Írán má 1383 nových případů koronaviru

V Íránu bylo za posledních 24 hodin potvrzených 1383 nových případů nákazy koronavirem a 51 lidí s nemocí zemřelo. S odvoláním na dnešní sdělení mluvčího íránského ministerstva zdravotnictví Kijánúše Džahánpúra o tom informovala agentura AFP. Írán je koronavirem nejvíce zasaženou zemí Blízkého východu. Celkem bylo v zemi infikováno 107.603 osob, z toho 6640 zemřelo.

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Írán zhruba před měsícem začal uvolňovat omezení zavedená s cílem zabránit dalšímu šíření viru. Dnes však varoval před opětovným nárůstem statistik. Úřady znovu zavedly přísnější opatření v provincii Chúzestán na jihozápadně země. Džahánpúra v televizi řekl, že situaci nelze v žádném případě považovat za normální. Nadále je situace velmi vážná také v hlavním městě.

První případ covidu-19 Írán oznámil 19. února. Z nemoci se v zemi vyléčilo již 86.143 osob. Džahánpúra však dodal, že 2675 osob je ve vážném nebo kritickém stavu. Celkem bylo v zemi provedeno více než 586.000 testů.

Od pondělí je denní nárůst nakažených v Íránu zase vyšší než 1000. Denní počet potvrzených případů přitom 3. května klesl na 802, což bylo nejméně od 10. března. Mnoho zahraničních odborníků, ale i řada íránských činitelů se domnívá, že skutečné počty nakažených jsou proti oficiálním vládním údajům výrazně vyšší.

Írán od 11. dubna umožnil postupný návrat do práce a od té doby také otevřel mešity v částech země považovaných za oblasti s nízkým rizikem. Prezident Hasan Rúhání v televizi uvedl, že příští sobotu se částečně otevřou školy, docházka však nebude povinná a uvolnění má sloužit spíše k tomu, pokud se studenti potřebují setkat a něco probrat s učitelem.

Naopak v devíti okresech provincie Chúzestánu budou znovu zavřené státní úřady, banky a veškeré firmy, jejichž podnikání není považováno za důležité. Omezený bude také volný pohyb mezi městy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Raab: Londýn chce vyřešit dluh vůči Íránu ze 70. let

23.09.2020 10:10 Británie s Íránem stále vyjednává o zaplacení dluhu za nedodanou zbrojní zakázku ze 70. let. Řekl…

Saúdská Arábie rozvolňuje pravidla pro poutě do Mekky

23.09.2020 07:51 Obyvatelům Saúdské Arábie bude od 4. října opět umožněno vykonávat umru, muslimskou malou pouť do…

Otevírá se cesta k míru na Blízkém východě? Politolog krotí optimismus

23.09.2020 00:01 NÁZOR - Mnozí komentátoři oprávněně vítají mírovou dohodu mezi Spojenými arabskými emiráty,…

Smrt černocha Floyda připomíná zkušenost Íránu s USA, řekl Rúhání

22.09.2020 20:29 Íránský prezident Hasan Rúhání dnes v rozpravě Valného shromáždění OSN přirovnal smrt černocha…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama