Asad postupuje, údajně dobyl důležité město v Idlibu

Syrská vládní vojska dnes vstoupila do města Maara an-Numán jižně od Idlibu. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Podle ní je to významný úspěch Damašku, který se snaží provincii Idlib dobýt z rukou povstalců a radikálů.

Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
doporučujeme

Podle SOHR se v Maara an-Numán odehrály střety povstalců a vládních vojsk, která měla podporu ze vzduchu. Syrský vládní list Al-Vatan uvedl, že vojska prezidenta Bašára Asada vstoupila do Maara an-Numánu a čtvrti města nyní pročesávají.

Turecké ministerstvo obrany dnes mezitím oznámilo, že jakékoliv útoky na turecká pozorovací stanoviště v severozápadní provincii Idlib se okamžitě setkají s tvrdou odvetou.

Provincie Idlib, v níž leží stejnojmenné město, je poslední syrskou provincií, kterou z větší části kontrolují odpůrci syrské vlády a radikální islamistické skupiny, zejména bývalá odnož teroristické sítě Al-Káida, skupina Haját Tahrír aš-Šám.

Do oblasti Idlibu se v předchozích letech stěhovali odpůrci režimu z ostatních částí země poté, co syrská vláda získávala zpět pod kontrolu území ztracená v občanské válce, jež vypukla v roce 2011.

Ofenzivu v Idlibu zahájila syrská armáda loni v dubnu a do srpna, kdy bylo vyjednáno křehké příměří oznámené Moskvou, tam zahynula tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo podle OSN opustit domovy. Boje znovu zesílily koncem listopadu. Od té doby uprchlo dalších na 350.000 Syřanů, většinou žen a dětí, k tureckým hranicím.

Dříve v tomto měsíci začala platit dohoda o klidu zbraní oznámená Ruskem, které stojí na straně Damašku, a Tureckem, které podporuje některé povstalce. Boje ale pokračují a v uplynulých týdnech na obou stranách přišly o životy desítky bojovník.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama