Íránský soud ztrestal údajné špiony pro Británii a USA, jeden má být popraven

Íránský soud vynesl trest smrti za špionáž pro americkou zpravodajskou službu CIA, jméno odsouzeného mluvčí soudu neuvedl, protože verdikt není konečný a odsouzený se odvolal. Další dvě osoby dostaly za špionáž pro CIA trest vězení 10 let a jeden muž byl odsouzen rovněž k 10 letům vězení za špionáž pro Británii.

Věznice
doporučujeme

Verdikty byly vyneseny v době zostřených vztahů mezi Teheránem a Washingtonem kvůli íránskému jadernému programu, informovala dnes agentura Reuters.

"Jedna osoba byla odsouzena k smrti za špionáž pro americkou tajnou službu... ale proti verdiktu se odvolala," uvedl mluvčí íránského soudu, aniž by odsouzeného jmenoval. Podle arabské verze ruského serveru Sputnik dostal trest smrti bývalý zaměstnanec íránského ministerstva obrany. Jména dalších tří odsouzených mluvčí uvedl, podle jmen jde zřejmě o Íránce.

Podle agentury Reuters není jasné, zda se některý z dnes oznámených rozsudků týká případů, o nichž informoval Teherán letos v červenci. Tehdy íránské úřady oznámily, že v předchozích měsících zadržely kvůli špionáži pro CIA 17 osob. Americký prezident Donald Trump označil tyto zprávy za nepravdivé. Podle serveru Sputnik byli dnes odsouzení zatčeni už loni.

USA a Írán přerušily diplomatické vztahy po íránské revoluci z roku 1979, která svrhla svrhla šáha Mohammada Pahlavího, spojence USA, a v zemi nastolila islámskou republiku. Nejnovější zostření americko-iránských vztahů souvisí s mezinárodní dohodou z roku 2015, v níž se Teherán zavázal výměnou za uvolnění mezinárodních sankcí omezit svůj jaderný program. Prezident Trump, jenž je v úřadu od ledna 2017, od dohody loni odstoupil a USA pak obnovily a rozšířily sankce vůči Íránu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nedaleko bagdádského letiště dopadla raketa, zahynulo několik civilistů

28.09.2020 18:46 Nejméně tři civilisté dnes zemřeli a dva další utrpěli vážné zranění, když nedaleko bagdádského…

Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně viní z dovozu žoldáků ze Sýrie

28.09.2020 12:48 Arménie a Ázerbájdžán se v době nynější eskalace bojů v oblasti Náhorního Karabachu vzájemně…

Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně obviňují z útoků

27.09.2020 18:06 Arméni a Ázerbájdžánci se dnes vzájemně obvinili z útoků v oblasti Náhorního Karabachu, etnicky…

Tisíce Izraelců protestovaly znovu proti premiérovi Netanjahuovi

27.09.2020 09:24 Na další protest proti izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi včera večer přišlo v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama