Putin doufá v začlenění Afghánistánu pod Tálibánem mezi civilizované země

Rusko nemá zájem na rozpadu Afghánistánu a domnívá se, že čím dříve se radikální hnutí Tálibán, které zemi ovládlo, začlení do rodiny civilizovaných států, tím snadnější bude s ním navázat vztahy, jednat a ovlivňovat. Na ekonomickém fóru ve Vladivostoku to dnes podle agentury Interfax prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Vladimír Putin

Agentura prezidentova slova o Tálibánu opatřila povinnou vsuvkou, že hnutí je v Rusku zakázáno jako teroristická organizace. Ruský velvyslanec v Kábulu přitom dnes podle tiskových agentur uvedl, že Rusko je v kontaktu se příslušníky islamistického hnutí, kteří jsou potenciálními členy nové afghánské vlády. Sám Putin dnes ohledně "legalizace" Tálibánu uvedl, že tuto otázku by mezinárodní společenství mělo řešit společně.

"Čím dříve Tálibán vejde do rodiny civilizovaných národů, tím snadnější bude s ním navázat kontakty, jednat s ním a nějak jej ovlivňovat," míní Putin. Pak bude možné nové vládě v Kábulu klást otázky a požadavky. "V rámci civilizovaných vztahů se musí dodržovat jistá civilizovaná pravidla," podotkl podle Interfaxu ruský prezident.

Současně varoval, že pokud v případě rozpadu Afghánistánu nebude s kým jednat, v zemi bude působit Islámský stát a další teroristické organizace a budou ohrožovat ruské spojence a sousedy ve Střední Asii. Vzhledem ke snadnému cestování mezi někdejšími středoasijskými sovětskými státy a Ruskem by měl podle Putina takový vývoj vážný význam z hlediska zajištění ruské bezpečnosti. Mezinárodní společenství by proto podle ruského prezidenta mělo při řešení situace spojit síly.

"Souhlasím s kazašským prezidentem, že samozřejmě společně musíme vyřešit i otázku legalizace politických sil v samotném Afghánistánu, hledět na to, co se odehrává v reálném životě," řekl Putin.

Ohradil se současně proti názorům, že USA by nyní měly soustředit na boj proti Číně či Rusku. Podle Putina by se USA měly nejprve vypořádat se situací v Afghánistánu, kde 20 let válčily, a až pak řečnit o Rusku a Číně. "Teď se musíme sjednocovat, abychom efektivně čelili tomu terorismu, kvůli kterému vstoupila americká vojska (v roce 2001) do Afghánistánu, proti šíření drog a organizovanému zločinu. To jsou společné hrozby, proti kterým se dá efektivně bojovat jen společně," zdůraznil.

Agentura AFP poznamenala, že ruské úřady v poslední době zaujaly vůči Tálibánu poměrně smířlivý postoj, když konstatovaly vítězství hnutí a vybídly k národnímu dialogu pro vytvoření nové vlády. V samém Rusku je ale hnutí zakázané jako teroristické, přestože s ním je Moskva už roky v kontaktu. Rusko si současně dělá starosti o bezpečnost bývalých sovětských středoasijských republik, kde vznikají nové islamistické skupiny, inspirované či podporované Tálibánem. Kreml chce také zabránit přílivu uprchlíků a narkotik.

USA nabídly Turecku za investice stroje F-16, řekl Erdogan

17.10.2021 16:17 Spojené státy nabídly Turecku prodej bojových letadel F-16 výměnou za investici do vývoje stíhaček…

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

NÁZOR: Sen o irácké demokracii v troskách. Analytik popsal, co se v zemi…

14.10.2021 00:01 Od roku 2003, kdy Spojenými státy vedená "koalice ochotných" vojensky svrhla režim Saddáma Husajna,…

Izrael ostře kritizuje záměr USA otevřít konzulát pro styky s Palestinci

12.10.2021 12:40 Izrael bude i nadále odmítat plán Washingtonu znovuotevřít v Jeruzalémě konzulát, který sloužil pro…

Guterres vyčetl Tálibánu neplnění slibů. Afghánistánu hrozí humanitární…

11.10.2021 20:53 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyčetl radikálnímu hnutí Tálibán nesplnění slibů,…

Rozhovory s Tálibánem byly upřímné a profesionální, uvedla americká…

11.10.2021 11:48 Za "upřímné a profesionální" označilo americké ministerstvo zahraničí rozhovory s delegací…

Podle Kulhánka se do Česka vracejí horolezci, kteří uvízli v Pákistánu

10.10.2021 10:32 Do České republiky se vracejí dva horolezci, kteří před měsícem uvázli na hoře Rakapoši v Pákistánu.

Islámský stát útočí proti Tálibánu jeho vlastními taktikami

09.10.2021 10:25 Aktualizováno Noví afghánští vůdci z řad Tálibánu svrhli před více než měsícem vládu v Kábulu podporovanou…

Při výbuchu v afghánské mešitě zahynulo 55 lidí a 140 utrpělo zranění

08.10.2021 18:14 Aktualizováno Nejméně 55 mrtvých a 140 zraněných si podle nové bilance vyžádala dnešní exploze, která otřásla…

Související:

Právě se děje

reklama