Ghaní hájil svůj srpnový útěk z Afghánistánu, chtěl prý zabránit krveprolití

Bývalý afghánský prezident Ašraf Ghaní dnes v rozhovoru se stanicí BBC obhajoval své rozhodnutí opustit v polovině srpna Afghánistán. Uvedl, že na rozmyšlenou měl jen pár minut.

Za své chování ve chvílích, kdy do afghánské metropole Kábul vstoupili islamisté hnutí Tálibán, sklidil Ghaní kritiku Afghánců i tamních politiků. Exprezident ale trvá na tom, že jeho útěk ze země nebyl plánovaný a měl zabránit krveprolití a zničení hlavního města.

Tálibán převzal kontrolu nad Afghánistánem v srpnu po bleskové ofenzivě v době, kdy ze země po 20 let trvající válce odcházeli poslední vojáci USA a jejich spojenců. Část Afghánců dodnes Ghaního viní z toho, že je vydal do rukou islamistů. Viceprezident Amrulláh Sálih náhlý a utajený útěk z 15. srpna označil za "ostudný".

"Když jsem se to ráno vzbudil, vůbec jsem netušil, že později odpoledne odletím," uvedl Ghaní v rozhovoru, ve kterém poprvé podrobně popsal své poslední chvíle v Afghánistánu. Prezidentův bezpečnostní poradce Hamdulláh Mohíb Ghaního tehdy informoval o kolapsu prezidentské stráže. Na rozhodnutí, zda zemi opustit či zůstat, dal hlavě státu dvě minuty.

Podle předchozích instrukcí se měl Ghaní vydat do východoafghánského Chóstu, "vyděšený" Mohíb ho však upozornil, že toto město i o něco severněji položený Dželálábád už také padly.

"Nevěděl jsem, kam zamíříme. Až když jsme vzlétli, bylo jasné, že opouštíme (Afghánistán). Bylo to tedy opravdu velmi náhlé," uvedl Ghaní.

Ghaního předchůdce Hámid Karzaj tento měsíc agentuře AP řekl, že útěk prezidenta zmařil šance vládních vyjednavačů dosáhnout dohody s Tálibánem. Islamisté se zavázali, že do města nevstoupí, po odchodu prezidenta však nad metropolí převzali kontrolu, aby podle nich nevzniklo bezpečnostní vakuum, napsala agentura DPA.

Ghaní se v rozhovoru označil za obětního beránka, na kterého byla svalena veškerá vina za současnou krizi a chaos v Afghánistánu. Sám sebe prý ale viní z toho, že "chybně" důvěřoval mezinárodním partnerům, kteří na něj údajně vyvíjeli velký tlak a snižovali jeho autoritu. Opět také odmítl, že by z Afghánistánu utekl s velkou sumou peněz.

Exprezident je od svého útěku s rodinou ve Spojených arabských emirátech. Afghánistán od srpna vede vláda Tálibánu v čele s Muhammadem Hasanem Achundem.

Související

Více souvisejících

Ašraf Ghání (prezident Afghánistánu) Afghanistán

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy