Západ by měl umožnit existenci Islámského státu, prohlásil izraelský profesor

Jeruzalém – Západní státy se stále snaží vymyslet strategii, která by vedla k definitivní porážce Islámského státu a k potlačení jeho zvrácené ideologie. Jak ale poukazuje profesor Efraim Inbar, ředitel BESA Center, izraelského akademického think-tanku, který provádí studie pro izraelskou vládu i NATO, islámští teroristé mohou sloužit jako strategický prvek pro západní zájmy v tomto regionu.

Inbar publikoval kontroverzní článek, kde se tvrdí, že IS může hrát roli v oslabení Íránu, Hizballáhu, Sýrie a Ruska. Šéf think-tanku podle ruského serveru RT rovněž tvrdí, že pokračující existence teroristické skupiny pomáhá „padouchům zabít padouchy," a že by Západ měl umožnit existenci IS - i přes jeho brutalitu.

Inbar pro server vysvětluje, že je třeba si uvědomit, že hlavním zdrojem nestability a hlavní nebezpečí pro mír na Blízkém východě je Írán. „A v důsledku toho bychom měli soustředit naše úsilí na cíl omezit vliv Íránu. A IS v zastoupení bojuje s Íránem, stejně jako s Asadovým režimem, který je neméně brutální než samotný IS, a stejně jako s iráckou vládou, která je v podstatě satelit Íránu," vysvětluje profesor.

Islámský stát prý sice znásilňuje a seká hlavy, zároveň je ale podle něj nutné být na druhé straně opatrnější při posuzování politiky Íránu v oblasti lidských práv. „Írán je na americkém seznamu států podporujících terorismus. Írán způsobuje problémy na Saúdském poloostrově, snažil se destabilizovat státy Perského zálivu, které podporují brutální režim Asada. A samozřejmě se zavázal ke zničení židovského státu. Takže si nemyslím, že bychom měli přehlížet nebezpečí íránské politiky," myslí si Inbar.

Když dojde na počty, situace je prý jasná – Asadův režim podle něj zabil mnohem více lidí než džihádisté z Islámského státu. „Na Středním východě neexistuje vždy výsada jasných morálních voleb. Je to hobbesovský svět, a měli byste se pokusit omezit sílu vašich nepřátel, a to je Írán," má jasno izraelský odborník.

Inbar zároveň věří, že nestabilita v regionu může být ve výsledku pozitivní věc. „Stabilita je něco, co chcete, pokud to slouží vašim účelům. Žijeme ve světě, v němž na mnoha místech lidé zabíjejí lidi a my na každém takovém místě nezasahujeme. Na Středním východě působí nejhorší země, která je odhodlána způsobit genocidu - a zničit Židovský stát. A musí být zastavena. A IS tuto funkci vykonává," myslí si profesor.

„Nemyslím si, že současná americká administrativa má zájem o dominanci na Středním východě. Ve skutečnosti v posledních letech ze Středního východu ustupuje. A součástí problému je skutečnost, že Obamova administrativa se chová nezodpovědně; nehraje svou roli velmoci. Íránu, který je veden islamistickou radikální ideologií, by nemělo být dovoleno být součástí stability na Středním východě. Jsem připraven umožnit fungování IS v boji proti Íránu, který není morálně o nic lepší než IS," dodává Inbar.

Související

William Burns

Šéfové nejznámějších tajných služeb bijí na poplach. Svět je v ohrožení

Světový pořádek je ohrožený způsobem, jaký nepamatujeme od dob studené války, varovali šéfové americké CIA William Burns a britské MI6 Richard Moore ve společném článku pro deník Financial Times. V textu napsali, že jejich země společně stojí proti asertivnímu Rusku a agresivní válce ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Izrael Írán

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hans Petter Midttun

EXKLUZIVNĚ: Hrozí světu jaderná válka? Světoví experti pro EZ zodpověděli ožehavou otázku

Rusko nedávno upravilo svou jadernou doktrínu, která nyní umožňuje jadernou reakci na útok nejaderného státu podporovaného jadernou mocností nebo při použití vzdušných a kosmických zbraní proti jeho území. Podle několika expertů oslovených serverem EuroZprávy.cz tyto změny neovlivní podporu Ukrajiny ze strany Západu, a varování o jaderném útoku Kremlu postupně ztrácí svou účinnost.

před 4 hodinami

Jana Maláčová

Maláčová byla zvolena předsedkyní SOCDEM

Novou předsedkyní Sociální demokracie (SOCDEM) se stala bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Byla zvolena na sjezdu strany v Hradci Králové, kde získala podporu zhruba 66 % delegátů. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Joe Biden

Biden má obavy o průběh prezidentských voleb

Americký prezident Joe Biden si není jistý, zda nadcházející volby prezidenta USA proběhnou v klidu, a to kvůli kontroverzním vyjádřením republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Uvedla to televize ABC News.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

včera

Íránci mají strach z války s Izraelem. „Jsme to my, kdo nese následky,“ kritizují režim

Po íránském raketovém útoku na Izrael jsou obyvatelé v napětí, dělají si zásoby a obávají se odvety, která může vést k eskalaci v plnohodnotnou válku. Vláda protesty tvrdě potlačuje, což umocňuje obavy, že válka by mohla sloužit k dalším represím vůči nesouhlasu s režimem.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy