Bejrút si týden po ničivé explozi připomněl oběti minutou ticha

Tisíce lidí dnes v Bejrútu držely minutu ticha za oběti exploze, která tam před týdnem připravila o život nejméně 171 lidí, tisíce dalších zranila a Libanon uvrhla ještě do hlubší politické krize. Ceremoniál se konal blízko trosek zdevastovaného přístavu v 18:08 místního času (17:08 SELČ), přesně týden poté, co v přístavním skladišti explodovaly tisíce tun dusičnanu amonného.

Agentura AP uvedla, že o uskladnění nebezpečného materiálu patrně věděly politické i bezpečnostní špičky země.

Pietní akci provázelo muslimské volání k modlitbě i zvuk zvonů z kostelů. Bejrútem pochodovaly stovky lidí, mnozí z nich s fotografiemi obětí. "Věděl to," stálo na jednom transparentu s podobiznou prezidenta Michela Aúna. Tuny chemikálie byly v přístavu špatně uskladněny více než šest let.

Aún, který prezidentský úřad zastává od roku 2016, minulý týden prohlásil, že se o nebezpečném materiálu ve skladišti dozvěděl téměř před třemi týdny a okamžitě nařídil armádě a bezpečnostním úřadům, "aby udělaly, co je potřeba". Řekl ale také, že kontrolu nad přístavem nemá, čímž podle AP naznačil, že jeho odpovědnost touto výzvou skončila.

Exploze rozdmýchala hněv Libanonců vůči politickému a bezpečnostnímu vedení země, což v pondělí vyústilo demisí vlády. Teď se dostaly na světlo dokumenty, z nichž vyplývá, že vrcholní představitelé Libanonu o skladu s nebezpečným materiálem blízko obytných čtvrtí věděli, ale nic s tím neudělali.

Explozi patrně předcházel požár, jehož příčina zatím nebyla zcela objasněna. Explozi chemikálií provázela mohutná tlaková vlna, která byla citelná až na Kypru.

"Z minuty na minutu se svět pro obyvatele Bejrútu změnil," uvedla Basma Tabájová z delegace Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) v Libanonu.

Ministr zdravotnictví v demisi Hamad Hasan uvedl, že výbuch si vyžádal 171 lidských životů a že 30 až 40 dalších lidí se stále pohřešuje. Zvláštní péči podle něj stále potřebuje asi 1500 zraněných a dalších 120 jich je stále na jednotce intenzivní péče. Zpravodajský server BBC píše o více než 200 mrtvých.

Exploze Bejrút zasáhla v době, kdy se Libanon potýká s bezprecedentní ekonomickou a finanční krizí. Snahy o sestavení nového kabinetu začaly podle agentury AP už dnes, den po rezignaci premiéra Hasana Dijába. Demisi kabinetu, který měl podporu libanonského šíitského hnutí Hizballáh a jeho spojenců, Dijáb oznámil v pondělí večer po rezignaci tří členů vlády.

Dijábova vláda byla sestavena po několikaměsíčním složitém vyjednávání mezi různými frakcemi, když předtím v říjnu v důsledku masivních protestů proti korupci a špatné ekonomické situaci odstoupil jeho předchůdce Saad Harírí. Mnozí Libanonci požadují nezávislý kabinet, který nebude mít podporu žádné z politických stran viněných ze současné krize. Značná část populace také nedůvěřuje místním úřadům a požaduje nezávislé vyšetření tragédie. Mezinárodní vyšetřování exploze místní činitelé odmítli.

Související

Sutiny po explozi v Bejrútu

V přístavu v Bejrútu se dnes zřítila další část obřího obilného sila

V přístavu v Bejrútu se dnes zřítila další část obřího obilného sila, které poškodil mohutný výbuch před dvěma lety. Asi čtvrtina severního bloku stavby šla k zemi krátce předtím, než do ulic libanonské metropole vyšly stovky lidí, aby si připomněly dva roky od tragické exploze, která připravila o život více než 230 lidí, uvedla agentura AP.
Papež František

Pravdu nelze nikdy skrýt, řekl papež o výbuchu v Bejrútu

Papež František při své dnešní generální audienci vyjádřil naději, že docílení spravedlnosti v souvislosti s předloňským výbuchem v bejrútském přístavu může být pro Libanonce útěchou a zdůraznil, že "pravdu nelze nikdy skrýt". Informuje o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

exploze v libanonském Bejrútu (4. srpna 2020) libanon

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy