Bejrút si týden po ničivé explozi připomněl oběti minutou ticha

Tisíce lidí dnes v Bejrútu držely minutu ticha za oběti exploze, která tam před týdnem připravila o život nejméně 171 lidí, tisíce dalších zranila a Libanon uvrhla ještě do hlubší politické krize. Ceremoniál se konal blízko trosek zdevastovaného přístavu v 18:08 místního času (17:08 SELČ), přesně týden poté, co v přístavním skladišti explodovaly tisíce tun dusičnanu amonného.

Čeští hasiči prohledávají sutiny po explozi v Bejrútu
doporučujeme

Agentura AP uvedla, že o uskladnění nebezpečného materiálu patrně věděly politické i bezpečnostní špičky země.

Pietní akci provázelo muslimské volání k modlitbě i zvuk zvonů z kostelů. Bejrútem pochodovaly stovky lidí, mnozí z nich s fotografiemi obětí. "Věděl to," stálo na jednom transparentu s podobiznou prezidenta Michela Aúna. Tuny chemikálie byly v přístavu špatně uskladněny více než šest let.

Aún, který prezidentský úřad zastává od roku 2016, minulý týden prohlásil, že se o nebezpečném materiálu ve skladišti dozvěděl téměř před třemi týdny a okamžitě nařídil armádě a bezpečnostním úřadům, "aby udělaly, co je potřeba". Řekl ale také, že kontrolu nad přístavem nemá, čímž podle AP naznačil, že jeho odpovědnost touto výzvou skončila.

Exploze rozdmýchala hněv Libanonců vůči politickému a bezpečnostnímu vedení země, což v pondělí vyústilo demisí vlády. Teď se dostaly na světlo dokumenty, z nichž vyplývá, že vrcholní představitelé Libanonu o skladu s nebezpečným materiálem blízko obytných čtvrtí věděli, ale nic s tím neudělali.

Explozi patrně předcházel požár, jehož příčina zatím nebyla zcela objasněna. Explozi chemikálií provázela mohutná tlaková vlna, která byla citelná až na Kypru.

"Z minuty na minutu se svět pro obyvatele Bejrútu změnil," uvedla Basma Tabájová z delegace Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) v Libanonu.

Ministr zdravotnictví v demisi Hamad Hasan uvedl, že výbuch si vyžádal 171 lidských životů a že 30 až 40 dalších lidí se stále pohřešuje. Zvláštní péči podle něj stále potřebuje asi 1500 zraněných a dalších 120 jich je stále na jednotce intenzivní péče. Zpravodajský server BBC píše o více než 200 mrtvých.

Exploze Bejrút zasáhla v době, kdy se Libanon potýká s bezprecedentní ekonomickou a finanční krizí. Snahy o sestavení nového kabinetu začaly podle agentury AP už dnes, den po rezignaci premiéra Hasana Dijába. Demisi kabinetu, který měl podporu libanonského šíitského hnutí Hizballáh a jeho spojenců, Dijáb oznámil v pondělí večer po rezignaci tří členů vlády.

Dijábova vláda byla sestavena po několikaměsíčním složitém vyjednávání mezi různými frakcemi, když předtím v říjnu v důsledku masivních protestů proti korupci a špatné ekonomické situaci odstoupil jeho předchůdce Saad Harírí. Mnozí Libanonci požadují nezávislý kabinet, který nebude mít podporu žádné z politických stran viněných ze současné krize. Značná část populace také nedůvěřuje místním úřadům a požaduje nezávislé vyšetření tragédie. Mezinárodní vyšetřování exploze místní činitelé odmítli.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Libanonu vypršel termín na sestavení vlády, vyjednávání pokračuje

17.09.2020 19:35 Designovaný libanonský premiér Mustafá Adíb bude dále vyjednávat o složení příští vlády, i když už…

Při bojích v Afghánistánu zemřely desítky lidí

17.09.2020 17:14 Desítky mrtvých si v noci na dnešek vyžádaly prudké boje mezi příslušníky afghánských ozbrojených…

Střet amerických a ruských vojáků v Sýrii nebyl náhodný, varuje analytik

17.09.2020 00:01 NÁZOR - V srpnu vypukly střety mezi americkými a ruskými hlídkami operujícími na severovýchodě…

Izraelský soud vynesl další rozsudek v kauze vraždy Palestinců

16.09.2020 16:16 Mladíka, který se jako nezletilý před pěti lety podílel na plánování žhářského útoku, při němž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama