Zatýkání a popravy? Odbornice popsala, jak KLDR řeší koronavirus

NÁZOR - Začátkem března Severní Korea vítězoslavně oznámila, že nemá jediný případ nemoci covid-19, připomíná Olivia Schieberová v komentáři pro server Washington Post. Podle expertky na Dálný východ z think tanku American Enterprise Institute se ale většina analytiků shoduje, že důkazy naznačují opak.

Severokorejský voják

Dle Kima je vše v normálu

Na základě předchozího krizového chování severokorejského režimu lze očekávat z jeho strany podvody, agresivní a militantní přístup, včetně testů nových zbraní, upozorňuje Schieberová. Obává se, že tento postup připraví o život mnoho Severokorejců.

V 90. letech KLDR zažívala katastrofický hladomor, který zabil miliony lidí, připomíná odbornice. Vysvětluje, že severokorejská vláda tehdy objektivně čelila sérii otřesů - povodním, neúrodě a náhlému přerušení sovětských dodávek -, ale její neschopnost, lhostejnost a rozkrádání cenné humanitární pomoci přispěly k chaosu.

Vláda v Pchjongjangu tehdy nabádal obyvatelstvo, aby si zkrátilo tzv. náročný pochod - neboli hladovění - konzumací pouhých dvou jídel denně, ačkoliv mnoho z nich se dostalo stěží k jednomu, připomíná expertka. Konstatuje, že po nástupu koronaviru Severní Korea přijala extrémní opatření, která se vynikají jejímu běžnému jednání.

"Zprávy o prvotní epidemii v Číně přiměly režim Kim Čong-una okamžitě zavřít své hranice," pokračuje Schieberová. Dodává, že Pchjongjang ostentativně hrozil, že zastřelí každého, kdo se k nim přiblíží, následně zrušil vojenskou přehlídku k 72. výročí založení lidové armády, která bývá silně medializovaná a navštívená, a Kim poslal do karantény tisíce vlastních obyvatel a stovky cizinců.  

Covid-19 si přesto zjevně cestu našel a nemoci údajně podlehla téměř desítka vězňů v koncentračním táboře Jeonger-ri, kde jsou vězněni Severokorejci navrácení z Číny, což přimělo úřady k dezinfekci celého tábora, uvádí odbornice. Doplňuje, že nákaze podlehlo údajně i 180 vojáků a na 3.700 jich skončilo v karanténě.  

Kim minulý měsíc nařídil stavbu nové nemocnice v Pchjongjangu, která má být dokončena za 200 dnů, na 75. výročí založení vládnoucí strany, upozorňuje Schieberová. Podotýká, že KLDR údajně částečně otevřela hranici s Čínou, aby do země dostala zásadní materiál, například lékařské respirátory a léky.

"Přesto režim stále popírá veškeré případy covid-19," píše expertka. Vysvětluje, že podobně jako během hladomoru v 90. letech si severokorejská vláda hodlá podržet pevnou kontrolu nad tokem informací. Kim na veřejnosti nenosí roušku, čímž chce zřejmě "Drahý a Respektovaný" vyslat obyvatelstvu signál, že vše je v normálu.

Skrývání informací není zadarmo

Úmrtí režim přičítá respiračním onemocněním, nikoliv nemoci covid-19, což je ostatně snadné, když postrádá kapacity pro testování na virus ve větším měřítku, konstatuje Schieberová. Dodává, že kolují spekulace o zatčení desítky pracovníku ministerstva státní bezpečnosti, kteří se o koronaviru bavili přes mobil, a anonymní zdroj na sociálních sítích minulý měsíc psal o popravě prvního severokorejského pacienta s covid-19.

To sice nebylo potvrzeno, ale režim je znám pro zabíjení všech obyvatel, které považuje za existenční hrozbu a tuto definici by člověk nakažený virem, který může způsobit pohromu v ekonomice a zdravotnictví země, zajisté splňoval, uvádí odbornice. Podotýká, že potlačování informací za účelem kontroly výkladu ale není zadarmo, a tak severokorejské pokusy zakrýt hladomor v 90. letech vedly k prodlévám v reakci, protože nebylo možné prověřit a vyměňovat si zprávy o situaci.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

KLDR požádala o pomoc až ve chvíli, kdy hladomor zuřil v celé zemi, což se muže opakovat i v případě koronaviru, který má potenciál rychle zahltit primitivní severokorejské zdravotnictví, obává se odbornice. Neočekává ovšem, že ani v masivní krizi by Pchjongjang žebral o pomoc, protože její přijetí je pro režim ponižující - již v 90. letech vláda Kim Čong-ila bránila dobře míněné pomoci zakrýváním rozsahu hladomoru před světem a dokonce z hlavního města vysídlila nejnuznější a nejvíce vyhladověné jedince.

Ponižující pomoc zřejmě přijde spolu s očekáváními, které režim žádného z Kimů nikdy nehodlá naplnit, soudí expertka. Připomíná, že nabídku pomoci ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa minulý měsíc odmítla sestra "Drahého a Respektovaného" Kim Jo-čong a pravděpodobně v obavě, že koronavirová pomoc bude spojena s denuklearizací, varovala, že Severní Korea se nenechá takovou "laskavostí" oklamat.

Pomoc, která měla ulevit Severokorejcům a zastavit agresivní militarismus jejich vlády, nikdy nesplnila svůj účel, upozorňuje Schieberová. Vysvětluje, že během hladomoru KLDR potravinovou pomoc předala armádě způsobem, který odporoval podmínkám jejího čerpání a ještě demonstrativně odpálila raketu středního dosahu Taepodong-1.

Navzdory Trumpovým nadějím nelze spoléhat na to, že covid-19 přivede Severokorejce k jednacímu stolu, což podtrhuje skutečnost, že KLDR minulý týden otestovala hned dvě rakety, konstatuje odbornice. Připouští, že Kim Čong-un se možná vyvaruje nejhorších přešlapů svého otce z 90. let. Sama ale míní, že poslední stalinský stát se jim nemůže vyhnout zcela a cenu, kterou za to zaplatí, zatím neznáme.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami

20.09.2021 15:04 Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už…

V neděli přibylo v Česku více než 180 nakažených koronavirem

20.09.2021 10:51 Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Indie oznámila, že v příštím čtvrtletí obnoví vývoz vakcín

20.09.2021 14:40 Indie v posledním čtvrtletí letošního roku obnoví vývoz vakcín proti nemoci covid-19. Podle…

KLDR pohrozila protiopatřeními kvůli novému paktu USA, Británie a Austrálie

20.09.2021 12:30 Severní Korea dnes odsoudila nový bezpečnostní pakt Spojených států, Británie a Austrálie, který…

Novozélandský Auckland zůstane další dva týdny v uzávěře

20.09.2021 10:25 Většina přísných opatření proti šíření koronaviru zůstane v největším novozélandském městě…

Australský premiér Morrison chápe zklamání Francie z dohody o ponorkách

19.09.2021 11:01 Aktualizováno Australský premiér Scott Morrison chápe zklamání Francie ze zrušení dohody o ponorkách ze strany…

Pákistán bude zadržovat české horolezce, dokud nezaplatí náklady na…

18.09.2021 15:34 Dva zachránění čeští horolezci zůstávají v Pákistánu. Úřady je budou zadržovat Gilgitu, dokud…

KLDR odpálila dvě balistické rakety, uvedla Jižní Korea

15.09.2021 07:48 Severní Korea dnes podle jihokorejské armády odpálila dvě balistické rakety. Japonsko uvedlo, že…

MONITOR: Represe v Číně akcelerují. Zaznělo varování před plány Si Ťin…

14.09.2021 00:01 Přes pětapadesáti lety se Čína otřásala, jelikož tehdejší vůdce Mao Ce-tung zahájil tzv. kulturní…

V Indii umírají desítky lidí na epidemii dengue

13.09.2021 21:06 Epidemie horečky dengue si od začátku září zřejmě vyžádala desítky obětí v severoindickém státě…

KLDR tvrdí, že úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu

13.09.2021 07:54 Severní Korea dnes oznámila, že o víkendu úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu.…

Austrálie od EU koupila milion dávek vakcíny

12.09.2021 08:15 Austrálie od Evropské unie nakoupila milion dávek vakcíny od společnosti Moderna, oznámil dnes…

Související:

Právě se děje

reklama