Izrael ostře kritizuje záměr USA otevřít konzulát pro styky s Palestinci

Izrael bude i nadále odmítat plán Washingtonu znovuotevřít v Jeruzalémě konzulát, který sloužil pro diplomatické styky s Palestinci. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil izraelský ministr spravedlnosti. Poznamenal přitom, že tato pozice se nezmění ani v případě politických změn. Americká ambasáda v Izraeli věc bezprostředně nekomentovala. Informuje o tom agentura Reuters.

Izrael

Administrativa minulého amerického prezidenta Donalda Trumpa konzulát v Jeruzalémě v roce 2018 začlenila do amerického velvyslanectví, jež Trump přenesl z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Přesun ambasády přispěl ke zhoršení vztahů Palestinců a USA. Trump před přestěhováním úřadu uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele.

Izrael v roce 1967 obsadil východní část Jeruzaléma, později ji připojil ke zbytku města a celý Jeruzalém pak v rozporu s rezolucemi OSN vyhlásil za své hlavní město. Palestinci, kteří chtějí mít vlastní stát, počítali s východním Jeruzalémem jako s jeho metropolí.

Nynější administrativa prezidenta Joea Bidena dává najevo, že chce vztahy s Palestinci zlepšit, podpořit jejich nároky na stát a obnovit činnost konzulátu.

"Ani náhodou, ani náhodou," odpověděl izraelský ministr spravedlnosti Gideon Saar na dotaz, zda k otevření amerického konzulátu v Jeruzalémě přeci jen dojde, a to například, pokud by příští izraelská vláda podlehla americkému tlaku. Hovořil na konferenci pořádané deníkem The Jerusalem Post.

"Je k tomu zapotřebí izraelský souhlas," řekl Saar v angličtině. "V této záležitosti nebudeme dělat kompromisy," dodal.

Otázka amerického konzulátu v Jeruzalémě bude zřejmě jedním z témat při nadcházející návštěvě izraelského ministra zahraničí. Šéf izraelské diplomacie Jair Lapid bude v USA na pozvání svého amerického kolegy Antonyho Blinkena ode dneška do 14. října.

Izraelský nacionalistický premiér Naftali Bennett, který stojí v čele nesourodé vládní koalice, vytvoření nezávislého palestinského státu odmítá. Lapid v minulosti řekl, že znovuotevření konzulátu by mohlo Bennettův kabinet destabilizovat.

Izraelská média však spekulují o tom, že by Bennett mohl od své pozice ustoupit, pokud Washington počká do ratifikace izraelského rozpočtu příští měsíc, což má zemi přinést větší stabilitu.

Saar takový scénář ale vyloučil. "Chci, aby to bylo naprosto jasné: jsme proti tomu. Nebudeme tomu odporovat teď a měnit názor po (schválení) rozpočtu. Odmítáme to na 100 procent," prohlásil Saar.

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

NÁZOR: Sen o irácké demokracii v troskách. Analytik popsal, co se v zemi…

14.10.2021 00:01 Od roku 2003, kdy Spojenými státy vedená "koalice ochotných" vojensky svrhla režim Saddáma Husajna,…

Guterres vyčetl Tálibánu neplnění slibů. Afghánistánu hrozí humanitární…

11.10.2021 20:53 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyčetl radikálnímu hnutí Tálibán nesplnění slibů,…

Rozhovory s Tálibánem byly upřímné a profesionální, uvedla americká…

11.10.2021 11:48 Za "upřímné a profesionální" označilo americké ministerstvo zahraničí rozhovory s delegací…

Podle Kulhánka se do Česka vracejí horolezci, kteří uvízli v Pákistánu

10.10.2021 10:32 Do České republiky se vracejí dva horolezci, kteří před měsícem uvázli na hoře Rakapoši v Pákistánu.

Islámský stát útočí proti Tálibánu jeho vlastními taktikami

09.10.2021 10:25 Aktualizováno Noví afghánští vůdci z řad Tálibánu svrhli před více než měsícem vládu v Kábulu podporovanou…

Při výbuchu v afghánské mešitě zahynulo 55 lidí a 140 utrpělo zranění

08.10.2021 18:14 Aktualizováno Nejméně 55 mrtvých a 140 zraněných si podle nové bilance vyžádala dnešní exploze, která otřásla…

Pákistán zasáhlo silné zemětřesení. Nejméně 15 mrtvých

07.10.2021 08:26 Při silném zemětřesení na jihu Pákistánu v provincii Balúčistán dnes zemřelo nejméně 15 lidí,…

Tálibán prý u Kábulu zajal čtyři členy Islámského státu

06.10.2021 20:58 Síly islamistického hnutí Tálibán zajaly během operace západně od afghánského hlavního města Kábulu…

Související:

Právě se děje

reklama