Asad postupuje, údajně dobyl důležité město v Idlibu

Syrská vládní vojska dnes vstoupila do města Maara an-Numán jižně od Idlibu. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Podle ní je to významný úspěch Damašku, který se snaží provincii Idlib dobýt z rukou povstalců a radikálů.

Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
doporučujeme

Podle SOHR se v Maara an-Numán odehrály střety povstalců a vládních vojsk, která měla podporu ze vzduchu. Syrský vládní list Al-Vatan uvedl, že vojska prezidenta Bašára Asada vstoupila do Maara an-Numánu a čtvrti města nyní pročesávají.

Turecké ministerstvo obrany dnes mezitím oznámilo, že jakékoliv útoky na turecká pozorovací stanoviště v severozápadní provincii Idlib se okamžitě setkají s tvrdou odvetou.

Provincie Idlib, v níž leží stejnojmenné město, je poslední syrskou provincií, kterou z větší části kontrolují odpůrci syrské vlády a radikální islamistické skupiny, zejména bývalá odnož teroristické sítě Al-Káida, skupina Haját Tahrír aš-Šám.

Do oblasti Idlibu se v předchozích letech stěhovali odpůrci režimu z ostatních částí země poté, co syrská vláda získávala zpět pod kontrolu území ztracená v občanské válce, jež vypukla v roce 2011.

Ofenzivu v Idlibu zahájila syrská armáda loni v dubnu a do srpna, kdy bylo vyjednáno křehké příměří oznámené Moskvou, tam zahynula tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo podle OSN opustit domovy. Boje znovu zesílily koncem listopadu. Od té doby uprchlo dalších na 350.000 Syřanů, většinou žen a dětí, k tureckým hranicím.

Dříve v tomto měsíci začala platit dohoda o klidu zbraní oznámená Ruskem, které stojí na straně Damašku, a Tureckem, které podporuje některé povstalce. Boje ale pokračují a v uplynulých týdnech na obou stranách přišly o životy desítky bojovník.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Libanonská vláda podala po výbuchu v Bejrútu demisi

10.08.2020 20:49 Aktualizováno Libanonský premiér Hasan Dijáb dnes oznámil, že jeho vláda podala demisi. Stalo se tak po ničivém…

Obnova Bejrútu: Dárci přislíbili přes 250 milionů eur, exploze musí být…

09.08.2020 21:18 Aktualizováno Na dnešní mezinárodní videokonferenci zorganizované Francií ve spolupráci s OSN bylo na pomoc…

V Bejrútu pokračují masivní demonstrace. Hořelo u parlamentu, lidé žádají…

09.08.2020 20:31 Aktualizováno Libanonská policie dnes použila slzný plyn proti demonstrantům v Bejrútu, kteří házeli kameny u…

Naděje, že se v Bejrútu podaří najít přeživší, uvadá. Stále se pohřešuje…

09.08.2020 17:39 Naděje, že se v troskách budov podaří najít další lidi, kteří přežili úterní explozi v Bejrútu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama