděpodobností skočil dolů z vyššího poschodí parkovacího domu, nicméně nevyloučila možnost, že se student zřítil, když prchal před slzným plynem, který policisté krátce předtím začali v parkovacím domě rozprašovat. Policejní síly ale uvedly, že slzný plyn nestříkaly na demonstranty z bezprostřední blízkosti.

Tvrzení, že policisté mladíka shodili dolů a úmyslně zdržovali příjezd sanitky, policie rezolutně odmítla. Bezpečnostní kamery incident nezachytily.

Hongkongská vláda vyjádřila nad smrtí studenta "velký zármutek a politování". "Policie již dříve uvedla, že přikládá tomuto případu velkou důležitost a že vede důkladné vyšetřování s cílem zjistit, co se přesně stalo," uvádí vládní prohlášení.

Přestože demonstrace v poslední době často přerůstají v násilné střety, úmrtí bylo zaznamenáno jen málo. K obětem spojovaným s protesty patří například muž, který se zabil, když se snažil pověsit transparent, a žena, jež spáchala sebevraždu a v dopise na rozloučenou žádala stažení kontroverzního návrhu zákona, který by umožnil vydávání osob podezřelých z trestného činu do pevninské Číny. Úřady tento návrh, který stál u zrodu protestů, již stáhly, demonstranti však nadále požadují širší demokratické reformy.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dvousettisícová Samoa zavřela školy. Epidemie spalniček udeřila naplno

18.11.2019 09:41 V tichomořském ostrovním státě Samoa byl vyhlášen stav nouze kvůli epidemii spalniček. V celé zemi…

Malé vítězství demonstrujících: Zákaz zakrývání tváře je neústavní,…

18.11.2019 09:26 Hongkongský nejvyšší soud dnes označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který…

Největší čínská skládka je plná. Čtvrt století před plánem

18.11.2019 09:04 Největší čínská skládka Ťiang-cchun-ko u města Si-an, správního střediska centrální provincie Šen…

Studenti v Hongkongu tvrdě brání univerzity: Hází benzinové bomby,…

17.11.2019 21:38 Aktualizováno V Hongkongu se dnes vyhrotila situace kolem polytechnické univerzity, obsazené asi 200 studentů. Do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama