Stažení amerických vojsk se mění v úprk? Generál varuje před katastrofou

NÁZOR – Každý vojenský velitel chápe, že nejsložitější operací je stažení vojsk pod tlakem, deklaruje vysloužilý americký generál Wesley Clark v komentáři pro server CNN. Bývalý velitel sil NATO v Evropě vysvětluje, že tváří v tvář nepříteli se stažení může stát ústupem a ústup se může změnit v úprk.

Kompletní ztráta vlivu

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa tento měsíc ohlásila, že stáhne vojáky z hraniční oblasti mezi Tureckem a Sýrií, připomíná generál. Dodává, že o pár dní později turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan ohlásil zahájení ofenzivy do severovýchodní Sýrie zaměřené proti kurdským jednotkám, které stažení amerických sil učinilo zranitelnými.

Na pozadí posledního amerického kroku vypadá strategické stažení jednotek Spojených států z Blízkého východu jako otevření dveří ke katastrofě v regionu, ne-li kompletní ztráta celosvětového amerického vlivu, obává se Clark. Americký senát podle něj dluží americkým vojákům uspořádání slyšení, které dá této strategii nějaký smysl nebo pomůže definovat lepší přístup.  

Na slyšení by podle generála měly padnout následující otázky: Proč bylo nařízeno stažení bez vojenských příprav? Proč nedošlo ke snaze zkrotit Erdoğanovy ambice v Sýrii skrze diplomacii a zprostředkovatelství? Jaká je strategie pro udržení schopnosti USA prosazovat své zájmy v regionu po stažení vojsk? Jaké jsou dopady pro celosvětové americké spojenecké vazby i bezpečnost amerických vojáků a jejich rodin sloužících v zahraničí.

„Na základě toho, co zatím víme, vzešel příkaz ke stažení z prezidentova telefonátu s Erdoğanem a výzvy k okamžitému stažení se od hranice,“ pokračuje Clark. Vysvětluje, že šlo o pouhých 50 vojáků, ale ani tak se nejednalo o maličkost a všichni experti na mezinárodní politiku a vojenští velitelé si dokázali představit výsledný zmatek, jelikož tato malá americká vojenská přítomnost byla pečlivě využita k vyvážení místních a regionálních rivalit.

Tito vojáci chránili zranitelné, často vysídlené civilisty, udržovali americkou přítomnost v regionu, bránili zakořenění Íránu v oblasti, obnově Islámského státu i dlouho ohlašované turecké vojenské operaci, která by zničila více než čtyřletou americkou strategii v regionu, odkazuje generál na mediální prohlášení mnoha amerických činitelů. Dodává, že Kurdové nyní obviňují Spojené státy ze zrady, protože bojovali a obětovali se za americké zájmy.

Stažení amerických vojsk ze severní Sýrie také vystavuje Izrael stále méně zadržovanému posilování íránských linií, a tudíž jej ohrožuje, kritizuje Clark. Doplňuje, že syrský prezident Bašár Asad, který byl dlouho mezinárodně odsuzován za své násilné jednání a utlačování vlastního lidu, může nyní ostentativně spolupracovat s Erdoğanem na potlačení posledního záblesku humanitární pomoci a naděje v pohraniční oblasti.

Kurdové ohlásili, že již uprchly stovky vězněných příslušníků Islámského státu, což této teroristické skupině se stále uceleným velením umožňuje posílit o mnoho zkušených bojovníků, poukazuje generál. Rovněž varuje, že Rusko začne hrát významnější roli regionálního arbitra.

Nové zbraně nestačí

„NATO, jehož je Turecko členem, je hluboce otřeseno tureckou invazí a (Erdoğanovými) hrozbami, že vpustí stovky tisíc uprchlíků do Evropy kvůli silnému odsouzení (invaze) evropskými členy NATO,“ píše Clark. Pokládá proto otázky, co z toho je dobré pro Spojené státy.

Američtí přátelé a spojenci mimo Blízký východ mají obavy, protože mizí sedmdesátiletá vůdčí role USA, stejně jako americká důvěryhodnost založená službě a obětech generací amerických vojáků, konstatuje generál. Naznačuje, že Jižní Korea se musí ptát, co by se stalo s americkou vojenskou přítomností v zemi a americkými bezpečnostními garancemi, pokud by severokorejský vůdce Kim Čong-un naplnil své hrozby a obnovil vývoj a testy jaderných zbraní. „Sklonily by se Spojené státy před jeho požadavky?“ táže se bývalý velitel NATO.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podobně se musejí ptát tchajwanští politici, zda by se USA postavily čínským hrozbám, upozorňuje Clark. Dodává, že ve východní Evropě a na Ukrajině musejí zase vidět jasný vzkaz ve slovech, která Trump sdělil v září svému ukrajinskému protějšku Volodymyrovi Zelenskému, kdy vyjádřil naději, že se Zelenskyj spojí s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a urovnají vzájemné problémy, čímž myslel pět let trvající konflikt Ukrajiny s Ruskem, který stále Ukrajinu 13 tisíc životů a územní celistvost.

Senátní slyšení, které generál navrhuje, by nemělo být stranickou záležitostí, ale spíše upřímnou snahou ujasnit a stabilizovat americkou zahraniční politiku, které hrozí, že se zcela rozejde s principy a závazky, které od druhé světové války brání střetu velkých mocností.

 „Senát nyní musí zaujmout přední roli v otevřeném a veřejném vyšetřování,“ apeluje Clark. Dodává, že zvyšování prostředků a dodávky nových zbraní americké armádě již nestačí, protože svět potřebuje americkou vůdčí roli.

Související

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Sýrie USA (Spojené státy americké) Wesley Clark (ex-šéf NATO) Turecko Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy