Spojené státy dnes na východě Afghánistánu s pomocí bezpilotního letounu zabily dva údajné "plánovače" organizace Islámský stát-Chorásán a dalšího zranily. Oznámil to mluvčí Pentagonu John Kirby. Radikální islamistické hnutí Tálibán, které se v polovině srpna v Afghánistánu chopilo moci, letecký úder odsoudilo jako narušení afghánské suverenity. Informovala o tom agentura Reuters.
Útok dronu byl reakcí na sebevražedný atentát, při němž ve čtvrtek u bran kábulského letiště přišlo o život nejméně 169 Afghánců a 13 amerických vojáků. Z vyjádření amerického činitele není zřejmé, zda se zabití členové IS přímo podíleli na plánování tohoto útoku.
"Oba byli plánovači a spolupracovníci organizace Islámský stát-Chorásán a to je dostatečný důvod (k jejich likvidaci) sám o sobě," uvedl Kirby s tím, že nemůže sdělit jména zabitých ani přesné postavení v rámci IS. Útok podle něj schválil prezident Joe Biden.
Vedení amerických sil na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe (CENTCOM) dříve uvedlo, že úder proti členům Islámského státu USA podnikly v provincii Nangarhár. "Bezpilotní letoun Reaper, který odstartoval z Blízkého východu, zasáhl radikála v autě, v němž seděl s dalším členem Islámského státu. Oba dva byli při úderu zabiti," prohlásil armádní mluvčí William Urban. "Nevíme o tom, že by si útok vyžádal nějaké civilní oběti," dodal.
Na mrtvé civilisty ale z Dželálábádu, metropole provincie Nangarhár, poukázal kmenový stařešina Málik Adib. Ten podle agentury Reuters prohlásil, že při náletu, který se uskutečnil kolem půlnoci, zahynuli tři lidé a čtyři utrpěli zranění. "Jsou mezi nimi ženy a děti," řekl a dodal, že Tálibán si ho přizval k vyšetřování incidentu. Obyvatelé Dželálábádu uvedli, že slyšeli kolem půlnoci několik explozí. Zda výbuchy způsobil americký letecký útok, ale není jasné.
Vysoký velitel Tálibánu řekl, že v souvislosti s atentátem na kábulském letišti bylo zadrženo několik členů Islámského státu. "Vyslýchá je naše rozvědka," dodal. Letecký úder nicméně Tálibán ústy svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida odsoudil jako "jasný útok na afghánské území".
Provincie Nangarhár, ležící východně od Kábulu, je považována za baštu skupiny Islámský stát-Chorásán. Předpokládá se, že se tam skrývá většina extremistů z řad této organizace, která je považována za nejnásilnější islamistickou skupinu v Afghánistánu a je nepřítelem Západu i hnutí Tálibán.
Agentura AP připomněla, že Spojené státy úder provedly necelých 48 hodin po sebevražedném atentátu v Kábulu, k němuž se přihlásila právě skupina Islámský stát-Chorásán. Americká vláda vydala v souvislosti se situací v Afghánistánu nové varování a vyzvala americké občany, aby se nezdržovali u bran kábulského letiště, protože hrozí další útoky. Mluvčí Pentagonu John Kirby uvedl, že nadále existují konkrétní, věrohodné hrozby proti letišti. "Jsme připraveni na další pokusy o útok," řekl Kirby.
Od poloviny srpna, kdy se moci v Afghánistánu ujalo hnutí Tálibán, se ze země snaží přes kábulské letiště dostat tisíce lidí. V uplynulých dvou týdnech bylo z Kábulu evakuováno více než 100.000 osob. Jsou mezi nimi převážně cizinci a jejich afghánští spolupracovníci. Spojené státy chtějí pokračovat v evakuacích do 31. srpna, ke kterému má skončit stahování amerických sil z Afghánistánu.
Vzdušný útok proti Islámskému státu je podle AP naplněním slibu amerického prezidenta Joea Bidena národu, že pachatelé atentátu na letiště se nebudou moci schovat. Zástupci Pentagonu v pátek novinářům potvrdili, že jsou připraveni na jakoukoli odvetnou akci, kterou prezident nařídí.
Související
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
USA žijí kauzou vraždy ředitele zdravotní pojišťovny. Pachateli hrozí nejvyšší trest
USA (Spojené státy americké) , Islámský stát (IS)
Aktuálně se děje
před 15 minutami
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
před 1 hodinou
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
před 1 hodinou
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
před 2 hodinami
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
před 3 hodinami
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
před 4 hodinami
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
před 5 hodinami
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
před 5 hodinami
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
před 6 hodinami
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
před 7 hodinami
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
před 9 hodinami
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
před 9 hodinami
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
před 10 hodinami
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
před 10 hodinami
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
před 11 hodinami
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
před 11 hodinami
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
před 12 hodinami
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
před 13 hodinami
Předpověď počasí na příští týden
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines. Podle USA tak činí proto, existují náznaky, že letadlo mohl zasáhnout ruský protiletadlový systém. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák