Izraelská armáda oznámila, že podnikla v Sýrii odvetnou akci

Izraelská armáda v pátek oznámila, že její helikoptéry zasáhly syrské vojenské cíle v reakci na ostřelování namířené na Izraelem okupované Golanské výšiny, píše agentura Reuters. Podle syrských médií byli při izraelském útoku zraněni dva lidé.

F-16 Israel Defense Forces
doporučujeme

Izraelská armáda v prohlášení uvedla, že zasáhla řadu cílů včetně pozorovacích stanovišť syrské armády a jejích systémů na získávání zpravodajských dat.

Syrská státní agentura SANA s odvoláním na vojenský zdroj napsala, že izraelské vrtulníky zaútočily na tři stanoviště v jižní provincii Kunajtra pomocí protitankových řízených střel. Zraněni při incidentu podle syrských médii byli dva lidé.

Izraelský útok se odehrál několik hodin poté, co izraelská armáda informovala, že byly slyšet exploze v Sýrii kontrolované části Golanských výšin. Nikdo při incidentu nezemřel, ale podle izraelské armády byl poškozen dům a izraelské vozidlo.

Napětí na izraelsko-syrské hranici se podle Reuters tento týden vyostřilo poté, co tam prý při izraelském útoku na okraji Damašku přišel o život bojovník Íránem podporované libanonské šíitské skupiny Hizballáh. Izraelská armáda poté uvedla, že posílila své hlídky na své severní frontě, kde má Izrael hranici s Libanonem a Sýrii.

Poté, co byli loni v srpnu v Damašku zabiti dva členové Hizballáhu, pohrozil lídr skupiny Hasan Nasralláh odvetou, pokud Izrael v zemi zabije jakékoliv další členy skupiny. Hizballáh v syrském konfliktu podporuje prezidenta Bašára Asada, z nímž stojí také Írán a Rusko.

Izrael bezprostředně své vojenské akce v Sýrii nekomentuje, potvrzuje je ale dodatečně. Od začátku války v Sýrii přiznal množství útoků na íránské cíle v sousední zemi. Přítomnost Íránců v Sýrii považuje Izrael za své ohrožení. Golanské výšiny na jihozápadě Sýrie židovský stát obsadil za války v roce 1967 a v roce 1982 je v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN anektoval. OSN, Evropská unie či Liga arabských států (LAS) považují Golanské výšiny za území okupované Izraelem. Sýrie Izrael jako stát neuznává.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dohoda s Izraelem je podle SAE pragmatické rozhodnutí

14.08.2020 21:52 Spojené arabské emiráty své rozhodnutí normalizovat vztahy s Izraelem učinily ve vlastním zájmu a…

Írán: Svět nesmí zneužít utrpení Libanonu k politickým hrám

14.08.2020 18:43 Mezinárodní společenství by spíš mělo Libanonu pomoci, než aby v zemi prosazovalo své zájmy. Podle…

Dohoda Emirátů s Izraelem: EU mluví o historickém kroku, Turecko a Írán…

14.08.2020 15:27 Aktualizováno Z pokrytectví a ze zrady v otázce Palestiny dnes Turecko obvinilo Spojené arabské emiráty (SAE),…

Šéf OSN vítá posílení míru a bezpečnosti na Blízkém východě

13.08.2020 21:48 Aktualizováno "Jakákoli iniciativa, která může přispět k podpoře míru a bezpečnosti na Blízkém východě je vítaná,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama