Odchod Boltona nic nemění. S USA jednat nebudeme, trvá na svém Írán

Odchod Johna Boltona z funkce bezpečnostního poradce Bílého domu nepřiměje Teherán k rozhovorům s Spojenými státy. Prohlásil to dnes podle agentury IRNA íránský velvyslanec při OSN Madžíd Tacht Ravančí. Íránský prezident Hasan Rúhání Washington vyzval, aby skončil s politikou "maximálního tlaku" na Írán, a varoval, že jeho země vypoví další části jaderné dohody, pokud to bude nutné.

Hasan Rúhání
doporučujeme

Bolton rezignoval v úterý na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa, který odchod poradce zdůvodnil tím, že s jeho názory na řadu věcí zásadně nesouhlasil. Bolton v minulosti například prosazoval použití vojenské síly proti Íránu a nesouhlasil s mezinárodní dohodou s Íránem, od které nakonec USA odstoupily.

Trump nedávno naznačil, že je ochoten s Íránem jednat o nové dohodě. Teherán ale opakovaně podmínil začátek rozhovorů ukončením sankcí.

"Odchod amerického poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona z administrativy prezidenta Donalda Trumpa nepřiměje Írán k novému uvážení rozhovorů s USA," citovala IRNA Ravančího. Diplomat řekl, že není prostor k jednáním se Spojenými státy, dokud zůstávají v platnosti sankce proti Íránu.

Prezident Rúhání dnes Spojené státy vyzval k ukončení politiky nátlaku na Teherán. "Spojené státy by měly pochopit, že militantnost ničemu neprospívá a musí se vzdát své politiky maximálního tlaku na Írán. Íránský závazek vůči jaderné dohodě je úměrný ostatním stranám a podnikneme další kroky, pokud to bude nutné," prohlásil nejvyšší politický představitel Íránu.

Írán a šest světových mocností - Británie, Čína, Francie, Německo, Rusko a USA - v roce 2015 podepsaly takzvanou jadernou dohodu, v níž se Teherán zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí, které jsou s ním spojeny.

Trump ale loni v květnu k překvapení partnerů oznámil, že Spojené státy od dohody odstupují a pak znovu zavedl proti islámské republice sankce. Samotná americká administrativa hovoří o politice "maximálního tlaku.

Letos začal Írán postupně části jaderné dohody vypovídat a požaduje po ostatních signatářích, aby zmírnili dopad amerických sankcí, pokud ji chtějí zachovat.

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes prohlásila, že Evropa se rozhodla dohodu z roku 2015 dodržovat a bude se nadále pokoušet nalézat řešení, která zamezí stupňování napětí v citlivém regionu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dohoda Emirátů s Izraelem: EU mluví o historickém kroku, Turecko a Írán…

14.08.2020 15:27 Aktualizováno Z pokrytectví a ze zrady v otázce Palestiny dnes Turecko obvinilo Spojené arabské emiráty (SAE),…

Šéf OSN vítá posílení míru a bezpečnosti na Blízkém východě

13.08.2020 21:48 Aktualizováno "Jakákoli iniciativa, která může přispět k podpoře míru a bezpečnosti na Blízkém východě je vítaná,…

UNICEF: V syrském táboře pro rodiny bojovníků IS umírají děti

13.08.2020 19:05 Nejméně osm dětí mladších pěti let zemřelo v srpnu kvůli špatným podmínkám v táboře Al-Húl na…

Explozi v Bejrútu předcházely menší výbuchy, tvrdí expert

13.08.2020 18:45 Aktualizováno Mohutné explozi v bejrútském přístavu předcházela série menších výbuchů. Poslední z nich, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama