EU má smůlu? Turecko už o ni možná nemá zájem

Ankara – Pokus o státní převrat v Turecku má již nyní vážné důsledky. Zatčeny nebo propuštěny byly tisícovky soudců, vojáků i státních pracovníků. Zpravodajský server Al-Monitor ale varuje, že puč bude mít citelné důsledky pro směřování turecké zahraniční politiky.

Noví spojenci

Podle serveru můžeme očekávat razantní změny v zahraniční politice Turecka, a to zejména s ohledem na konflikt v Sýrii. Jak podotýká, tomu již před pokusem o převrat nasvědčovala omluva tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi za loňský incident, při kterém byl sestřelen ruský letoun.

Právě kvůli tomuto incidentu byly vztahy mezi Tureckem a Ruskem na bodu mrazu, omluva ale zahájila normalizaci těchto vztahů. O nadcházející změně politiky v Sýrii podle serveru svědčí například malá podpora Turecka mezinárodní koalici v boji proti Islámskému státu v Sýrii nebo ostrý postoj proti syrským Kurdům.

Jak server vysvětluje, v důsledku puče a následných čistek Erdogan bude dále posilovat svou moc a směřovat k autoritářské prezidentské vládě, což Turecko povede dále od Západu a blíže ke spojencům, jako je Rusko nebo Írán.

Obrat ohledně Sýrie?

Dalšímu zhoršení vztahů se Západem povede zřejmě také spor se Spojenými státy, které Erdogan obvinil z ukrývání duchovního Fethullaha Gülena – právě on podle tureckého prezidenta puč vedl.

Ačkoliv Erdoganovi zastánci podle všeho stále volají po podpoře syrských rebelů, vnější faktory budou podle serveru na Erdogana tlačit, aby svůj postoj vůči Sýrii změnil. Mezi ně může patřit právě tlak z Ruska, které podporuje vládu syrského prezidenta Bašára Asada.

„Ve zkratce, Erdogan má nyní ohledně Sýrie dvě možnosti: buď udrží status quo a sveze se na vlně spolehlivé nacionalisticko-konzervativní podpory, nebo udělá krok ke změně tím, že posílí spolupráci s Ruskem a Íránem," dodává.

Související

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan vojenský převrat v Turecku (15. července 2016) Turecko

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy