Saúdskoarabský král odvolal šest politiků včetně dvou princů, jsou podezřelí z podvodu

Saúdskoarabský král Salmán podepsal propouštěcí dekrety několika vysokých představitelů. Jsou mezi nimi i dva členové královské rodiny - princ Fahd bin Turkí, který dosud velel vojenským operacím v Jemenu, a jeho syn. Královský palác dal podle agentury AP ve svém dnešním oznámení personální změny do souvislosti s vyšetřováním korupce.

Ilustrační foto
doporučujeme

Mezi těmi, kdo přišli o funkce, je bin Turkího syn princ Abdalazíz bin Fahd, který byl zástupcem guvernéra provincie Džauf. Oba tito členové vládnoucího klanu a další čtyři odvolaní jsou vyšetřovaní kvůli podezření z finančních podvodů.

Kampaň proti korupci ve vládě zahájil korunní princ Muhammad bin Salmán. Nechal například zatknout vysoce postavené příbuzné včetně králova mladšího bratra prince Ahmada bin Abdalazíze Saúda a svého předchůdce Muhammada bin Najífa Saúda. Podle kritiků si těmito čistkami korunní princ odstraňuje překážky na cestě k upevnění vlastní moci.

Nejznámější je Muhammadův postup v roce 2017, kdy skončilo ve vazbě několik desítek členů královské rodiny, ministrů i podnikatelů. Vězněni byli v rijádském hotelu Ritz Carlton. Většina z nich byla nakonec propuštěna, ale až když přistoupila na finanční vyrovnání, jež státu vyneslo přes 106 miliard dolarů (2,3 bilionu korun).

Korunní princ, jemuž je nyní 35 let, zahájil v konzervativní zemi rozsáhlé ekonomické a sociální reformy. Prozatím přestál skandály, z nichž nejvážnější je jeho stále neobjasněný podíl na předloňské vraždě kritika království a novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Princ je rovněž ministrem obrany a kritizován je za válku v Jemenu, jíž se Saúdská Arábie účastní od roku 2015 jako vůdčí člen arabské koalice, jež bojuje spolu s jemenskou vládou proti šíitským povstalcům.

Jak uvádí agentura AP, zatím není jasné, zda odvolaní představitelé byli zatčeni a zda mají právní zástupce. Generál Fahd se stal velitelem bojů v Jemenu v roce 2018, v době reformy saúdskoarabské armády. Předtím velel speciálním jednotkám a pozemním silám. Ani za jeho velení jemenští šíité, za nimiž stojí Írán, nepřišli o kontrolu nad hlavním městem Saná, které ovládli v roce 2014. Místo toho se začala drolit arabská koalice, Spojené arabské emiráty se z ní stáhly loni, a na jihu Jemenu se proti vládním jednotkám postavili tamní separatisté, kteří mají v boji proti šíitům stejné zájmy jako vláda.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama