Otevírá se cesta k míru na Blízkém východě? Politolog krotí optimismus

NÁZOR - Mnozí komentátoři oprávněně vítají mírovou dohodu mezi Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem a Izraelem, konstatuje politolog a spisovatel Ezzedine Fishere v komentáři pro server Washington Post. Bývalý egyptský diplomat uznává, že není běžné vidět signály urovnání mezi Araby a Izraelci.

Izrael, ilustrační foto

Hořká pachuť dobrých zpráv

Mezilidské kontakty, přímé lety mezi Tel Avivem a arabskými metropolemi, partnerství mezi firmami a výhled na vládní spolupráci, počínaje bojem s koronavirem, vyjmenovává politolog změny, které považuje za tolik potřebné v regionu, kde jsou smutnou normou projevy extrémní nenávisti a vyloučení.

"Jako v případě všech dobrých zpráv na Blízkém východě však budou mít tyto signály zřejmě krátký život a zanechají nám hořkou pachuť," obává se Fishere. Domnívá se, že pod mírovým pozlátkem posilují uzavřené dohody čtyři zhoubné problémy, které nakonec převáží současnou vřelost mezi arabskými vládami a Izraelem.

Zaprvé, tyto "Abrahámovské dohody" neukončují blízkovýchodní konflikt, upozorňuje bývalý diplomat. Vyzdvihuje, že Spojené arabské emiráty a Bahrajn sice neměly s Izraelem diplomatické styky, ale zároveň s ním nebyly v konfliktu a ve skutečnosti s ním v tichosti dlouhé roky spolupracovaly.

Skutečné konflikty v regionu probíhají v Jemenu, Sýrii, Libyi a Libanonu, kde Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie podporují skupiny bojující proti uskupením podporovaným Katarem, Tureckem a Íránem, vysvětluje politolog. Dodává, že aktuální "mírové dohody" nikterak nepřiblížily konec těchto konfliktů a naopak je dál prohlubují, jelikož spojenectví Izraele, Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie proti Íránu bude otevřenější než dříve.

"Jinými slovy, tyto dohody otevírají dveře Izraeli, aby se stal plnohodnotnějším partnerem v boji států Perského zálivu proti Íránu a občas i Turecku," pokračuje Fishere. Druhý problém vidí v tom, že normalizace vztahů mezi Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem a Izraelem bez mírové smlouvy mezi izraelskou vládou a palestinskou samosprávou dále podrývá výhled na řešení izraelskou-palestinského konfliktu prostřednictvím vzniku palestinského státu.      

Široké uznání Izraele ze strany arabských zemí a výhled na spolupráci a obchodní partnerství byly jednou z posledních pobídek pro izraelské politiky, aby činili územní ústupky ve vztahu k oslabeným Palestincům, upozorňuje autor komentáře. Připomíná, že myšlenkou Arabské mírové iniciativy z roku 2002 byl právě příslib plné normalizace vztahů s Izraelem a začlenění do regionu výměnou za opuštění území, která Izrael okupuje od roku 1967.

Státy Perského zálivu ale nedemonstrovaly, že tuto normalizaci myslí vážně, a to ve chvíli, kdy podobný krok mohl převážit poměr sil na izraelské politické scéně ve prospěch územních ústupků, soudí Fishere. Deklaruje, že nyní je na takovou demonstraci pozdě, protože izraelský premiér Benjamin Netanjahu a jeho stoupenci mohou přesvědčivě tvrdit, že Izrael žádné ústupky činit nemusí a stejně dosáhne uznání ze strany arabských zemí.

Oslabí bezpečnost všech

Zjevným výsledkem je podle politologa větší izraelská podpora - či alespoň tolerance - současného stavu, který se ubírá po problematické cestě vedoucí k apartheidu. Z toho vyplývá třetí problém, za který Fishere označuje možnost, že hluboký pocit zrady podnítí další radikalizaci Palestinců.

"Ti liberálněji orientovaní postupně nahradí sen o státnosti lidskoprávním hnutím usilujícím o rovná práva pro všechny, kteří žijí pod izraelskou kontrolou, což zřejmě dále prohloubí izraelsko-palestinský konflikt," míní vysloužilý diplomat. Obává se, že ti méně liberální Palestinci se utvrdí v představě, že ozbrojený odpor představuje jedinou cestu, přičemž stoupenci skupin jako Hamás, Islámský džihád a Hizballáh již upozorňují na značný rozdíl v dnešním postavení palestinské samosprávy a Tálibánu, jehož zástupci jednají s americkým ministrem zahraničí o budoucnosti Afghánistánu.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Normalizace vztahů s Izraelem také prohloubí propast mezi politiky a obyvatelstvem arabských zemí, domnívá se politolog. Připomíná, že tamní veřejné mínění bylo vždy protizraelské a arabské režimy jej často samy přiživovaly, aby odvedly pozornost od vlastních selhání, ale později, kdy tyto režimy cítily, že potřebují Izrael uznat, svazovalo jejich postup právě nepřátelství, které u svých obyvatel zasely.   

Podpora Palestinců - pocit, že musí přijít dohoda o vzniku palestinského státu - těmto režimům poskytoval potřebný fíkový list, bez kterého je normalizace vztahů s Izraelem chápána místním obyvatelstvem jako otevřená zrada, a to nejen Palestinců, ale také arabských zájmů a důstojnosti, uvádí autor komentáře. Soudí, že toto se přidá k existující frustraci z nerovnosti, korupce a etnické či náboženské diskriminace a oslabí stabilitu arabských režimů.

"Pokud Spojené arabské emiráty a Bahrajn zázračně nepromění svou normalizaci (vztahů) s Izraelem v širší proces, který oživí Arabskou mírovou iniciativu a přiblíží Palestince a Izraelce k řešení na bázi dvou států, oslabí tyto dohody nakonec bezpečnost všech hráčů na Blízkém východě," bojí se Fishere.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami

20.09.2021 15:04 Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už…

V neděli přibylo v Česku více než 180 nakažených koronavirem

20.09.2021 10:51 Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

18.09.2021 18:50 Omluva nestačí, řekl dnes Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel v…

Exploze v Afghánistánu si vyžádaly nejméně dva mrtvé a 19 zraněných

18.09.2021 12:52 Nejméně dva mrtvé a 19 zraněných si dnes v Dželálábádu na východě Afghánistánu vyžádala série…

Tálibán tvrdí, že řeší problémy, kvůli nimž jsou státní zaměstnanci bez…

16.09.2021 21:32 Nová afghánská vláda se snaží vyřešit řadu problémů, kvůli kterým zaměstnanci ve veřejném sektoru…

Členové Tálibánu se po obsazení prezidentského paláce v Kábulu poprali

15.09.2021 21:26 Mezi vůdci islamistického hnutí Tálibán, které od srpna vládne Afghánistánu, údajně propukl koncem…

Pákistánský vrtulník zachránil dva české horolezce

15.09.2021 07:32 Vrtulník pákistánské armády dnes ráno převezl do bezpečí české horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka…

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

14.09.2021 19:32 Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků.…

Záchrana českých horolezců v Pákistánu dnes končí, vrtulník je vyzvednout…

14.09.2021 18:05 Záchrana dvou českých horolezců a jejich pákistánského kolegy bude v Pákistánu pokračovat ve středu…

Dva čeští horolezci zahájili v Pákistánu sestup

14.09.2021 09:55 Dva čeští horolezci a jejich pákistánský kolega, kteří uvázli v 6900 metrech na hoře Rakapoši v…

V Pákistánu odložili záchranu uvězněných českých horolezců. Situaci…

13.09.2021 22:01 Aktualizováno Záchranáři, kteří se snaží vyprostit dva české horolezce a jejich pákistánského kolegu z hory…

Afghánistánu podle OSN hrozí hlad, situaci komplikují obavy z vlády…

13.09.2021 17:22 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval účastníky ženevské konference k Afghánistánu k…

Související:

Právě se děje

reklama