Sýrie čeká druhou vlnu koronaviru, ze stadionu bude nemocnice. Izrael prodloužil uzávěru

Syrská vláda vyčlenila stadion v Damašku pro pacienty s onemocněním covid-19. Podle místních činitelů se tak země připravuje na možnou druhou vlnu nákazy. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Podle informací syrského ministerstva zahraniční se ve vládou kontrolovaných oblastech v bezmála 17milionové zemi od března potvrdila nákaza koronavirem u 4774 lidí a 228 nemocných zemřelo. Odborníci nicméně odhadují, že skutečné počty nemocných jsou mnohanásobně vyšší i kvůli nízké míře testování.

zdroj: YouTube

Na stadionu Al-Faihá v Damašku bude podle BBC 120 lůžek pro pacienty s koronavirem, kteří budou potřebovat dodatečný kyslík. Kapacita může být posílena o dalších 100 lůžek.

Britští vědci v září odhadovali, že z různých důvodů, včetně nedostatečného testování, úřady v Damašku informovaly pouze o zlomku mrtvých s covidem-19.

OSN mezitím varovala, že komunitní přenos je v Sýrii vysoký, jelikož ve zhruba 90 procentech případů nebylo možné vypátrat zdroj nákazy. Válkou oslabené syrské zdravotnictví se nyní ocitá pod ještě větším tlakem kvůli nedostatku personálu i osobních ochranných prostředků, zatímco počty nakažených zdravotníků stoupají. Podle srpnového sdělení sdružení syrských lékařů v zemi od začátku pandemie zemřelo přes 60 zdravotníků.

Úřady v opozicí kontrolované severozápadní Sýrii a Kurdy ovládané severovýchodní části země odděleně od začátku pandemie ohlásily 77 úmrtí s koronavirem.

Tento měsíc úřady v oblastech kontrolovaných syrskou vládou informovaly o 527 případech nákazy koronavirem a 26 s ní spojených úmrtí, v září hlásily 1147 infikovaných a 86 mrtvých.

Navzdory špatné humanitární situaci země hlásí výrazně méně mrtvých než okolní státy. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že skutečný rozsah koronavirové krize v Sýrii zkresluje omezená testovací kapacita. Vysoce postavený představitel západní nevládní organizace mezitím podle BBC řekl, že v červenci a srpnu Sýrie zaznamenala bezprecedentní nárůst nemocných a každý den v průměrně umíralo 120 lidí. Podle agentury Reuters tento údaj souhlasí s počtem lidí pohřbených na hřbitově v Damašku, který je vyhrazen obětem covidu-19.

Podle odhadů vědců z Královské univerzity v Londýně bylo v Damašku oficiálně hlášeno pouze 1,25 procenta úmrtí s koronavirem, a od 2. září tak mohlo v hlavním městě zemřít 4380 lidí, o kterých se neinformuje. Vědci dále uvedli, že situace může být ještě horší mimo metropoli.

Syrská státní tisková agentura SANA s odvoláním na vysoce postaveného představitele syrského zdravotnictví Taufíka Hasábu informovala, že vyčlenění stadionu Damašku pacientům s koronavirem je součástí opatření, jejichž cílem je zajistit dostatečné služby v případě dalšího prudkého nárůstu nemocných. V uplynulém týdnu podle Hasáby vzrostly počty nově infikovaných a lze očekávat, že se tempo šíření v zimních měsících zrychlí. Vzhledem k tíživé ekonomické situaci se však zavedení uzávěry jako na jaře v tuto chvíli neočekává.

Izrael prodloužil částečnou uzávěru, protesty se ale konat budou

V sobotu večer se má konat další protest proti premiérovi Benjaminovi Netanjahovi před jeho jeruzalémskou rezidencí. Izrael sice prodloužil částečnou uzávěru, která v minulých týdnech tyto demonstrace znemožnila, ale nouzový stav kvůli šíření koronaviru, který umožňoval zahrnout do omezení i protesty, teď neobnovil.

Proti Netanjahuovi lidé protestují několik týdnů a dnes organizátoři akcí oznámili, že v sobotu večer se bude konat další demonstrace. Vyzvali policisty, aby od rezidence odstranili zátarasy, a stoupence požádali, aby přišli v sobotu ve velkém počtu.

Uzávěra, která měla vypršet v úterý, zahrnovala i omezení nevzdalovat se od domova na víc než kilometr, což se vztahovalo i na demonstranty. Vláda ale nyní oznámila, že nehodlá nouzový stav obnovit, takže pro demonstranty kilometrový limit už neplatí.

Vláda měla původně o uvolnění uzávěry jednat v úterý, ale rozhodnutí odložila na čtvrtek podle vývoje epidemie.

Uzávěra byla vyhlášena v září kvůli rychle rostoucím počtům nově nakažených koronavirem. Do dneška jich Izrael zaznamenal přes 297.000 a s covidem-19 tam zemřelo 2055 lidí.

Parlamentní ústavní výbor dnes schválil prodloužení uzávěry do nového rozhodnutí vlády. Až do nedělní půlnoci mají zůstat zavřené podniky, které neposkytují nezbytné služby, a omezeno zůstane i shromažďování lidí. Výbor ale pozměnil reguli o vzdalování se od domova. Kilometrová hranice se už nebude týkat svatebčanů, kteří tak budou moci odcestovat na svatbu za podmínky, že se oslavovat bude venku za přítomnosti maximálně 20 lidí nebo uvnitř za přítomnosti deseti lidí. V pátek pak přestane platit omezení pro leteckou dopravu a Izraelci budou moci znovu odlétat ze země. K tréninku mohou nově cestovat dál než do vzdálenosti jednoho kilometru i profesionální sportovci.

Ministři se podle listu The Times of Israel mají sejít ve čtvrtek a projednat další postupu uvolňování. Uvažuje se o povolení donáškové služby z restaurací, znovuotevření předškolních zařízení a menších podniků, kde zaměstnanci nepřicházejí do styku s klienty.

Írán hlásí rekordních 279 úmrtí s koronavirem

Írán v posledních 24 hodinách zaznamenal dalších 279 úmrtí s koronavirem, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Rekordní počet mrtvých přitom islámská republika hlásí již potřetí za týden, píše agentura AP. V Íránu, který má přes 80 milionů obyvatel, se od února nákaza koronavirem potvrdila u 513.219 lidí, z nichž se 414.831 zotavilo nebo bylo propuštěno z nemocnice a 29.349 zemřelo.

Za poslední den podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Símy Láríové v Íránu přibylo 4830 nově nakažených, což je také rekord. Z nově nakažených muselo být hospitalizováno 2237 lidí. Ve vážném stavu je nyní 4609 lidí.

Ministr zdravotnictví Saíd Namakí ve státní televizi uvedl, že se od čtvrtka na pět íránských měst budou tři dny vztahovat omezení pohybu. Opatření má platit i v hlavním městě Teheránu, kde se nákaza aktuálně šíří nejrychleji. Zároveň Namakí varoval, že Írán čekají "velmi těžké měsíce".

Od soboty v Teheránu platí povinnost nosit roušku mimo domov. Za porušení nařízení hrozí pokuty. Úřady plánují stejná opatření zavést i v dalších velkých městech.

Írán začal uvolňovat protikoronavirové restrikce v dubnu ve snaze podpořit ekonomiku. Odborníci však opakovaně varovali, že zrušení restrikcí bude znamenat nárůst počtu nemocných. Schopnost země bojovat s koronavirem podle místních úřadů ztěžují americké sankce, které Washington obnovil po svém jednostranném odstoupení od mezinárodní jaderné dohody s Íránem v roce 2018.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Ministerstvo zahraničí vyzvalo Čechy, aby opustili Rusko

03.10.2022 14:07 Ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení…

Nynější protesty v Íránu organizovaly USA a Izrael, tvrdí Chameneí

03.10.2022 12:34 Protesty, které se v Íránu konají už dva týdny kvůli úmrtí mladé Íránky v policejní vazbě, byly…

Při protestech v Íránu už zemřelo 92 lidí, uvedli aktivisté

02.10.2022 21:21 Aktualizováno Nejméně 92 lidí přišlo o život v Íránu při potlačování demonstrací, které vypukly před dvěma týdny…

Sebevražedný útok ve škole v Kábulu připravil o život nejméně 35 lidí

01.10.2022 11:33 Páteční sebevražedný pumový útok ve studentském vzdělávacím centru v Kábulu si vyžádal 35 mrtvých a…

Sebevražedný útok ve škole v Kábulu má nejméně 19 obětí

30.09.2022 08:08 Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si dnes vyžádal nejméně 19…

Při protestech v Íránu už mělo zemřít nejméně 76 lidí

26.09.2022 19:55 Při protestech, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě…

Kazachstán se postavil Moskvě. Neuzná připojení východoukrajinských…

26.09.2022 09:28 Kazachstán, blízký spojenec Moskvy, neuzná možné připojení východoukrajinských oblastí k Rusku.…

U syrského pobřeží utonulo nejméně 86 uprchlíků

24.09.2022 12:53 U syrského pobřeží utonulo nejméně 86 uprchlíků z lodi, která vyplula ze severu Libanonu do Evropy,…

Palestina chce, aby se Izrael okamžitě vrátil k jednacímu stolu

23.09.2022 20:45 Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN…

Turecko stojí podle Erdogana o vstup do Šanghajské organizace pro…

17.09.2022 19:56 Cílem Turecka je vstoupit do Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO), která zahrnuje mimo jiné…

Erdogan se chtěl podle médií setkat se syrským protějškem Asadem

16.09.2022 08:51 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyjádřil přání setkat se s Bašárem Asadem, pokud by se…

Související:

Právě se děje

reklama