V Pákistánu dopadeni dva teroristé, přes 11 lety unesli a zavraždili Poláka

V Pákistánu se pořádkovým silám podařilo zadržet dva muže podezřelé z toho, že před 11 lety unesli a zavraždili polského inženýra Piotra Stańczaka. Oznámila to polská média s odvoláním na diplomaty. Stańczak se podílel na hledání ropy a plynu na území, kde působí povstalci z radikálního hnutí Tálibán.

Ilustrační foto
doporučujeme

Oba podezřelé se podařilo policii dopadnout počátkem června při zátahu ve městě Rávalpindí. Jeden se přiznal, že Poláka popravil, druhý, že jej věznil, napsal list Gazeta Wyborcza s odvoláním na mluvčí polské diplomacie Moniku Szatyńskou-Luftovou.

Teroristé Poláka unesli na konci září 2008, přičemž na místě zabili jeho řidiče, tlumočníka a osobního strážce. Za Poláka požadovali osvobození svých spolubojovníků. Po odmítnutí pákistánských úřadů Stańczaka v únoru 2009 zavraždili.

Oba zadržení jsou podle serveru Onet.pl zachyceni na videu s nahrávkou Polákovy popravy. "Únosci měli nerealistické požadavky. Žádali osvobození desítek svých druhů z pákistánských věznic," řekl serveru Radoslaw Sikorski, které v té době býval polským ministrem zahraničí. Varšava se podle něj snažila "otřást nebem a zemí", aby krajana zachránila, ale marně.

Bývalý důstojník polské rozvědky Vincent Severski nevyloučil, že i nynější dopadení podezřelých může být výsledkem zákulisních her pákistánských tajných služeb s islamisty.

Gazeta Wyborcza poznamenala, že dříve vysílaly své inženýry do Pákistánu i západní firmy, ale poté, co sousední Afghánistán v polovině 90. let ovládl Tálibán, zbyli jen Poláci a Číňané. Pracovníci firmy Geofizyka Krakow se snažili získat přízeň místních obyvatel například dekami a stany, které rozdávali po velkém zemětřesení před čtyřmi lety v pákistánské části Kašmíru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KLDR prý nemá ani jednoho nakaženého. Ve skutečnosti nikdo ani neví, kolik…

05.07.2020 11:36 Vůdce KLDR Kim Čong-un na zasedání komunistické strany ocenil reakci své země na covid-19 a označil…

Čína prosazuje v léčbě covidu-19 tradiční medicínu, většina Číňanů…

05.07.2020 10:39 Zatímco se vědci chvatně snaží vyvinout očkovací látku proti covidu-19, Peking prosazuje při léčení…

Napětí na čínsko-indické hranici trvá. Módí navštívil místo, kde se…

03.07.2020 17:04 Indický premiér Naréndra Módí dnes odletěl do oblasti himálajského Ladákhu, která je ohniskem…

Čína jmenovala šéfa bezpečnostního úřadu v Hongkongu, vlivný aktivista…

03.07.2020 16:31 Čína dnes jmenovala ředitele nového bezpečnostního úřadu v Hongkongu. Funkcionář zastával pozici…

Související:

Právě se děje

Další zprávy