Íránský soud ztrestal údajné špiony pro Británii a USA, jeden má být popraven

Íránský soud vynesl trest smrti za špionáž pro americkou zpravodajskou službu CIA, jméno odsouzeného mluvčí soudu neuvedl, protože verdikt není konečný a odsouzený se odvolal. Další dvě osoby dostaly za špionáž pro CIA trest vězení 10 let a jeden muž byl odsouzen rovněž k 10 letům vězení za špionáž pro Británii.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Věznice
doporučujeme

Verdikty byly vyneseny v době zostřených vztahů mezi Teheránem a Washingtonem kvůli íránskému jadernému programu, informovala dnes agentura Reuters.

"Jedna osoba byla odsouzena k smrti za špionáž pro americkou tajnou službu... ale proti verdiktu se odvolala," uvedl mluvčí íránského soudu, aniž by odsouzeného jmenoval. Podle arabské verze ruského serveru Sputnik dostal trest smrti bývalý zaměstnanec íránského ministerstva obrany. Jména dalších tří odsouzených mluvčí uvedl, podle jmen jde zřejmě o Íránce.

Podle agentury Reuters není jasné, zda se některý z dnes oznámených rozsudků týká případů, o nichž informoval Teherán letos v červenci. Tehdy íránské úřady oznámily, že v předchozích měsících zadržely kvůli špionáži pro CIA 17 osob. Americký prezident Donald Trump označil tyto zprávy za nepravdivé. Podle serveru Sputnik byli dnes odsouzení zatčeni už loni.

USA a Írán přerušily diplomatické vztahy po íránské revoluci z roku 1979, která svrhla svrhla šáha Mohammada Pahlavího, spojence USA, a v zemi nastolila islámskou republiku. Nejnovější zostření americko-iránských vztahů souvisí s mezinárodní dohodou z roku 2015, v níž se Teherán zavázal výměnou za uvolnění mezinárodních sankcí omezit svůj jaderný program. Prezident Trump, jenž je v úřadu od ledna 2017, od dohody loni odstoupil a USA pak obnovily a rozšířily sankce vůči Íránu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arabsko-kurdská koalice zastavila boj proti IS, prioritu má válka s Turky

17.10.2019 16:53 Aktualizováno Arabsko-kurdská koalice SDF vzhledem k tureckým útokům na severu Sýrie zastavila své operace proti…

Erdogan pustí do EU miliony uprchlíků? Orbán pohrozil tvrdou reakcí

17.10.2019 16:32 Aktualizováno Maďarsko by bylo nuceno použít na svých jižních hranicích se Srbskem sílu, aby ochránilo Evropskou…

Turecko bombarduje Kurdy fosforem? Lidé mají po náletu těžké popáleniny

17.10.2019 16:17 Aktualizováno Turecká armáda se svými syrskými spojenci po těžkých středečních bojích postupuje v syrském…

Osud zajatých radikálů IS nejistý. Irák rázně odmítl návrh Francie

17.10.2019 15:56 Irák je ochoten přijmout ze Sýrie jenom irácké zajatce z teroristického Islámského státu (IS). Po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama