Protesty na hranici Pásma Gazy a Izraele mají druhou oběť, zemřel chlapec

V Gaze zemřel na následky zranění utrpěná při protestech minulou sobotu dvanáctiletý Palestinec. Demonstrace se konala na hranici Pásma Gazy a Izraele a zraněno při ní bylo na 40 lidí. Jeden z nich, dvaatřicetiletý muž podlehl zraněním ve středu, další obětí je nyní dvanáctiletý chlapec, oznámila dnes agentura AP s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví v Gaze.

Palestinci u hranice protestovali na výzvu radikálního Hamásu u příležitosti výročí požáru v jeruzalémské mešitě Al-Aksá. Událost ze srpna 1969 si připomínají každoročně.

Násilí minulou sobotu začalo, když Palestinci začali na izraelské vojáky házet kamení. Izraelci pak palbou desítky lidí zranili. Při střelbě z Pásma Gazy byl zraněn jeden z vojáků, který je stále v kritickém stavu.

Ve středu se pak konal další protest a účastníci požadovali uvolnění blokády Pásma. Izrael ji zavedl v roce 2007, kdy tomuto území začal vládnout Izraeli nepřátelský Hamás. Na žádost Egypta ale Hamás nedovolil účastníkům přiblížit se až k hranici, takže se středeční akce obešla bez násilí.

Izrael pak ohlásil, že uvolňuje část blokády a umožní do Pásma vjet automobilům se zbožím a stavebním materiálem. Ministr obrany Benny Ganc řekl, že pokud zavládne klid, bude uvolňování pokračovat.

Blokádu hraničního přechodu uplatňuje také Egypt, který nyní uzávěru hranice částečně zrušil a umožňuje podle AP omezený provoz automobilů.

Hamás s Izraelem v květnu bojoval 11 dní kvůli nepokojům v Jeruzalému a Egypt pak pomohl vyjednat příměří. Boje nepřežilo přes 250 Palestinců, v Izraeli bylo 13 mrtvých.

Související

Více souvisejících

Pásmo Gazy Izrael

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 37 minutami

před 47 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy