Turecko zatím opuštění Sýrie neplánuje, naznačil Erdogan

Turecká armáda Sýrii neopustí, dokud tak neučiní ostatní státy zapojené do konfliktu. V letadle na cestě z Maďarska to dnes podle agentury Reuters řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Zároveň doplnil, že turecká ofenziva na severu Sýrie bude pokračovat dokud se z oblasti plně nestáhnou milice syrských Kurdů YPG.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Turecko minulý měsíc zahájilo za poslední tři roky už třetí ofenzivu proti kurdským milicím na severu Sýrie. Ankara tvrdí, že cílem operace je vyhnat z oblasti hranic milice YPG a vytvořit "bezpečnou zónu" pro dva miliony syrských uprchlíků. Turecko získalo 120kilometrový pás území u hranic a uzavřelo dohody s USA a Ruskem, na jejichž základě mají kurdské milice zůstat mimo tuto oblast.

"Neskončíme dokud region neopustí poslední terorista," prohlásil Erdogan na palubě letadla na cestě zpět do Turecka. Za teroristy přitom podle Reuters označoval milice YPG, které tvoří hlavní pilíř arabsko-kurdské koalice SDF. Ta se s pomocí USA významně podílela na boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). "Neopustíme to tu, dokud nevypadnou ostatní země," řekl také turecký prezident podle televize NTV.

Ankara zahájila ofenzivu na severu Sýrie poté, co americký prezident Donald Trump nařídil z regionu stáhnout zhruba tisícovku amerických vojáků; rozhodnutí bylo široce kritizováno. Posléze šéf Bílého domu řekl, že někteří příslušníci ozbrojených sil USA v oblasti zůstanou.

Ankara následně uzavřela dohody s Washingtonem a Moskvou, že operace na severu Sýrie přeruší a umožní YPG, aby se stáhla. Zatímco USA a Rusko tvrdí, že kurdské milice region opustily, Erdogan naopak oba státy podle Reuters viní, že nesplnily, co slíbily. Turecký prezident by se měl 13. listopadu setkat v Bílém domě s Trumpem. Novinářům dnes Erdogan řekl, že v sobotu bude telefonicky hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem a tato konverzace bude tvořit základ pro další jednání ve Washingtonu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně obviňují z útoků

27.09.2020 18:06 Arméni a Ázerbájdžánci se dnes vzájemně obvinili z útoků v oblasti Náhorního Karabachu, etnicky…

Tisíce Izraelců protestovaly znovu proti premiérovi Netanjahuovi

27.09.2020 09:24 Na další protest proti izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi včera večer přišlo v…

Palestinský prezident Abbás vyzval k novému mírovému procesu

25.09.2020 18:41 Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes v projevu v rámci všeobecné rozpravy na 75.…

Izrael zpřísnil protikoronavirová opatření, Netanjahu čelí kritice

25.09.2020 17:25 V Izreli dnes hodinu po poledni místního času začala platit přísná uzávěra omezující pohyb občanů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama