VIDEO: V Indonésii vybuchla sopka Ili Lewotolok, evakuováno 2800 lidí

Na východě Indonésie dnes evakuovali téměř 2800 lidí z 28 vesnic kvůli erupci sopky Ili Lewotolok. Sloup kouře a popela z jejího kráteru vystoupal do výšky 4000 metrů. Ministerstvo dopravy vydalo upozornění pro letadla a místní letiště přerušilo provoz.

Výbuch sopky Ili Lewotolok. (29.11.2020)
doporučujeme

Sopka leží v provincii Východní Nusa Tenggara na ostrově Lembata. O její činnosti dnes informoval mluvčí agentury pro katastrofy Raditya Jati. Neví o žádných zraněných ani mrtvých, ale erupce podle něj vyvolala mezi lidmi v okolí paniku.

Ili Lewotolok je aktivní s přestávkami od roku 2017. Dnes indonéské středisko pro vulkanologické a geologické rizikové jevy zvýšilo úroveň nebezpečí v okolí Ili Lewotoloku na druhý nejvyšší stupeň na čtyřstupňové škále.

Ili Lewotolok se zvedá do výšky 5423 metrů a je nyní třetí chrlící sopkou v Indonésii - kromě ní je to i Merapi na Jávě a Sinabung na Sumatře. Agentura AP píše, že v Indonésii je více než 120 aktivních sopek. Podle Reuters může v případě aktivních sopek na erupci dojít i po několika týdnech nebo měsících.

V souvislosti se situací kolem Ili Lewotoloku agentura pro řešení katastrof vyzvala lidi z okolních vesnic i turisty, aby se drželi v nejméně čtyřkilometrové vzdálenosti od kráteru a byli si vědomi nebezpečí jedovatých plynů a stékající lávy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisk: V japonské vládě panuje shoda na nutnosti zrušit olympiádu. Zrušení…

22.01.2021 05:50 Japonská vláda došla v soukromých jednáních k závěru, že kvůli koronaviru bude nutné zrušit…

V Indii zasáhl požár továrnu největšího světového výrobce vakcín

21.01.2021 16:40 Nejméně pět lidských životů si dnes vyžádal mohutný požár v rozestavěné budově firmy Serum…

Peking zesílil opatření, počet nakažených roste

20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…

Zakladatel Alibaby Jack Ma se prý ukázal na veřejnosti

20.01.2021 09:00 Aktualizováno Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma se poprvé od loňského října ukázal na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama