Turecko zatím opuštění Sýrie neplánuje, naznačil Erdogan

Turecká armáda Sýrii neopustí, dokud tak neučiní ostatní státy zapojené do konfliktu. V letadle na cestě z Maďarska to dnes podle agentury Reuters řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Zároveň doplnil, že turecká ofenziva na severu Sýrie bude pokračovat dokud se z oblasti plně nestáhnou milice syrských Kurdů YPG.

Přidejte svůj názor

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Turecko minulý měsíc zahájilo za poslední tři roky už třetí ofenzivu proti kurdským milicím na severu Sýrie. Ankara tvrdí, že cílem operace je vyhnat z oblasti hranic milice YPG a vytvořit "bezpečnou zónu" pro dva miliony syrských uprchlíků. Turecko získalo 120kilometrový pás území u hranic a uzavřelo dohody s USA a Ruskem, na jejichž základě mají kurdské milice zůstat mimo tuto oblast.

"Neskončíme dokud region neopustí poslední terorista," prohlásil Erdogan na palubě letadla na cestě zpět do Turecka. Za teroristy přitom podle Reuters označoval milice YPG, které tvoří hlavní pilíř arabsko-kurdské koalice SDF. Ta se s pomocí USA významně podílela na boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). "Neopustíme to tu, dokud nevypadnou ostatní země," řekl také turecký prezident podle televize NTV.

Ankara zahájila ofenzivu na severu Sýrie poté, co americký prezident Donald Trump nařídil z regionu stáhnout zhruba tisícovku amerických vojáků; rozhodnutí bylo široce kritizováno. Posléze šéf Bílého domu řekl, že někteří příslušníci ozbrojených sil USA v oblasti zůstanou.

Ankara následně uzavřela dohody s Washingtonem a Moskvou, že operace na severu Sýrie přeruší a umožní YPG, aby se stáhla. Zatímco USA a Rusko tvrdí, že kurdské milice region opustily, Erdogan naopak oba státy podle Reuters viní, že nesplnily, co slíbily. Turecký prezident by se měl 13. listopadu setkat v Bílém domě s Trumpem. Novinářům dnes Erdogan řekl, že v sobotu bude telefonicky hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem a tato konverzace bude tvořit základ pro další jednání ve Washingtonu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IS v rozkladu? USA mají v hledáčku třetího muže organizace

12.11.2019 20:18 Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby,…

Izrael pod palbou raket z Pásma Gazy. Odveta bude tvrdá, avizuje armáda

12.11.2019 19:17 Aktualizováno Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele od dnešního rána odpáleno 190 raket, proti kterým…

Soud EU nařídil povinné označování zboží z židovských osad, Izrael skřípe…

12.11.2019 16:13 Aktualizováno Soudní dvůr Evropské unie dnes rozhodl, že na potravinách pocházejících z území okupovaných…

Arab pobodal na jevišti divadla tři herce. Útok zachytila kamera

12.11.2019 11:57 Muž ozbrojený nožem v pondělí večer zaútočil na jevišti divadla v Rijádu a zranil tři účinkující.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama