Trump chce podle Íránu vytvořit záminku k zahájení války

Íránský ministr zahraniční Mohammad Džavád Zaríf dnes obvinil Spojené státy, že se snaží vytvořit záminku pro válku s Íránem. Teherán podle něj válčit nechce, ale bude se bránit. Informovala o tom agentura Reuters.

Donald Trump
doporučujeme

"(Americký) prezident Donald Trump a jeho banda utrácejí miliardy za přelety (bombardérů typu) B-52 a vysílání armád do našeho regionu. Zpravodajské informace z Iráku naznačují spiknutí s cílem vykonstruovat záminku k válce," napsal Zaríf na twitteru. "Írán o válku neusiluje, ale bude otevřeně a přímo bránit svůj lid, bezpečnost a klíčové zájmy," dodal.

Írán a Spojené státy přerušily diplomatické styky krátce po revoluci z roku 1979, když íránští militantní studenti zaútočili na americkou ambasádu v Teheránu a 444 dní drželi jako rukojmí 52 Američanů. Dlouhodobě napjaté vztahy mezi oběma zeměmi se vyostřily v roce 2018 poté, co vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupila od jaderné dohody z roku 2015 mezi Íránem a světovými mocnostmi a zavedla vůči Íránu sankce, které mají tvrdý dopad na jeho ekonomiku.

Další významná eskalace přišla 3. ledna, kdy Spojené státy zabily v Bagdádu útokem z dronu íránského generála Kásema Solejmáního. Írán pak 8. ledna vypálil na základny v Iráku, kde působí Američané, množství raket.

Trump dnes o den dříve končí svou dovolenou na Floridě a vrací se do Washingtonu. Podle zdrojů televize CNN vyjádřil obavy, že se Írán v nadcházejících dnech bude chtít za zabití Solejmáního pomstít.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Věznice jsou ohnisky koronaviru, ale očkování v nich ale vázne, píše…

16.01.2021 10:38 Když Izrael začal v prosinci očkovat své obyvatele, ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo dávky pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama