Mírový plán pro Izrael a Palestinu? Asymetričnost "dohody století" bije do očí, píše tisk

Světový tisk dnes reaguje na nový americký plán, který má vyřešit izraelsko-palestinský konflikt. Většina listů poukazuje na to, že do očí bije asymetričnost celého konceptu. V úterý plán ve Washingtonu představili americký prezident Donald Trump a izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Plán je postaven na prioritách Izraele a předpokládá masivní ústupky z palestinské strany. Jde o bezprecedentní přitakání izraelským požadavkům, napsal francouzský Le Monde. Plán podle něj zcela opouští Jeruzalém a plně zohledňuje jen zájem Izraele.

The White House is pleased to share President @realDonaldTrump's Vision for a comprehensive peace agreement between Israel and the Palestinians. https://t.co/7o3jPHpcLv

— The White House (@WhiteHouse) January 28, 2020

Britský list The Times napsal, že Trump sice tvrdí, že světoví politici včetně britského premiéra Borise Johnsona ho podpoří, ale fakt, že Palestinci plán zcela odmítají, nebude Johnsonovi ani Evropské unii vyhovovat. "Přinejlepším to lze považovat za gesto podpory Netanjahuovi, jehož čekají volby a obžaloba z korupce," napsal list. Podle něj návrhy na možnost anexe židovských osad zablokují izraelské soudy.

Mnohé izraelské listy dnes plán označují za nepřijatelný pro palestinskou stranu. Levicově orientovaný Haarec jej označil za "absurdní", nebezpečný a stranící Izraeli. Pravicový The Jerusalem Post si naopak myslí, že plán ukazuje, že si Izrael "přeje mír a je připraven se vzdát určitého území".

Americký deník The New York Times poukázal zejména na okolnosti, za nichž byl plán zveřejněn: "Politický dokument zveřejněný prezidentem, který čelí ústavní žalobě a pracuje v tandemu s premiérem obviněným z korupce". List také poukazuje na to, že Trumpův plán je odklonem od dosavadní dlouhodobé americké politiky, která brala ohled na hranice z roku 1967, v nichž měl původně vzniknout palestinský stát. Naopak prý přitakává agresivní výstavbě židovských osad na okupovaném území.

The Washington Post v titulku použil v uvozovkách termín 'dohoda století' a plán označil za podmínky pro palestinskou kapitulaci. Navíc dostává do těžké situace palestinského vůdce Mahmúda Abbáse, který dosud mohl tvrdit, že ještě stojí o oživení skomírajícího mírového procesu. Abbás plán označil za "nesmysl" a řekl k němu "tisíckrát NE".

Haarec píše, že je to nebezpečný a "historicky nejhorší návrh, kdy daný Palestincům". To, že je zveřejněn několik týdnů před novými izraelskými volbami, je podle listu "do očí bijící zásah do vnitřních záležitostí jiného státu". Další izraelský deník Jediot Achronot se obává, že plán odmítne jak izraelská levice, která stále prosazuje mírový plán vyjednaný s Palestinci, tak krajní pravice, jež hovoří jen o Velkém Izraeli, tedy o záboru celého Západního břehu Jordánu.

"Tento americký plán může být poslední šancí na řešení v podobě dvou států. Jestliže nebude přijat, stane se Izrael státem dvou národů, a nebude pak ani židovský, ani demokratický," píše nejčtenější deník v Izraeli.

Londýnský list The Economist ve své onlinové verzi píše, že žádný palestinský politik nemůže přistoupit na plán, který znamená zcela se vzdát Jeruzaléma a odsoudit vlastní národ k trvalému bezstátí.

Nizozemský deník NRC Handelsblad soudí, že plán přináší užitek především Trumpovi a Netanjahuovi. Švýcarský Tages-Anzeiger považuje plán za tak problematický, že prohloubí napětí v regionu. Norský Verdens Gang napsal, že má Trump pravdu, když říká, že se plán liší od všech předchozích - zahrnuje totiž jenom zájmy Izraele, byť je podrobnější než předchozí návrhy.

Související

Více souvisejících

Izrael palestina Benjamin Netanjahu Donald Trump Jeruzalém Noviny / tisk Mahmúd Abbás

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy