Protesty proti zdražení benzinu zvládl Írán dobře, tvrdí Ruhání. O počet mrtvých se vede pře

Írán úspěšně zvládl nepokoje vyvolané zdražením benzinu. Prohlásil to dnes prezident Hasan Rúhání a své tvrzení podložil vysokou účastí na provládních manifestacích. Íránci na protest proti zdražení vyšli do ulic minulý týden v pátek.

Přidejte svůj názor

Hasan Rúhání, íránský prezident
doporučujeme

Organizace Amnesty International v úterý zveřejnila zprávu, podle níž při demonstracích v 21 městech přišlo o život 106 lidí. Teherán to označuje za smyšlený údaj a za původce nepokojů považuje zahraniční síly. Mezi lidmi, kteří byli při demonstracích zatčeni, jsou podle médií lidé s dvojím občanstvím.

"Náš národ vyšel z nepřátelského spiknutí opakovaně jako vítěz a znovu i tentokrát, při těchto nepokojích. Bylo to spiknutí proti národní bezpečnosti, národ zcela zvítězil," řekl Rúhání před členy vlády. O síle Íránců podle něj svědčí vysoká účast na provládních manifestacích. Ve středu na ně v několika městech přišly tisíce lidí. Tajemník nejvyšší bezpečnostní rady Alí Šamchání byl mezi účastníky pochodu v Šahríjáru u Teheránu, kde lidé nesli transparenty s nápisy Smrt Americe a Zklamání pro Izrael.

Teherán, který čelí kvůli obnoveným americkým sankcím značným ekonomickým potížím, v pátek oznámil zvýšení cen benzinu o 50 procent. Írán přitom pohonné hmoty štědře dotuje.

Od začátku protestů úřady omezily přístup na internet, aby lidem zkomplikovaly možnost organizovat se a šířit informace. Zadrženo bylo podle oficiálních íránských údajů na 1000 lidí. Pět lidí přišlo o život, mezi nimi tři členové bezpečnostních sil. Konzervativní list Kejhán v úterý napsal, že by organizátoři protestů měli dostat trest smrti.

Íránský agentura Fars oznámila, že mezi zadrženými je několik lidí s dvojím občanstvím. Jejich počet bezpečnostní síly neuvedly, ale podle Fars jsou mezi zadrženými lidé s občanstvím německým, afghánským a tureckým. Podle tohoto zdroje prošli výcvikem a dostali peníze na to, aby ničili infrastrukturu a vyvolávali akce občanské nespokojenosti. Měli u sebe speciální vybavení použitelné k sabotážím. Agentura ale své informace nepodložila žádnými důkazy.

zdroj: YouTube

Íránské zastoupení při OSN ve svém dnešním prohlášení označilo zprávy o vysokém počtu obětí za "nespolehlivé a spekulativní". "Západní nepodložené obviňování a vymyšlené údaje neotřesou odhodláním vlády činit obezřetná ekonomická rozhodnutí s ohledem na lidská práva, která zahrnují právo klidného protestu," uvedl na twitteru zástupce mise OSN.

Vládní mluvčí podle agentury Mehr prohlásil, že se podařilo zmařit útoky na zařízení ke zpracování plynu v Asalúji na pobřeží Perského zálivu. Útok podle něj plánovali demonstranti.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americké války jen tak neskončí? Strategické selhání, kritizuje profesor

08.12.2019 00:01 NÁZOR - Americký ministr obrany Mark Esper vnesl do vojenského slovníku nové ospravedlnění pro…

Počet obětí pátečního útoku v Iráku vzrostl na 25

07.12.2019 18:20 Počet obětí pátečního útoku v Bagdádu vzrostl na 25, dalších 130 lidí utrpělo zranění, informovala…

U protestního místa v Bagdádu bylo zastřeleno šest lidí

06.12.2019 20:34 Ozbrojenci v iráckém hlavním městě Bagdádu dnes zastřelili nejméně šest lidí. Incident se odehrál v…

Íránská policie střílela demonstranty z vrtulníků. Nová videa šokovala OSN

06.12.2019 16:48 Íránské bezpečnostní složky při protivládních protestech minulý měsíc střílely na demonstranty z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama