Izrael dá Palestincům k imunizaci zdravotníků 5000 dávek vakcín

Izrael poskytne palestinské samosprávě 5000 dávek vakcíny proti covidu-19 k imunizaci zdravotnického personálu. Oznámil to dnes ministr obrany Benny Ganc. Izrael už naočkoval první dávkou třetinu z devíti milionů svých obyvatel a více než 1,7 milionu lidí už dostalo i druhou dávku. Za to, že s vakcinací nepomáhá Palestincům, byl široce kritizován. Gancův úřad dnes oznámil, že bylo potvrzeno předání vakcín, palestinská strana zatím informaci nekomentovala.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Tento týden Palestinci oznámili, že hodlají koupit 100.000 dávek ruské vakcíny Sputnik V a že Rusko jim poskytne 10.000 dávek zdarma.

Izrael si velmi rychle zajistil velký objem očkovací látky a poskytuje za to firmě Pfizer, která je výrobce jedné z vakcín, zpětné informace o stavu očkovaných.

Ganc je první, kdo oznámil, že se Izrael o část vakcín podělí s Palestinci. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyjádřila v minulosti údiv nad nevyrovnaností situace Izraelců a Palestinců ze Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy. Podle ochránců lidských práv a OSN je Izrael coby okupační mocnost za imunizaci obyvatel okupovaných území odpovědný. Izrael naopak tvrdí, že mírové dohody z 90. let tuto odpovědnost převedly na palestinskou samosprávu. Izraelští politici poukazují také na to, že se na ně samospráva neobrátila se žádostí o pomoc.

V Izraeli má v noci na pondělí skončit zatím poslední uzávěra, avšak vláda usiluje o její prodloužení. Parlament má dnes odpoledne hlasovat o zákonu, který zvýší pokuty za porušení uzávěry, čímž Gancova stana Modrá a bílá podmínila svou podporu jejího prodloužení. Nařízení se nedodržují především v lokalitách s velkým počtem ultraortodoxních věřících, kde se pořádají například pohřby nebo svatby za účasti mnoha lidí.

Uzávěra, která má skončit, nařizovala uzavření všech provozů, které neprodávají nezbytné zboží, a také škol s výjimkou těch, které poskytují specializovanou výuku. Ministerstvo zdravotnictví požaduje prodloužení uzávěry o týden. Oponenti argumentují tím, že uzávěra nijak nepřispěla ke snížení počtu nakažených. Podle mnoha politiků i premiéra Benjamina Netanjahua se na tom podílí rychle se přenášející nová varianta viru, která se poprvé objevila v Británii.

Leden byl za celé období epidemie v Izraeli co do úmrtí nejhorší měsíc. S covidem-19 země zaznamenala 1367 mrtvých, celkově má Izrael 4745 mrtvých a přes 640.000 nakažených.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA bombardovaly zařízení proíránských milic v Sýrii

26.02.2021 10:59 Spojené státy provedly při první vojenské akci pod vedením nového prezidenta Joea Bidena vzdušné…

Izrael očkoval alespoň jednou dávkou vakcíny polovinu obyvatel

26.02.2021 10:02 Izraelští zdravotníci poskytli alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 už polovině obyvatel.…

Netanjahu přiznal, že darování vakcín je diplomatický krok. Dostalo je i…

24.02.2021 21:07 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes připustil, že se o vakcíny proti koronaviru podělil s…

Izrael daruje symbolické množství vakcín dalším státům včetně Česka

23.02.2021 16:16 Izrael daruje symbolické množství vakcín proti koronaviru Palestincům a několika zemím. S odkazem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama