Izrael chce na území Pásma Gazy zachovat svou vojenskou přítomnost. Jde o jeden z hlavních důvodů dalšího krachu rozhovorů o příměří s teroristickým hnutím Hamás, které společně s Egyptem izraelskou podmínku odmítá. Palestinci se pokračující izraelskou okupací zřejmě dokážou smířit.
Vize Izraele je taková, že trvalá vojenská přítomnost i po ukončení války neumožní Hamásu se přeskupit a nebude možné ani pašovat zbraně přes toto území. Židovský stát v Pásmu Gazy provozuje řadu kontrolních stanovišť. Izraelští představitelé také chtějí hlídat silnici, po níž musí Palestinci cestovat mezi severní a jižní částí Pásma.
S reportáží z místa přišel americký list New York Times. „Samozřejmě nesouhlasím s přítomností kontrolních stanovišť při našem návratu na sever. Ale pokud by to vedlo k ukončení války, neochotně bych souhlasil,“ uvedl čtyřicetiletý Mohammed Qadoura, který byl vysídlen z města Gaza na severu pásma.
Shodne se s ním třiatřicetiletý sociální pracovník Abdul Azíz Said z centrální části Gazy. „Pokud by izraelská přítomnost na území byla tím, co je potřeba k ukončení této války, zcela bych souhlasil. Chci, aby tato válka skončila hned a za každou cenu,“ zdůraznil.
Například čtyřiačtyřicetiletý učitel Mohamed al-Sek tvrdí, že by se izraelských kontrolních stanovišť měli obávat pouze ti lidé, kteří jsou propojení s Hamásem. „Mou prioritou je vrátit se domů do města Gazy a obnovit svůj starý život,“ řekl.
Ne všichni ale podle NY Times s trvalou přítomností izraelských vojsk souhlasí. „Zatýkání a útlak budou pokračovat. Brutalita okupace nás bude konfrontovat ponižujícím způsobem,“ varovala čtyřicetiletá Faten Alyanová.
Souhlasí s ní sedmadvacetiletá terapeutka Nedaa Adelová. „Chci, aby tato válka skončila hned, ale ne za tohoto stavu,“ sdělila.
Čtyřiačtyřicetiletá Najlaa al-Ghalayini byla už několikrát vysídlena. „Pro Palestince bude těžké smířit se s pravidelným pohledem na izraelské vojáky v blízkosti jejich domovů. Delší izraelská přítomnost v Gaze by mohla být prvním krokem k jejímu opětovnému obsazení, shrnula.
Izraelské tendence pokračovat v okupaci Pásma Gazy ještě zesílily koncem minulého týdne, kdy byla v Rafáhu nalezena těla šesti mrtvých rukojmích, které podle informací izraelského premiéra Benjamina Netanjahua někdo střelil zblízka do hlavy. „Všichni byli 7. října zajati jako rukojmí a v zajetí v Gaze byli teroristickou organizací Hamás zavražděni,“ informovaly Izraelské obranné síly v prohlášení (IDF).
To je jen jeden z důvodů, proč je dohoda o příměří prakticky pryč ze stolu. „Kdo vraždí rukojmí – nechce dohodu,“ prohlásil podle serveru Politico Netanjahu.
Navíc podle nejnovějších informací zvažuje Izrael nasazení armády na Západním břehu Jordánu. Ministr obrany Joav Galant vyzval armádu k nasazení plné síly proti palestinským militantům na okupovaném Západním břehu, kde probíhající vojenská operace již vedla k desítkám obětí.
Podle Galanta by měl být každý terorista buď eliminován, nebo zadržen, pokud se vzdá, uvádí web Times of Israel. „Nárůst teroru, který se projevuje bombovými útoky v autech a střelbou, musí být zastaven,“ řekl Galant, zdůrazňujíc, že k tomu musí být použity všechny dostupné vojenské prostředky.
Po setkání s vojenskými důstojníky, kteří zhodnotili probíhající operace, přirovnal Galant kampaň proti militantům k sečení trávníku. „Musíme se neustále zaměřovat na vzestup terorismu v Judeji a Samaří. Nyní útočíme, abychom terorismu předešli. Je to jako sekání trávníku, ale přijde také čas, kdy budeme trhat i kořeny – a to musíme udělat,“ řekl.
Na konci srpna izraelské jednotky provedly razie a útoky ve městech Džanín, Túbás a Tulkarm na Západním břehu Jordánu. Tyto operace si dosud vyžádaly životy nejméně 30 Palestinců, včetně militantů, a zranění 140 dalších osob. Násilí na okupovaném Západním břehu eskalovalo po vypuknutí války mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás 7. října loňského roku.
23. prosince 2024 16:14
Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny
Související
Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny
HRW: Člověk potřebuje 100 litrů vody denně, v Gaze nemají ani 15. Odpíráním vody páchá Izrael genocidu
Pásmo Gazy , Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , Izrael
Aktuálně se děje
včera
Zemřel krokodýl, který se stal filmovou hvězdou. Burt žil déle než 90 let
včera
RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci
včera
Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů
Aktualizováno včera
Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili
včera
Clinton je v nemocnici. Zdroj z okolí exprezidenta přiblížil jeho stav
včera
Tržnici SAPA zachvátil na Štědrý den požár. Škoda jde do milionů
včera
Útočník z Magdeburgu doufal, že zemře, naznačují zjištění policistů
včera
Vánoční přání prezidenta i premiéra. Jedno máme všichni společné, říká první dáma
včera
Počasí se vrátí do obvyklých mezí, avizují meteorologové ve výhledu
včera
Fico mě ničím nepřekvapil, tvrdí Zelenskyj. Popsal ukrajinský návrh Bratislavě
včera
České dráhy o svátcích omezí provoz. Cestující se musí pečlivě informovat
včera
Alec Baldwin si může definitivně oddechnout. Případ smrti kameramanky končí
včera
Obchody dnes ještě otevřely. Znovu lidé nakoupí až v pátek
včera
EuroZprávy.cz přejí svým čtenářům příjemné prožití vánočních svátků
včera
Počasí bude o blížícím se víkendu typicky zimní
23. prosince 2024 21:33
Chce vést „suverénní zahraniční politiku“, nemá na to. Je plánem Fica udělat ze Slovenska ruský protektorát?
23. prosince 2024 21:15
Tisícovka je málo. Vyřadili jsme čtvrtinu severokorejských vojáků, ohlásil Zelenskyj
23. prosince 2024 19:54
Zelenskému došla trpělivost: Pokud Severní Korea vyšle další vojáky, odpovíme
23. prosince 2024 18:20
Biden před nástupem Trumpa do úřadu zmírnil tresty smrti pro většinu vězňů
23. prosince 2024 17:15
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.
Zdroj: Libor Novák