Někteří Palestinci souhlasí s izraelskou přítomností v Pásmu Gazy, pokud to ukončí válku

Izrael chce na území Pásma Gazy zachovat svou vojenskou přítomnost. Jde o jeden z hlavních důvodů dalšího krachu rozhovorů o příměří s teroristickým hnutím Hamás, které společně s Egyptem izraelskou podmínku odmítá. Palestinci se pokračující izraelskou okupací zřejmě dokážou smířit.

Vize Izraele je taková, že trvalá vojenská přítomnost i po ukončení války neumožní Hamásu se přeskupit a nebude možné ani pašovat zbraně přes toto území. Židovský stát v Pásmu Gazy provozuje řadu kontrolních stanovišť. Izraelští představitelé také chtějí hlídat silnici, po níž musí Palestinci cestovat mezi severní a jižní částí Pásma.

reportáží z místa přišel americký list New York Times. „Samozřejmě nesouhlasím s přítomností kontrolních stanovišť při našem návratu na sever. Ale pokud by to vedlo k ukončení války, neochotně bych souhlasil,“ uvedl čtyřicetiletý Mohammed Qadoura, který byl vysídlen z města Gaza na severu pásma.

Shodne se s ním třiatřicetiletý sociální pracovník Abdul Azíz Said z centrální části Gazy. „Pokud by izraelská přítomnost na území byla tím, co je potřeba k ukončení této války, zcela bych souhlasil. Chci, aby tato válka skončila hned a za každou cenu,“ zdůraznil.

Například čtyřiačtyřicetiletý učitel Mohamed al-Sek tvrdí, že by se izraelských kontrolních stanovišť měli obávat pouze ti lidé, kteří jsou propojení s Hamásem. „Mou prioritou je vrátit se domů do města Gazy a obnovit svůj starý život,“ řekl.

Ne všichni ale podle NY Times s trvalou přítomností izraelských vojsk souhlasí. „Zatýkání a útlak budou pokračovat. Brutalita okupace nás bude konfrontovat ponižujícím způsobem,“ varovala čtyřicetiletá Faten Alyanová.

Souhlasí s ní sedmadvacetiletá terapeutka Nedaa Adelová. „Chci, aby tato válka skončila hned, ale ne za tohoto stavu,“ sdělila.

Čtyřiačtyřicetiletá Najlaa al-Ghalayini byla už několikrát vysídlena. „Pro Palestince bude těžké smířit se s pravidelným pohledem na izraelské vojáky v blízkosti jejich domovů. Delší izraelská přítomnost v Gaze by mohla být prvním krokem k jejímu opětovnému obsazení, shrnula.

Izraelské tendence pokračovat v okupaci Pásma Gazy ještě zesílily koncem minulého týdne, kdy byla v Rafáhu nalezena těla šesti mrtvých rukojmích, které podle informací izraelského premiéra Benjamina Netanjahua někdo střelil zblízka do hlavy. „Všichni byli 7. října zajati jako rukojmí a v zajetí v Gaze byli teroristickou organizací Hamás zavražděni,“ informovaly Izraelské obranné síly v prohlášení (IDF).

To je jen jeden z důvodů, proč je dohoda o příměří prakticky pryč ze stolu. „Kdo vraždí rukojmí – nechce dohodu,“ prohlásil podle serveru Politico Netanjahu.

Navíc podle nejnovějších informací zvažuje Izrael nasazení armády na Západním břehu Jordánu. Ministr obrany Joav Galant vyzval armádu k nasazení plné síly proti palestinským militantům na okupovaném Západním břehu, kde probíhající vojenská operace již vedla k desítkám obětí.  

Podle Galanta by měl být každý terorista buď eliminován, nebo zadržen, pokud se vzdá, uvádí web Times of Israel. „Nárůst teroru, který se projevuje bombovými útoky v autech a střelbou, musí být zastaven,“ řekl Galant, zdůrazňujíc, že k tomu musí být použity všechny dostupné vojenské prostředky.

Po setkání s vojenskými důstojníky, kteří zhodnotili probíhající operace, přirovnal Galant kampaň proti militantům k sečení trávníku. „Musíme se neustále zaměřovat na vzestup terorismu v Judeji a Samaří. Nyní útočíme, abychom terorismu předešli. Je to jako sekání trávníku, ale přijde také čas, kdy budeme trhat i kořeny – a to musíme udělat,“ řekl.

Na konci srpna izraelské jednotky provedly razie a útoky ve městech Džanín, Túbás a Tulkarm na Západním břehu Jordánu. Tyto operace si dosud vyžádaly životy nejméně 30 Palestinců, včetně militantů, a zranění 140 dalších osob. Násilí na okupovaném Západním břehu eskalovalo po vypuknutí války mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás 7. října loňského roku.

Související

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

Více souvisejících

Pásmo Gazy Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izrael

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy