Turecká advokátka zemřela kvůli hladovce za spravedlivý proces

V istanbulské nemocnici zemřela ve čtvrtek advokátka Ebru Timtiková, která držela 238 dní hladovku za spravedlivý proces pro sebe a své kolegy. Uctít její památku dnes přišlo před sídlo istanbulské advokátní komory několik stovek lidí. Policie zabránila slzným plynem a gumovými projektily jejich pochodu městem, informovala turecká opoziční tisková agentura Bianet. Také pohřeb se dnes konal za dohledu policie.

Pohřeb Ebru Timtikové
doporučujeme

Pohřbu dvaačtyřicetileté Timtikové se podle agentury Bianet nesměla zúčastnit její sestra Barkin, která je rovněž advokátka a je ve vězení. Prokuratura její žádost zamítla "kvůli koronavirovým opatřením".

Na úmrtí Timtikové reagovala dnes mimo jiné Evropská komise. "Hladovka Ebru Timtikové za spravedlivý proces a její tragický konec bolestně ilustrují naléhavou potřebu, aby turecké úřady řešily situaci lidských práv v zemi a vážné nedostatky turecké justice," citovala agentura AP mluvčího komise Petera Stana.

Také komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová dnes kritizovala tureckou justici. "Smrt Timtikové je tragickým příkladem lidského utrpení způsobeného tureckým soudním systémem, který se změnil v nástroj umlčování advokátů, ochránců lidských práv i novinářů," citovala Mijatovičovou AP.

Timtiková byla zatčena v roce 2017 a posléze obviněna z "členství v teroristické organizaci". Tento trestný čin používá podle opozice turecký režim k odstraňování svých kritiků. Timtiková byla odsouzena loni ke 13 letům a šesti měsícům vězení za členství v organizaci Revoluční strana pro lidové osvobození (DHKP-C), kterou Turecko, Evropská unie i Spojené státy považují za teroristickou.

V procesu bylo odsouzeno 18 lidí k celkem 159 letům vězení. Jedním z odsouzených je i právník Aytaç Ünsal, který začal hladovku za spravedlivý proces 2. února a od července je rovněž v nemocnici. Timtiková držela hladovku od 2. ledna. Podle obhájců bylo jejich odsouzení založeno na zfalšovaných důkazech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palestinský prezident Abbás vyzval k novému mírovému procesu

25.09.2020 18:41 Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes v projevu v rámci všeobecné rozpravy na 75.…

Izrael zpřísnil protikoronavirová opatření, Netanjahu čelí kritice

25.09.2020 17:25 V Izreli dnes hodinu po poledni místního času začala platit přísná uzávěra omezující pohyb občanů…

Turecko vydalo zatykač na 83 prokurdských aktivistů, kvůli protestům v…

25.09.2020 17:16 Aktualizováno Turecké úřady vydaly zatykač na více než 80 prokurdských aktivistů, kteří se před šesti lety…

Palestinci budou volit parlament a prezidenta do půl roku. Hamás a Fatah…

24.09.2020 15:36 Palestinské strany Hamás a Fatah se dohodly, že se na palestinských územích budou konat volby do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama