Odchod Boltona nic nemění. S USA jednat nebudeme, trvá na svém Írán

Odchod Johna Boltona z funkce bezpečnostního poradce Bílého domu nepřiměje Teherán k rozhovorům s Spojenými státy. Prohlásil to dnes podle agentury IRNA íránský velvyslanec při OSN Madžíd Tacht Ravančí. Íránský prezident Hasan Rúhání Washington vyzval, aby skončil s politikou "maximálního tlaku" na Írán, a varoval, že jeho země vypoví další části jaderné dohody, pokud to bude nutné.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hasan Rúhání
doporučujeme

Bolton rezignoval v úterý na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa, který odchod poradce zdůvodnil tím, že s jeho názory na řadu věcí zásadně nesouhlasil. Bolton v minulosti například prosazoval použití vojenské síly proti Íránu a nesouhlasil s mezinárodní dohodou s Íránem, od které nakonec USA odstoupily.

Trump nedávno naznačil, že je ochoten s Íránem jednat o nové dohodě. Teherán ale opakovaně podmínil začátek rozhovorů ukončením sankcí.

"Odchod amerického poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona z administrativy prezidenta Donalda Trumpa nepřiměje Írán k novému uvážení rozhovorů s USA," citovala IRNA Ravančího. Diplomat řekl, že není prostor k jednáním se Spojenými státy, dokud zůstávají v platnosti sankce proti Íránu.

Prezident Rúhání dnes Spojené státy vyzval k ukončení politiky nátlaku na Teherán. "Spojené státy by měly pochopit, že militantnost ničemu neprospívá a musí se vzdát své politiky maximálního tlaku na Írán. Íránský závazek vůči jaderné dohodě je úměrný ostatním stranám a podnikneme další kroky, pokud to bude nutné," prohlásil nejvyšší politický představitel Íránu.

Írán a šest světových mocností - Británie, Čína, Francie, Německo, Rusko a USA - v roce 2015 podepsaly takzvanou jadernou dohodu, v níž se Teherán zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí, které jsou s ním spojeny.

Trump ale loni v květnu k překvapení partnerů oznámil, že Spojené státy od dohody odstupují a pak znovu zavedl proti islámské republice sankce. Samotná americká administrativa hovoří o politice "maximálního tlaku.

Letos začal Írán postupně části jaderné dohody vypovídat a požaduje po ostatních signatářích, aby zmírnili dopad amerických sankcí, pokud ji chtějí zachovat.

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes prohlásila, že Evropa se rozhodla dohodu z roku 2015 dodržovat a bude se nadále pokoušet nalézat řešení, která zamezí stupňování napětí v citlivém regionu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael volí nový parlament: Účast je zatím vyšší než v dubnu

17.09.2019 13:53 Účast v dnešních předčasných parlamentních volbách v Izraeli je podle volební komise zatím vyšší…

Volebním mítinkem afghánského prezidenta otřásl výbuch, zemřelo 24 lidí

17.09.2019 13:29 Aktualizováno Nejméně 24 lidí dnes zahynulo a dalších 31 utrpělo zranění při sebevražedném útoku poblíž…

Teherán potvrdil, že zadržuje tři Australany

17.09.2019 12:13 Íránská justice dnes potvrdila, že zadržuje tři australské občany. Jedné ze zatčených hrozí…

Vojenská odpověď na nálety v Saúdské Arábii? Z USA zní varovná slova

17.09.2019 12:00 NÁZOR - O tom, kdo a odkud provedl ničivý sobotní útok na saúdskoarabskou ropnou rafinerii, kolují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama