Írán očekává, že první krok ve sporu o jaderné dohodě udělají USA

Spojené státy by měly učinit první krok a vrátit se k jaderné dohodě mezi Íránem a světovými mocnostmi, od níž v roce 2018 odstoupily. Dnes to uvedl íránský ministr zahraniční Mohammad Džavád Zaríf. Washington přitom ve čtvrtek Teherán vyzval, aby nejprve začal úmluvu opět dodržovat. Informovala o tom agentura Reuters.

Íránský ministr zahraničí Muhammad Džavad Zaríf
doporučujeme

Nový americký ministr zahraničí Antony Blinken ve středu zopakoval, že administrativa demokrata Joea Bidena se k jaderné dohodě, od níž odstoupil bývalý republikánský prezident Donald Trump, nepřipojí, dokud Írán neomezí své jaderné aktivity, aby splňovaly dohodou stanovené limity.

Dohodu nazvanou Společný všeobecný akční plán - JCPOA, jejímž cílem je zabránit islámské republice vyvíjet jaderné zbraně, uzavřely s Íránem v roce 2015 Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Její součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Trump v roce 2018 od dohody jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že pakt je příliš mírný, nevztahuje se na íránský balistický program a neřeší sílící vojenský vliv Íránu v regionu.

V tweetu adresovaném Blinkenovi Zaríf napsal: "Spojené státy porušily JCPOA- zablokovaly dovoz jídla a léků Íráncům a potrestaly je za dodržování rezoluce RB OSN 2231. V celém tomto nechutném zmatku Írán JCPOA dodržoval a pouze učinil předvídatelná nápravná opatření".

Zaríf v tweetu opět obvinil Washington, že nelegálně zablokoval import humanitárního zboží do Íránu poté, co USA znovu zavedly sankce. Teherán podle íránského ministra porušil limity na obohacování uranu až v reakci na Trumpovo odstoupení od dohody.

"Kdo by měl udělat první krok? Nikdy nezapomínejte na Trumpovo masivní selhání," napsal Zaríf. Írán opakovaně uvedl, že může své porušování dohody rychle zvrátit, za předpokladu, že USA zruší své sankce.

Začátkem ledna Írán oznámil, že začal ve svém jaderném závodě Fordo s obohacováním uranu až na 20 procent, čehož dosahoval před podepsáním dohody. Již dříve začal obohacovat uran na 4,5 procenta, čímž porušil strop 3,67 procenta, který JCPOA stanovila.

V prosinci íránský parlament, v němž mají většinu konzervativci, schválil návrh, který nutí vládu, aby zpřísnila svůj jaderný postoj, pokud USA do dvou měsíců nezmírní sankce. Írán má podle tohoto zákona též za rok vytvořit zásobu 120 kilogramů uranu obohaceného na 20 procent. Předseda parlamentu Mohammad Kalíbaf přitom ve čtvrtek řekl, že se Íránu takto obohaceného uranu podařilo vyprodukovat 17 kilogramů za měsíc, což je více, než se v této lhůtě čekalo.

Obohacováním se zvyšuje koncentrace izotopu 235, který je klíčový při jaderném štěpení uranu. Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, pro výrobu jaderné zbraně je třeba obohacení na více než 85 procent. Teherán ale vždy tvrdil, že jeho jaderný výzkum je mírový a že o jadernou zbraň neusiluje.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael očkoval alespoň jednou dávkou vakcíny polovinu obyvatel

26.02.2021 10:02 Izraelští zdravotníci poskytli alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 už polovině obyvatel.…

Netanjahu přiznal, že darování vakcín je diplomatický krok. Dostalo je i…

24.02.2021 21:07 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes připustil, že se o vakcíny proti koronaviru podělil s…

Izrael daruje symbolické množství vakcín dalším státům včetně Česka

23.02.2021 16:16 Izrael daruje symbolické množství vakcín proti koronaviru Palestincům a několika zemím. S odkazem…

Izraelský soud zakázal zveřejňovat informace o ropném úniku

22.02.2021 15:34 Izraelský soud vydal zákaz publikovat informace o vyšetřování úniku ropy, která zamořila pobřeží…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama