Netanjahu odmítá tolerovat dezinformace o vakcínách

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes ostře kritizoval činitele a politiky, kteří zpochybňují účinnost očkování proti covidu-19. Zdůraznil přitom, že usiluje o záchranu životů a vůči dezinformacím o vakcínách má nulovou toleranci, informoval zpravodajský web The Jerusalem Post.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

"Sedmadevadesát procent lidí, kteří zemřeli na koronavirus, nebylo očkováno oběma dávkami vakcíny," napsal Netanjahu. "Proto nejsem připraven tolerovat nedodržování zdravotnických pokynů a zpochybňování vakcín, což dělají cyničtí politici, které jsem dnes oslovil. Mám nulovou trpělivost vůči dezinformacím v situaci, kdy bojuji za záchranu životů. Nechte se očkovat a zachraňte životy!" doplnil.

V přepočtu na obyvatele je více než devítimilionový Izrael nejrychleji očkujícím státem světa. První dávku vakcíny obdrželo přes 4,7 milionu obyvatel, zatímco více než 3,3 milionu již dostalo obě dávky. V tuto chvíli dostalo obě dávky vakcíny proti covidu-19 zhruba 87 procent Izraelců ve věku 70-79 let a 82 procent starších 80, píše The Times of Israel. Země od začátku pandemie informovala o více než 778.000 případech koronaviru a 5758 úmrtích po nemoci covid-19. Aktivních případů nákazy nyní Izrael eviduje 38.480.

O výrazném pozitivním dopadu očkování na izraelské seniory dnes s odvoláním na data vědců z Ben Gurionovy univerzity, nemocnice Šamir a zdravotní pojišťovny Makabi informoval list The Times of Israel.

V říjnu potřebovalo pomoc s dýcháním (především formou plicní ventilace ale i další podpůrné terapie) skoro šestkrát tolik Izraelců starších 70 let než mladších 50. Díky vysokému proočkování seniorů je ale nyní počet takových pacientů v obou věkových kategoriích zhruba srovnatelný. Data u věkové kategorie 51-59 let vědci v tomto konkrétním případě neanalyzovali.

Aktuálně je v Izraeli připojeno k plicní ventilací kvůli těžkému průběhu koronavirové infekce 241 lidí, což je více než v říjnu. Nárůst v počtu pacientů v těžkém stavu nicméně přichází na pozadí silné vlny koronavirové nákazy, při níž bylo zaznamenáno více nakažených a úmrtí než dříve.

"Hlavní zprávou je, že vakcinace má rozsáhlý ochranný účinek proti vážnému průběhu nemoci, což je nejdůležitější výsledek," uvedl výzkumník Ehud Rinott z Ben Gurionovy univerzity. Ačkoliv šíření koronaviru nadále vzbuzuje v Izraeli obavy, současná data podle Rinotta značí, že příčina mnoha protipandemických opatření, tedy obavy z množství seniorů ve vážném stavu, patrně slábne. "Měli bychom mít na paměti, že hlavním důvodem obav z koronaviru nejsou vysoký počet infikovaných a mírný průběh nemoci, nýbrž to, že některým nemoc může znemožnit, aby dýchali sami," uvedl.

Rinott poznamenal, že zásadní změna věkového složení a nárůstu počtu ventilovaných pacientů nastala na vrcholu třetí vlny nákazy. Stalo se tak v době, kdy se začalo projevovat očkování seniorů, zatímco v nemocnicích přibývalo ventilovaných pacientů mladších 50 let. Ačkoliv se na celkových datech podle Rinotta mohla projevit protikoronavirová opatření i šíření nakažlivější britské mutace, právě vakcinaci považuje za zásadní faktor poklesu počtu seniorů s těžkým průběhem covidu-19. Vyjádřil proto naději, že data budou motivovat mladší Izraelce, aby se nechali očkovat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Afghánské síly jsou plně schopné bránit svou zemi, řekl prezident Ghaní

14.04.2021 20:23 Afghánské bezpečnostní síly jsou plně schopné bránit svou zemi, uvedl dnes prezident Ašraf Ghaní na…

Rozhodnutí obohacovat uran na 60 procent je odpovědí vašemu zlu, řekl…

14.04.2021 10:58 Íránský prezident Hasan Rúhání dnes rozhodnutí Teheránu obohacovat uran na 60 procent označil za …

Izrael ohlásil íránský útok na svou loď u břehů SAE

13.04.2021 18:27 Izrael informoval o útoku na svou loď u břehů Spojených arabských emirátů. Podle televizní stanice…

Netanjahu může při sestavování nové izraelské vlády počítat s Bennettem

12.04.2021 17:20 Lídr izraelské ultranacionalistické strany Jamina Naftali Bennett dnes řekl, že jeho strana podpoří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama