Írán očekává, že první krok ve sporu o jaderné dohodě udělají USA

Spojené státy by měly učinit první krok a vrátit se k jaderné dohodě mezi Íránem a světovými mocnostmi, od níž v roce 2018 odstoupily. Dnes to uvedl íránský ministr zahraniční Mohammad Džavád Zaríf. Washington přitom ve čtvrtek Teherán vyzval, aby nejprve začal úmluvu opět dodržovat. Informovala o tom agentura Reuters.

Nový americký ministr zahraničí Antony Blinken ve středu zopakoval, že administrativa demokrata Joea Bidena se k jaderné dohodě, od níž odstoupil bývalý republikánský prezident Donald Trump, nepřipojí, dokud Írán neomezí své jaderné aktivity, aby splňovaly dohodou stanovené limity.

Dohodu nazvanou Společný všeobecný akční plán - JCPOA, jejímž cílem je zabránit islámské republice vyvíjet jaderné zbraně, uzavřely s Íránem v roce 2015 Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Její součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Trump v roce 2018 od dohody jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že pakt je příliš mírný, nevztahuje se na íránský balistický program a neřeší sílící vojenský vliv Íránu v regionu.

V tweetu adresovaném Blinkenovi Zaríf napsal: "Spojené státy porušily JCPOA- zablokovaly dovoz jídla a léků Íráncům a potrestaly je za dodržování rezoluce RB OSN 2231. V celém tomto nechutném zmatku Írán JCPOA dodržoval a pouze učinil předvídatelná nápravná opatření".

Zaríf v tweetu opět obvinil Washington, že nelegálně zablokoval import humanitárního zboží do Íránu poté, co USA znovu zavedly sankce. Teherán podle íránského ministra porušil limity na obohacování uranu až v reakci na Trumpovo odstoupení od dohody.

"Kdo by měl udělat první krok? Nikdy nezapomínejte na Trumpovo masivní selhání," napsal Zaríf. Írán opakovaně uvedl, že může své porušování dohody rychle zvrátit, za předpokladu, že USA zruší své sankce.

Začátkem ledna Írán oznámil, že začal ve svém jaderném závodě Fordo s obohacováním uranu až na 20 procent, čehož dosahoval před podepsáním dohody. Již dříve začal obohacovat uran na 4,5 procenta, čímž porušil strop 3,67 procenta, který JCPOA stanovila.

V prosinci íránský parlament, v němž mají většinu konzervativci, schválil návrh, který nutí vládu, aby zpřísnila svůj jaderný postoj, pokud USA do dvou měsíců nezmírní sankce. Írán má podle tohoto zákona též za rok vytvořit zásobu 120 kilogramů uranu obohaceného na 20 procent. Předseda parlamentu Mohammad Kalíbaf přitom ve čtvrtek řekl, že se Íránu takto obohaceného uranu podařilo vyprodukovat 17 kilogramů za měsíc, což je více, než se v této lhůtě čekalo.

Obohacováním se zvyšuje koncentrace izotopu 235, který je klíčový při jaderném štěpení uranu. Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, pro výrobu jaderné zbraně je třeba obohacení na více než 85 procent. Teherán ale vždy tvrdil, že jeho jaderný výzkum je mírový a že o jadernou zbraň neusiluje.

Související

Íránský ministr zahraničí Muhammad Džavad Zaríf

Šéf MAAE se s Íránem dohodl na pokračování omezené spolupráce

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) se s Íránem dohodla na pokračování nezbytných ověřovacích a monitorovacích aktivit v Íránu. Bude však mít omezený přístup k íránským jaderným zařízením a nebude moci podnikat bleskové inspekce. Oznámil to dnes podle agentury Reuters po návratu z Íránu do Vídně šéf MAAE Rafael Grossi.
Muhammad Džavad Zaríf

Teherán naléhá na USA, aby s návratem k jaderné dohodě pospíšily

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf vyzval Washington, aby si pospíšil s návratem k jaderné dohodě z roku 2015. Podle agentury Reuters při tom poukázal na to, že nový zákon, který prošel parlamentem, nutí íránskou vládu k tvrdšímu "jadernému" postoji, pokud Spojené státy své sankce nezmírní do 21. února.

Více souvisejících

Muhammad Džavad Zaríf Írán jaderná dohoda s Íránem USA (Spojené státy americké) Antony Blinken

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy