Odhady, že se Afghánistánu zmocní Tálibán, má americký vyslanec za pesimistické

Speciální americký vyslanec pro Afghánistán Zalmay Khalilzad dnes označil za přehnaně pesimistické odhady, které tvrdí, že po odchodu vojsk USA a jejich spojenců se Afghánistánu zmocní povstalecké hnutí Tálibán.

Podle něj na vojenském dobytí moci nemají zájem ani samotní povstalci, protože usilují o normalizaci mezinárodních vztahů. Obavy z návratu vlády Tálibánu dnes vyjádřili někteří členové zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů, před kterým Khalilzad vystoupil, uvedla agentura AP.

"Osobně jsem toho názoru, že domněnky, podle kterých se jejich (vládní afghánské) síly rozpadnou a Tálibánci v krátké době převezmou moc, jsou chybné," uvedl diplomat před zákonodárci. Podle něj samotní členové Tálibánu nemají důvod k násilnému svržení vlády, ale budou spíš jednat o novém politickém uspořádání v Afghánistánu. Odkázal se při tom na rozhovory, které vedl s vyjednavači povstalců. "Tvrdí, že chtějí nastavit normální vztahy," dodal. Cílem je například zrušení některých sankcí, které proti zemi zavedly Spojené státy či OSN.

Obavy z dopadů odchodu zahraničních vojsk z Afghánistánu vyjadřovalo během slyšení více poslanců. Republikánský poslanec Mike McCaul, který stažení vojsk oznámené demokratickým prezidentem Joem Bidenem kritizuje, považuje za téměř jisté, že Tálibán se zmocní vlády nad zemí a Afghánistán se vrátí do stavu před americkou invazí v roce 2001.

Khalilzad dnes před poslanci uvedl, že Tálibán výrazně nezasahuje do odchodu amerických vojsk. "Očekáváme, že tomu tak bude i nadále," dodal. Podle něj USA jednají s okolními zeměmi o umístění protiteroristických jednotek, jež by byly schopné rychle reagovat na možné hrozby z Afghánistánu.

Americká armáda dnes oznámila, že z Afghánistánu odcestovala zhruba pětina vojáků a vojenského materiálu. Armáda dosud předala afghánským bezpečnostním silám pět základen. Z Afghánistánu má podle plánů odejít 2500 amerických vojáků a dalších 7500 vojáků ze spojeneckých zemí, a to včetně ČR. USA chtějí operaci dokončit symbolicky k 11. září, kdy uplyne 20 let od teroristických útoků na dvojici mrakodrapů Světového obchodního centra a Pentagon, kvůli nimž invaze začala. Podstatná část vojáků i materiálu ale ze země zřejmě odcestuje dříve než v září.

Američtí poslanci také vyjádřili obavy o osud mnoha tisíc Afghánců, kteří spolupracovali s americkou armádou. Panují totiž obavy, že tito lidé budou po odvelení zahraničních vojáků vystaveni odvetám ze strany povstalců. Washington již před deseti lety spustil speciální program, díky kterému Afghánci, kteří byli vystaveni nebezpečí kvůli spolupráci s americkou armádou, mohou získat americké vízum. Dosud bylo poskytnuto na 26.500 těchto víz, poslanci ale již dříve poukázali na pomalé zpracování žádostí. Khalilzad uvedl, že ministerstvo zahraničí vydávání víz zrychlí. Podle něj je ale nutné najít v přístupu rovnováhu. "Nechceme totiž vyvolat paniku a tím způsobit odchod všech vzdělaných Afghánců," prohlásil.

Khalilzad je zkušeným diplomatem a v letech 2004 a 2005 působil v Kábulu jako americký velvyslanec. Speciálním vyslancem pro Afghánistán byl jmenovaný v roce 2018 předchozí administrativou Donalda Trumpa. Díky tomu se účastnil příprav jednání mezi afghánskou vládou a Tálibánem, jež začala vloni v Kataru. Ve funkci jej potvrdila stávající demokratická administrativa.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy