Odchod Boltona nic nemění. S USA jednat nebudeme, trvá na svém Írán

Odchod Johna Boltona z funkce bezpečnostního poradce Bílého domu nepřiměje Teherán k rozhovorům s Spojenými státy. Prohlásil to dnes podle agentury IRNA íránský velvyslanec při OSN Madžíd Tacht Ravančí. Íránský prezident Hasan Rúhání Washington vyzval, aby skončil s politikou "maximálního tlaku" na Írán, a varoval, že jeho země vypoví další části jaderné dohody, pokud to bude nutné.

Bolton rezignoval v úterý na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa, který odchod poradce zdůvodnil tím, že s jeho názory na řadu věcí zásadně nesouhlasil. Bolton v minulosti například prosazoval použití vojenské síly proti Íránu a nesouhlasil s mezinárodní dohodou s Íránem, od které nakonec USA odstoupily.

Trump nedávno naznačil, že je ochoten s Íránem jednat o nové dohodě. Teherán ale opakovaně podmínil začátek rozhovorů ukončením sankcí.

"Odchod amerického poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona z administrativy prezidenta Donalda Trumpa nepřiměje Írán k novému uvážení rozhovorů s USA," citovala IRNA Ravančího. Diplomat řekl, že není prostor k jednáním se Spojenými státy, dokud zůstávají v platnosti sankce proti Íránu.

Prezident Rúhání dnes Spojené státy vyzval k ukončení politiky nátlaku na Teherán. "Spojené státy by měly pochopit, že militantnost ničemu neprospívá a musí se vzdát své politiky maximálního tlaku na Írán. Íránský závazek vůči jaderné dohodě je úměrný ostatním stranám a podnikneme další kroky, pokud to bude nutné," prohlásil nejvyšší politický představitel Íránu.

Írán a šest světových mocností - Británie, Čína, Francie, Německo, Rusko a USA - v roce 2015 podepsaly takzvanou jadernou dohodu, v níž se Teherán zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí, které jsou s ním spojeny.

Trump ale loni v květnu k překvapení partnerů oznámil, že Spojené státy od dohody odstupují a pak znovu zavedl proti islámské republice sankce. Samotná americká administrativa hovoří o politice "maximálního tlaku.

Letos začal Írán postupně části jaderné dohody vypovídat a požaduje po ostatních signatářích, aby zmírnili dopad amerických sankcí, pokud ji chtějí zachovat.

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes prohlásila, že Evropa se rozhodla dohodu z roku 2015 dodržovat a bude se nadále pokoušet nalézat řešení, která zamezí stupňování napětí v citlivém regionu.

Související

Hasan Rúhání, íránský prezident

Írán začne naplňovat jadernou dohodu po ukončení amerických sankcí

Írán začne znovu plnit závazky jaderné dohody z roku 2015, pokud Spojené státy zruší sankce proti jeho zemi. Řekl to prezident Hasan Rúhání, který se dnes setkal s irským ministrem zahraničí Simonem Coveneyem, uvedla agentura AP. Conveney působí jako zprostředkovatel pro jadernou dohodu. Sankce proti Íránu obnovila administrativa Donalda Trumpa, která se v roce 2018 z dohody stáhla.

Více souvisejících

Hasan Rúhání John Bolton Írán USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 26 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy