Putin doufá v začlenění Afghánistánu pod Tálibánem mezi civilizované země

Rusko nemá zájem na rozpadu Afghánistánu a domnívá se, že čím dříve se radikální hnutí Tálibán, které zemi ovládlo, začlení do rodiny civilizovaných států, tím snadnější bude s ním navázat vztahy, jednat a ovlivňovat. Na ekonomickém fóru ve Vladivostoku to dnes podle agentury Interfax prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Vladimír Putin

Agentura prezidentova slova o Tálibánu opatřila povinnou vsuvkou, že hnutí je v Rusku zakázáno jako teroristická organizace. Ruský velvyslanec v Kábulu přitom dnes podle tiskových agentur uvedl, že Rusko je v kontaktu se příslušníky islamistického hnutí, kteří jsou potenciálními členy nové afghánské vlády. Sám Putin dnes ohledně "legalizace" Tálibánu uvedl, že tuto otázku by mezinárodní společenství mělo řešit společně.

"Čím dříve Tálibán vejde do rodiny civilizovaných národů, tím snadnější bude s ním navázat kontakty, jednat s ním a nějak jej ovlivňovat," míní Putin. Pak bude možné nové vládě v Kábulu klást otázky a požadavky. "V rámci civilizovaných vztahů se musí dodržovat jistá civilizovaná pravidla," podotkl podle Interfaxu ruský prezident.

Současně varoval, že pokud v případě rozpadu Afghánistánu nebude s kým jednat, v zemi bude působit Islámský stát a další teroristické organizace a budou ohrožovat ruské spojence a sousedy ve Střední Asii. Vzhledem ke snadnému cestování mezi někdejšími středoasijskými sovětskými státy a Ruskem by měl podle Putina takový vývoj vážný význam z hlediska zajištění ruské bezpečnosti. Mezinárodní společenství by proto podle ruského prezidenta mělo při řešení situace spojit síly.

"Souhlasím s kazašským prezidentem, že samozřejmě společně musíme vyřešit i otázku legalizace politických sil v samotném Afghánistánu, hledět na to, co se odehrává v reálném životě," řekl Putin.

Ohradil se současně proti názorům, že USA by nyní měly soustředit na boj proti Číně či Rusku. Podle Putina by se USA měly nejprve vypořádat se situací v Afghánistánu, kde 20 let válčily, a až pak řečnit o Rusku a Číně. "Teď se musíme sjednocovat, abychom efektivně čelili tomu terorismu, kvůli kterému vstoupila americká vojska (v roce 2001) do Afghánistánu, proti šíření drog a organizovanému zločinu. To jsou společné hrozby, proti kterým se dá efektivně bojovat jen společně," zdůraznil.

Agentura AFP poznamenala, že ruské úřady v poslední době zaujaly vůči Tálibánu poměrně smířlivý postoj, když konstatovaly vítězství hnutí a vybídly k národnímu dialogu pro vytvoření nové vlády. V samém Rusku je ale hnutí zakázané jako teroristické, přestože s ním je Moskva už roky v kontaktu. Rusko si současně dělá starosti o bezpečnost bývalých sovětských středoasijských republik, kde vznikají nové islamistické skupiny, inspirované či podporované Tálibánem. Kreml chce také zabránit přílivu uprchlíků a narkotik.

NÁZOR: Ceny jídla trhají historické rekordy. Ekonom varuje před dalším…

29.09.2021 00:01 Globální ceny potravin vystřelily v září 2021 meziročně o téměř 33 %, upozorňuje Alastair Smith v…

Rychlý rozpad afghánských sil Pentagon překvapil, řekl ministr Austin

28.09.2021 19:36 Rychlost, s jakou letos v srpnu v boji proti radikálnímu hnutí Tálibán padly afghánské vládní síly,…

Obětí loňské exploze v bejrútském přístavu je nejméně 215

28.09.2021 18:25 V Libanonu v pondělí zemřel pětatřicetiletý muž, který utrpěl vážná zranění při loňské explozi…

V Dubaji je nošení roušek povinné uvnitř i venku, striktně se dbá na…

27.09.2021 13:36 V Dubaji musí mít lidé roušky nasazené ve vnitřních prostorách, povinné jsou také venku. V hotelích…

Palestinské úřady: Izraelští vojáci zabili na Západní břehu čtyři…

26.09.2021 11:33 Izraelské síly dnes zabily nejméně čtyři Palestince při zásahu na okupovaném Západním břehu Jordánu…

Tálibán tvrdil, že se změnil. Pak pověsil na jeřáb mrtvé tělo

25.09.2021 18:52 Aktualizováno Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

MONITOR: Biden slibuje tvrdý postup, na Tálibán však nemusí fungovat

25.09.2021 10:30 Americký prezident Joe Biden ve svém úterním projevu na Valném shromáždění OSN přednesl nezbytnou…

Válka v Sýrii si podle nové bilance OSN vyžádala přes 350 tisíc mrtvých

24.09.2021 18:22 Nejméně 350.209 lidí přišlo v uplynulých deseti letech o život v syrské občanské válce. Uvedl to…

Experti radí izraelské vládě zpřísnit opatření proti koronaviru

24.09.2021 12:20 Experti, kteří radí izraelské vládě v otázkách epidemie koronaviru, doporučili znovu zavést některá…

Kolik stojí lidský život? V Afghánistánu někdy i pouhé 3100 korun

23.09.2021 21:58 Britská organizace zveřejnila poprvé informace o odškodněních pro příbuzné stovek afghánských…

Související:

Právě se děje

reklama