Náhrada za mešity. Íránci zavedli společné modlitby, při kterých zůstávají v autech

Aniž člověk vystoupí z auta, může se dívat na film nebo se nechat obsloužit u restaurace. Íránci obohatili tuto nabídku stylu drive-in o postním měsíci ramadánu o možnost společně se pomodlit po večerním jídle. Jak informovala agentura AFP, na západě Teheránu přijelo ve čtvrtek večer autem do prostoru ke společné modlitbě až 100 aut.

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

V zemi jsou jako v mnoha dalších muslimských státech kvůli koronaviru zavřené mešity a úřady lidem nedovolují ani účast na společné večerní modlitbě, která se koná o ramadánu vždy po iftáru, tedy prvním jídle po celodenním půstu. Představitelé vyzvali lidi, aby zůstali doma a rozjímali v soukromí.

Ve čtvrtek se sjelo do zábavního parku Eram na západě Teheránu více než 100 aut s celými rodinami. Před nimi byla nainstalována obří obrazovka, na níž bylo možné sledovat náboženský obřad.

"Když jsem zjistila, že se to organizuje, řekla jsem si, že je to dobrý nápad. Společná modlitba mi v době zavřených mešit chybí," citovala AFP osmadvacetiletou Íránku Fátameh, která na akci přijela s rodinou.

Organizátoři řidiče navigovali k zaparkování, aby všichni viděli na obrazovku. Akce začala promítnutím videa z pohřbu íránského generála Kásema Solejmáního, jehož v lednu zabili Američané v Bagdádu. Před seřazenými automobily stála řada zpěváků s rouškami a zpívali šíitské písně. Obličeje lidí v autech ozařovalo světlo z obrazovky, mnohé děti si vylezly na střechy aut, aby lépe viděly.

Koronavirem se v Íránu dosud nakazilo přes 95.600 lidí a na covid-19 zemřelo 6091 pacientů. Mešity jsou zavřené od poloviny března. Pro mnoho věřících je možnost přijet se pomodlit na společné místo a zůstat přitom v bezpečí auta vítanou alternativou. "Je to tvůrčí řešení a příklad dobrého zvládnutí krize," prohlásil účastník čtvrteční akce Mohammed, který přijel se ženou a dcerou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán nařídil povinné nošení roušek na veřejnosti

04.07.2020 14:52 Íránci, kteří nebudou používat roušky, nebudou moci počítat se službami státních úřadů. Prohlásil…

V Iráku se šetří. Vláda v zemi, kde je pětina chudých, seškrtala důchody

04.07.2020 10:29 Nisrín Sálihová dostala jako vždy na začátku měsíce svůj důchod, ale k jejímu údivu chybělo v…

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

VIDEO: V Turecku explodovala továrna na pyrotechniku. Dva mrtví, 73…

03.07.2020 14:19 Aktualizováno Při výbuchu v továrně na zábavní pyrotechniku na severu Turecka dnes přišli o život dva lidé a 73…

Související:

Právě se děje

Další zprávy