V Singapuru volili v době koronaviru nový parlament

V Singapuru dnes skončily předčasné volby do parlamentu a začalo sčítání hlasů, první výsledky se čekají v sobotu ráno místního času. Kvůli hygienickým požadavkům daným epidemií koronaviru byla hlasovací doba prodloužena o dvě hodiny. Za favorita voleb je podle médií považována vládní Strana lidové akce (PAP), charakterizovaná jako strana levého středu.

V Singapuru volili v době koronaviru nový parlament
doporučujeme

Hlasování mělo původně skončit ve 20:00 místního času, ale bylo prodlouženo do deseti hodin večer (16:00 SELČ). Před hlasovacími místnostmi se vzhledem k požadavku dodržovat odstupy tvořily dlouhé fronty. Lidé přišli s rouškami a mnozí měli i rukavice.

Ráno mohli přednostně hlas odevzdat starší občané. Ostatním úřady ve snaze zamezit vytváření davu vymezily dvouhodinový interval k odevzdání hlasu. Vyzvaly také mladší obyvatele, aby nedoprovázeli své staré příbuzné a počkali si na svůj vymezený čas. Lidé nakažení koronavirem nebo ti v karanténě volit nesměli. V Singapuru je volební účast povinná, právo volit mělo 2,65 milionu lidí.

Premiér Lee Hsien Loong vyhlásil předčasné volby v červnu, krátce po uvolnění dvouměsíční částečné uzávěry vyhlášené kvůli koronaviru. Zdůvodnil to potřebou obnovit mandát PAP k řešení důsledků pandemie, kterou označil za generační krizi. Mandát současné vlády měl skončit příští rok.

V dnešním hlasování šlo podle agentury AP o obsazení 93 parlamentních křesel, proti PAP kandidovalo deset menších stran. PAP dominuje singapurské politice od roku 1959, kdy se stal prvním předsedou vlády otec současného premiéra Lee Kuan Yew. Jak uvádí AP, za zhruba tři desetiletí se mu podařilo z chudého městského státu vybudovat jednu z nejbohatších zemí světa. V minulých volbách v roce 2015 dalo PAP hlas téměř 70 procent voličů, takže strana obsadila většinu parlamentních křesel.

Opoziční Demokratická strana Singapuru kritizovala prodloužení volební doby jako nepřijatelné. Z některých místností museli její zástupci ve volební komisi odejít, takže se urny zavíraly bez nich.

Důchodce Dennis Phua nesouhlasí s tím, že se volby konaly v předstihu. Doufá, že opozice získá více hlasů a že PAP nebude moci být "tak arogantní". "Jsme nespokojeni s mnoha věcmi. Je to dobrá vláda, ale některé věci se dají dělat lépe," řekl Phua, když čekal před školou na odevzdání hlasu. Florence Seeová je naopak s vládou spokojena a doufá, že zůstane při starém i po volbách. Ocenila kabinet za opatření, která měla voliče chránit.

Šestimilionový Singapur už zaznamenal nákazu minimálně u 45.614 lidí, má ale velmi nízkou úmrtnost, zemřelo tam jen 26 pacientů. Většinu nakažených tvoří zahraniční dělníci, mezi nimiž se virus rozšířil v přeplněných ubytovnách.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Asad: Cílem nových amerických sankcí je dusit Syřany

12.08.2020 21:35 Syrský prezident Bašár Asad dnes označil nové americké sankce proti syrským subjektům za novou…

Prodemokratický magnát Lai vyzval demonstranty, aby byli opatrní

12.08.2020 21:05 Prodemokratický mediální magnát Jimmy Lai, který vydává hongkongský deník Apple Daily, varoval…

V Indii vyvolal nepokoje protimuslimský příspěvek na facebooku, tři lidé…

12.08.2020 16:53 Nejméně tři mrtvé si vyžádaly noční nepokoje v indickém městě Béngalúru vyvolané facebookovým…

Pivo jako zdroj energie. V Austrálii přišli s jedinečným nápadem

12.08.2020 16:05 Uzavření barů a restaurací po celém světe kvůli pandemii covid-19 způsobilo obrovské finanční…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama