Obávanou americkou zbraň nezískal ani Izrael. Politolog prozradil důvod

NÁZOR – Izraeli se dostává velké vojenské pomoci od Spojených států, ať ve formě financí, či zbraní a zbraňových systémů, poukazuje politolog a vojenský analytik Caleb Larson v komentáři pro server National Interest. Pokládá proto otázku, proč si ani Izrael nemohl koupit americké stíhací letouny F-22 Raptor.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

U.S. Air Force F-22 Raptor
doporučujeme

Americké zbraně v izraelských rukou

Pravděpodobně nejzřetelnějším příkladem americko-izraelské spolupráce ve vojenské oblasti je přitom izraelská verze jiného původně amerického bojového letounu, Lockheed Martin F-35 Lightning II, upozorňuje Larson. Dodává, že Izrael může jako jediný stá světa tento stroj modifikovat tak, aby lépe vyhovoval jeho potřebám pro blízkovýchodní podmínky.

Kromě letecké platformy F-35 provozuje Izrael i velký počet dalších amerických letounů, poukazuje politolog. Odkazuje na informace zbrojovky Lockheed Martin, že Izrael získal od poloviny 90. let – kdy začal vykupovat přebytečné letouny amerických vzdušných sil – na tři stovky strojů F-16, čímž se stal druhým největším provozovatelem těchto letadel na světě, hned po americkém letectvu.

Vezmeme-li v potaz tak úzkou vojenskou spolupráci mezi Spojenými státy (a Izraelem) jak v technologii, tak při společných cvičeních, proč (Izraelci) nemohou dosáhnout na tolik ceněnou platformu F-22, zřejmě nejhůře radarem zachytitelné letadlo, které kdy vzniklo?“ ptá se odborník.

Nejnepozorovatelnější pták na obloze

Stroje Lockheed Martin F-22 Raptor provozují výhradně vzdušné síly Spojených států, nastiňuje politolog. Dodává, že jde zřejmě nejpokročilejší pilotovaný bojový letoun, přičemž je hůře odhalitelný než F-35 Lightning II, který je dodáván mnoha americkým spojencům v Evropě, Asii a na Blízkém východě, především pak Japonsku a Izraeli.

Stroj F-22 byl původně určen k boji s arzenálem vzdušných sil Sovětského svazu, vysvětluje Larson. Doplňuje, že proto letoun využívá poslední poznatky technologie stealth, aby snížil možnost detekce ze strany nepřátelských radarů.

Stejně tak je F-22 osazen motory s vektorováním tahu, což mu dává vysoké manévrovací schopnosti, konstatuje expert. Připomíná, že stroj disponuje také vícenásobně jištěnou avionikou a dokáže zobrazovat informace z palubních i externích senzorů na jediném displeji pro vedení bojové činnosti.

Export strojů F-22 zakázal tzv. Obeyho dodatek, vysvětluje politolog. Poukazuje, že americký kongresman David Obey se v 90. letech obával, že některé z citlivých a tajných technologií vyvíjených v programu F-22 mohou být odhaleny a okopírovány nepřáteli Spojených států, pokud by byl letoun uvolněn pro vývoz.

Obey se bál především o unikátní stealth vlastnosti letounu, podotýká Larson. Vysvětluje, že kongresman předložil svůj dodatek v roce 1998 k zákonu o prostředcích amerického ministerstva obrany.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „Žádné z prostředků, které vyčleňuje tento zákon, nesmějí být použity ke schválení licence či prodeje pokročilého taktického stíhače F-22 jakékoliv zahraniční vládě,“ cituje politolog plné znění stručného dodatku.  

Zpět v Sovětském svazu

Během vývoje letounu F-22 americké vzdušné síly původně předpokládaly, že si koupí enormní počet – 750 – těchto stíhaček, připomíná Larson. Dodává, že dnes mají ale pouhých 187 kusů.

Namísto Obeyho dodatku totiž celý program zkomplikovala absence skutečné hrozby, proti které by mohl být letoun F-22 nasazen, upozorňuje odborník. Vyzdvihuje fakt, že F-22 byl navržen tak, aby čelil pokročilým bojovým letounům někdejšího Sovětského svazu.

S rozpadem Sovětského svazu a momentální unipolaritou Spojených států zde zkrátka nebylo třeba tak pokročilého stíhače,“ uzavírá Larson.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Expedici Tatra kolem světa zadržela íránská policie

06.06.2020 15:33 Členy expedice Tatra kolem světa 2 zadržela íránská policie. S odkazem na vedoucího expedice Marka…

USA prvně od květnového příměří v Afghánistánu útočily na Tálibán

05.06.2020 18:06 Spojené státy provedly první letecký úder proti afghánskému povstaleckému hnutí Tálibán od…

V Izraeli výrazně roste denní počet nakažených koronavirem

05.06.2020 17:55 V Izraeli v posledním týdnu výrazně vzrostl počet nově nakažených koronavirem, za uplynulý den…

K úternímu smrtícímu útoku v Kábulu se přihlásil Islámský stát

04.06.2020 19:40 K úternímu bombovému útoku v mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se dnes přihlásila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy