Turecký puč jen divadlem? Objevily se nové informace

Ankara – V noci z 15. na 16. července v Turecku došlo k pokusu o vojenský převrat. Objevily se ale i spekulace, že puč zinscenoval sám turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, aby upevnil svou moc. Anonymní korespondent deníku Al-Monitor, který byl dle svých slov během puče přítomen v Ankaře, nyní přinesl nové informace.

O puči se vědělo předem

Dle tohoto korespondenta pochybnosti a nejistota panují i ve vysokých vládních kruzích. „Byl jsem svědkem této dlouhé noci v Ankaře a tohle je něco z toho, co jsem ve spolupráci s vysokými představiteli armády a vlády o ní zjistil," vysvětluje na úvod.

Dle jeho tvrzení turecká Národní zpravodajská organizace (MIT) o hrozícím puči získala předem informace. „Nebylo to poprvé, co MIT takovéto nezpracované informace dostala. Její ředitel Hakan Fidan od 3 hodin odpoledne až do dalšího rána pilně pracoval, aby pokus překazil."

„Fidan zkontaktoval velení armády na vojenském velitelství a přijal opatření, aby případný puč odvrátil. V tu chvíli se pučisté, kteří byli mnohem lépe organizováni a mnohem početnější, než se původně předpokládalo, rozhodli namísto zrušení operace ji provést dříve. Jinými slovy, Fidanova práce je donutila, aby svůj plán provedli o šest hodin dříve, než původně plánovali," tvrdí.

Upozorňuje, že ačkoliv je Fidan kritizován za to, že Erdogana o puči nevaroval dříve, je třeba pamatovat, že podobných varování o možném puči již na MIT dříve dorazilo více; vrchní představitelé armády ho zřejmě také ujišťovali, že o nic nejde. Kvůli tomu, že včas neinformoval premiéra Binaliho Yildirima, ale Fidan zřejmě přijde o práci.

Proč nebyl prezident Erdogan zadržen?

Právě kvůli rozhodnutí uspíšit celou operaci ale podle korespondenta celý puč selhal a pučisté se jevili jako neorganizovaní a neschopní. Nedokázali ovládnout ozbrojené jednotky; puč také poškodil fakt, že již v jeho rané fázi byl zabit brigádní generál Semih Terzi, což pučisty podle korespondenta demoralizovalo a rozbilo jejich vedení.

„Jedna otázka mnohé mátla: pokud byla operace skutečným pokusem o převrat, proč nebyl Erdogan na jeho začátku zadržen?" uvádí a následně vysvětluje, že došlo ke špatné koordinaci a komunikaci, takže elitní komando, které mělo v marmarském letovisku prezidenta Erdogana zadržet, nevědělo o přesunu plánu na dřívější čas.

„Drželi se tak původního plánu a Erdogana se vydali zadržet okolo 3. hodiny ranní, již ho tam ale nenašli," vysvětluje. Server podotýká, že dle vysokého představitele bezpečnostních jednotek neměli pučisté v úmyslu Erdogana ani Fidana zabít – chtěli je zajmout a dále je tak ponížit, ne z nich učinit mučedníky. Z toho důvodu nebyl hotel v Marmaru bombardován.

Stál za pučem Erdogan?

Pučisté pak podle korespondenta selhali i v tom, že se jim nepodařilo ovládnout turecká média. Nedokázali obsadit Turksat, společnost, která v zemi odpovídá za mobilní sítě a komunikaci, takže prezident Erdogan dokázal za pomocí aplikace FaceTime vystoupit v televizi. Nepodařilo se jim ani ovládnout další televizní stanice.

„Pokus o převrat nebyl dílem malé skupiny odpadlíků, ani jejich plán nebyl amatérský. Pučisté měli podporu ze všech částí ozbrojených sil a podařilo se jim uzavřít veškeré turecké hranice," podotýká server.

„Puč nebyl plánem Erdogana, ale pokud se mu podaří pokus o převrat kompletně potlačit, jeho moc se zvýší," podotýká na závěr korespondent a varuje, že mnoho informací o puči je stále neznámých.

Související

Vojenský převrat v Turecku (16.7.2016).

Turecko obvinilo USA z organizace puče v roce 2016

Turecký ministr vnitra obvinil Spojené státy, že v roce 2016 zorganizovaly nakonec neúspěšný pokus o státní převrat, který podle Ankary provedli příznivci hnutí islámského duchovního Fethullaha Gülena. S odvoláním na turecký list Hürriyet o tom dnes napsala agentura Reuters. Americké ministerstvo zahraničí obvinění odmítlo jako "nepodložené a nezodpovědné".
Vojenský převrat v Turecku (16.7.2016), vážná situace před Bosporským mostem.

Turecko stále řeší pokus o puč, padlo 70 doživotních trestů

Soud v Istanbulu dnes vynesl doživotní tresty vězení nad 70 bývalými studenty vojenské akademie, které uznal vinnými z účasti na pokusu části armády o převrat z roku 2016. Napsal to deník Daily Sabah. Kadeti vinu odmítají. Netušili prý, že jsou součástí vojenského puče. Domnívali se tehdy, že je vezou do Istanbulu na vojenské cvičení.

Více souvisejících

vojenský převrat v Turecku (15. července 2016) Turecko Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy