KOMENTÁŘ | Kde je slibovaná bazuka na Trumpa? Unijní byrokracie na USA nejde s hysterickou odvetou, ale chladným kalkulem

Ukazuje se, že obchodní válka není střetem dvou strategií, ale konfliktem mezi iracionalitou a racionálním tlakem. Na jedné straně chaotické výkřiky administrativy Donalda Trumpa, na druhé straně klidná, promyšlená a přesně mířená odpověď Evropské unie.

Zatímco Bílý dům rozhazuje cla jako konfety bez hlubší úvahy o jejich dopadech, Brusel skládá opatření jako šachovou partii – tah za tahem, promyšleně, s důrazem na konkrétní cíle. Evropa reaguje na americký protekcionismus ne emocionálně, ale chirurgicky. Odveta v hodnotě až 22,1 miliardy eur není jen číselný údaj – je to systém, který zasahuje tam, kde to může Trumpa a jeho spojence nejvíce zabolet: v republikánských státech, kde se rozhoduje o volbách.

Brusel nedává jedinou ránu naslepo. Cla míří na produkty, které mají nejen ekonomickou, ale i symbolickou váhu: sójové boby z Louisiany, hovězí z Kansasu, cigarety z Floridy, bourbon z Kentucky nebo zmrzlina z Arizony. Evropská unie vysílá americkým občanům jasnou zprávu: pokud se rozhodnete hrát tvrdě, budeme hrát tvrdě taky. Ale na rozdíl od vás budeme vědět proč, kde a s jakým cílem.

Zatímco Trump dělá politiku jako reality show – s výbuchy, zápletkami a neustálým hledáním publika – Evropská unie ukazuje, že i těžkopádný kolos 27 států může působit jako přesný a disciplinovaný aktér. Unijní odpověď má jasnou strukturu: tři fáze, jasné časování, prostor pro deeskalaci. Tohle není hysterická odveta, to je chladný kalkul.

O to víc vyniká, jak absurdně působí druhá strana. Trumpova administrativa se chová jako dítě, kterému někdo sebral lopatičku na písečku – okamžitě začne křičet, kope kolem sebe, ale nemá nejmenší představu, co tím vlastně sleduje. Nejde o žádnou ekonomickou vizi, nejde ani o obranu amerických zájmů. Jde jen o další epizodu nekonečné snahy ukázat, že síla je sama o sobě ctností, a že domnělá „neústupnost“ má větší hodnotu než stabilita či předvídatelnost.

Jenže právě tahle „síla“ je ve výsledku slabostí. Ztrácí důvěryhodnost u partnerů, zpochybňuje důležitost mezinárodních dohod a hlavně – přenáší důsledky chaosu zpátky na americkou domácí půdu. Evropané tentokrát nehrají roli obránců na poslední chvíli. Hrají aktivní hru. A zatímco Washington křičí, Brusel přesně míří.

Pokud Trump chtěl obchodní válku, dostává ji. Ale ne jako vítězné tažení pod příslibem „zlatého věku Ameriky“, nýbrž jako zrcadlo vlastní nekompetence. A v tom zrcadle je čím dál jasněji vidět, že protihráčem mu není slabý, nerozhodný protivník, nýbrž dobře organizovaný blok, který už nemá chuť nechat si diktovat pravidla od někoho, kdo pravidla neuznává.

Související

Donald Trump Komentář

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

Více souvisejících

komentář EU (Evropská unie) clo USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

před 9 hodinami

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

před 9 hodinami

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Přepadení benzinky na Plzeňsku. Pachatel si lup dlouho neužil

Policie od úterního večera vyšetřuje loupežné přepadení benzinky nedaleko Plzně, kdy si pachatel odnesl blíže nespecifikovaný finanční obnos. Dlouho si ho ale neužil. Přibližně po dvou hodinách od trestného činu byl totiž zadržen. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy