Izrael ze brání útokům zápalnými balónky, bombardoval jih Pásma Gazy

Izraelská armáda bombardovala ráno pozice islámských radikálů v palestinském Pásmu Gazy v odvetě za předchozí vyslání zápalných balonů z pásma do Izraele. V posledních dnech se znovu obnovilo napětí mezi radikály působícími v pásmu a Izraelem, armáda bombardovala jejich pozice druhý den po sobě.

Dvě F-15I Ra'am izraelských vzdušných sil (Israel Defense Forces)
doporučujeme

Zdroje z Gazy citované agenturou AFP dnes oznámily, že při manipulaci s bombou při výbuchu zahynuli v noci na dnešek čtyři členové radikální organizace Islámský džihád.

Organizace incident charakterizovala jako nehodu a oznámila, že při ní přišel o život i velitel oddílu zabývajícího se výrobou střel. Čtyřčlenná skupina přišla o život, když se zabývala výrobou bomby. Islámský džihád je po vládnoucím Hamásu druhou nejsilnější skupinou bojující z Pásma Gazy proti Izraeli.

Radikálové před asi dvěma týdny obnovili žhářské útoky, při nichž posílají přes hranici do Izraele zápalné balony nebo střílejí rakety. Při žhářských útocích byly vypáleny velké plochy zemědělských pozemků, Izraelci většinou reagují nočními nálety.

Izrael v reakci na obnovené útoky také uzavřel přechod Kerem Šalom, jímž do Pásma přichází zboží a pohonné hmoty. Palestinci byli kvůli uzávěře a nedostatku paliva nuceni přerušit výrobu elektřiny v místní elektrárně. Hamás pásmu vládne od roku 2007 a zavření Kerem Šalomu označil za zločin proti lidskosti.

Armáda bombardovala cíle radikálů na jihu Pásma Gazy brzo ráno v době, kdy byl ještě v Izraeli na návštěvě americký ministr zahraničí Mike Pompeo, upozornila agentura AP. Podle svého prohlášení vojsko bombardovalo jedno "vojenské stanoviště a jednu podzemní infrastrukturu" náležející Hamásu. Není známo, zda si noční útok vyžádal zraněné či škody.

Podle AP je cílem obnovených protiizraelských útoků snaha přinutit Izrael omezit blokádu, jíž je Pásmo Gazy vystaveno od roku 2007. Izraelské vojsko připisuje odpovědnost za jakékoli útoky na Izrael z Pásma Gazy Hamásu, který na tomto území rozhoduje. V minulých 13 letech Izrael s Hamásem vedl tři války. Napětí většinou zklidňují egyptští prostředníci, kteří se o to pokoušeli i minulý týden. Příměří, která vyjednali od roku 2014, povětšinou vydržela.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palestinci budou volit parlament a prezidenta do půl roku. Hamás a Fatah…

24.09.2020 15:36 Palestinské strany Hamás a Fatah se dohodly, že se na palestinských územích budou konat volby do…

Izraelská vláda schválila zostření karantény. Jsme na okraji propasti,…

24.09.2020 12:21 Aktualizováno Izraelská vláda dnes po mnohahodinovém jednání schválila zostření podmínek celostátní karantény,…

Raab: Londýn chce vyřešit dluh vůči Íránu ze 70. let

23.09.2020 10:10 Británie s Íránem stále vyjednává o zaplacení dluhu za nedodanou zbrojní zakázku ze 70. let. Řekl…

Saúdská Arábie rozvolňuje pravidla pro poutě do Mekky

23.09.2020 07:51 Obyvatelům Saúdské Arábie bude od 4. října opět umožněno vykonávat umru, muslimskou malou pouť do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama