Na sociálních sítích se vynořil nový trend. Umělá inteligence uživatelům ve velkém předělává libovolné fotky do stylu japonského filmového studia Ghibli. Na první pohled neškodná, v jádru však bezduše trpká zábava podněcuje k diskusi, co jsme ještě ochotni akceptovat.
Virtuální prostor sociálních sítí už delší dobu okupují nejen mamutí počty falešných profilů. Při bezmyšlenkovitém projíždění fotek a krátkých videí jsme zahlcení digitálním smogem, který často generuje umělá inteligence. Původně nástroj k utužení vztahů a socializaci se stává hlásnou troubou algoritmického balastu. Výtvarně odporně generované obrázky s přemrštěně kýčovitou estetikou, která parazituje na základech lidské práce, naše receptory zaplavují v lepším případě podbízivou rozomilostí, v horším případě nenávist budícími výjevy vůči minoritám, případně bizarními religionistickými motivy.
Dochází k devalvaci umění. Každý si může cokoliv a kdykoliv vygenerovat, nástroje umělé inteligence pro tuto absurdní zábavu se stále zdokonalují. Jakkoliv na tomto příkladu lze vystavět podnětnou polemiku, většina veřejnosti nad úlohou umění ve společnosti mávne rukou. Inteligence a umělci jsou neustále pod palbou, řada internetových diskusí je shledává zbytečnými. Současné světové směřování vzývající volný trh, kde má kvalitu uměleckých děl určovat komerční úspěch, akorát podtrhuje skepsi a bezvýchodnost uměleckého sektoru.
Jistě, může jít v širokém kontextu turbulentní doby o pomyslné křičení na mrak. Kultura, jakožto pilíř a statutární aspekt civilizace, se mění ve vyprázdněné jedničky a nuly. Důsledkem je emocionální otupělost, kterou obsah generovaný umělou inteligencí umocňuje. A ať si to chceme připustit, nebo ne, brzy z toho bude problém. Laciná líbivost a především konformnost ženou vkus do propasti. Stále klesající laťku intelektuální náročnosti, kdy nejvíce vyzdvihujeme po srsti jdoucí obsah, teď hořce dokresluje nejnovější trend sociálních sítí. Nová verze generátoru obrázků GPT-4o totiž umí předělat jakoukoliv fotku do stylu animovaných filmů studia Ghibli, jež vytvořilo snímky jako Můj soused Totoro, Hrob světlušek nebo Cesta do fantazie.
Věhlasná estetika v čele s tvůrcem Hajako Mijazakim byla vždy v opozici hlavní proud určující disneyovské stylistiky. Imaginativní světy podporující dětskou fantazii, jež se nevyhnutelně střetává s hořkostí reálného života, vznikají díky autorské vizi. To, že se z unikátního animovaného stylu na sociálních sítích stal generický balast, je skutečně absurdním paradoxem, neb samotný Mijazaki několik let nazpět umělou inteligenci v umění odsoudil. Samotný fakt, že virtuální prostor redukuje kouzelné filmové světy na bezduchý vizuální gimmick, jako by to byla jediná součást jejich osobitosti, vypovídá o absolutní rezignaci na jakoukoliv soudnost.
Že jde o roztomilou blbost? Ano, pouze však do určité míry. V kontextu samotné debaty o vlivu umělé inteligence na umění a vnímání světa i faktu, že známý cynik Mijazaki technologii označil za urážku samotného života, jde spíše o naše smutné zrcadlo. Hřejivý a útulný filtr “ghiblifikující” fotky z našich dovolených, libovolné dějinné události či scény z jiných filmů bezpáteřně vykrádá celoživotní dílo studia a duševní vlastnictví umělců, kteří několik desetiletí rozšiřují náš cit pro imaginaci, jež teď pozvolna a nemilosrdně umírá.
Vrcholem nevkusu a zvráceným příkladem je pak fotka na oficiálním účtu X Bílého domu, který zveřejnil “ghiblifikovaný” obrázek zatčení stíhané kriminálnice. Jaký to má celé smysl? Opravdu chceme denně vídat Andreje Babiše, jenž na svém oficiálním instagramovém účtu zveřejnil svou AI předělanou fotku se slepicí? Politické subjekty na těchto trendech parazitují a za nic si tak zvyšují dosah. Pokud se podíváme na humanistickou a hluboce empatickou tvorbu, kterou teď internet przní, nelze se ubránit rezignovanému nářku nad zoufalým stavem digitálního světa.
Fakt, že studio Ghibli teď četné množství lidí bude vnímat primárně skrze haldy parazitujících kreací, udusává jakoukoliv důstojnost. Více než o cokoliv jiného jde o názorný úkaz, jak content generovaný umělou inteligenci nedosáhne na nic jiného, než na obludně povrchní nápodobu lidské práce a kreativity. Mávnout nad tím rukou, že o nic nejde, je až příliš líné. “Ghiblifikovaný” obsah není zhoubou kultury, nýbrž docela hlasitou součástí širšího problému. A pokud budeme nadále tento typ bezpáteřní krádeže podporovat, za chvíli se v lavině obdobných produktů utopíme. A je otázkou, zda to někomu vůbec vadit.
Související

Kde je slibovaná bazuka na Trumpa? Unijní byrokracie na USA nejde s hysterickou odvetou, ale chladným kalkulem

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko
komentář , studio Ghibli , animovaný film , umělá inteligence (AI) , sociální sítě
Aktuálně se děje
před 20 minutami

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví
před 36 minutami

Mariupol pod ruskou okupací: Vyvlastňování majetku, nátlak a ztráta identity
před 56 minutami

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj
před 1 hodinou

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni
před 1 hodinou

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu
před 2 hodinami

Už se neptáme zda, ale kdy. Jak nový objev změní chápání existence mimozemského života?
před 2 hodinami

Našlo lidstvo mimozemský život? Teplý oceán na exoplanetě podle vědců zřejmě překypuje životem
před 3 hodinami

Trumpovo zmrazení pomoci paralyzuje Blízký východ. Stabilita se hroutí, spojenci se na USA už nemohou spolehnout
před 3 hodinami

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích
před 4 hodinami

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě
před 5 hodinami

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica
před 5 hodinami

Tragická nehoda v Praze. Tramvaj srazila chlapce, oživit se ho nepodařilo
před 6 hodinami

Trump na poslední chvíli zablokoval izraelský útok na Írán, zjistil prestižní deník
před 6 hodinami

Američané budou v Paříži jednat s Evropany o ukončení války. Na Rubia čeká Macron
před 9 hodinami

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě
před 10 hodinami

Počasí o velikonočních prázdninách: Letní teploty vystřídá déšť
včera

Česko zažilo tragický den: Na silnicích vyhaslo sedm lidských životů
včera

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem
včera

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček
včera
Překvapivé zjištění o okolnostech vraždy na Karlovarsku. Muži hrozí až 18 let
Policie od noci z neděle na pondělí vyšetřuje případ vraždy ženy v Ostrově na Karlovarsku. Po činu zadržela podezřelého muže. Nyní vyšly najevo zajímavé informace o vztahu mezi obviněným a obětí a o tom, co předcházelo hrůznému činu.
Zdroj: Jan Hrabě