Turecký novinář Baransu dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud dnes vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Noviny, ilustrační foto
doporučujeme

Baransu byl podle serveru Ahval odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).

Rozsáhlé pronásledování Gülenových příznivců začalo výrazněji po korupčním skandálu z roku 2013, v němž figurovali ministři tehdejší vlády i syn Recepa Tayyipa Erdogana, jenž byl tehdy premiérem. Vláda označila kauzu za pokus o její svržení a úřady pozatýkaly desítky policistů, prokurátorů i soudců, kteří se podíleli na vyšetřování korupčního skandálu. V říjnu 2014 bylo vyšetřování korupčního skandálu zastaveno pro nedostatek důkazů.

Po pokusu části armády o puč z roku 2016, z něhož Erdogan viní také Gülena, režim pronásledování Gülenových příznivců, byť i jen domnělých, zintenzivnil. Za mřížemi skončily desítky tisíc lidí, včetně prokurátorů, soudců, policistů i učitelů či novinářů, další desítky tisíc státních zaměstnanců přišly o práci.

Třiačtyřicetiletý Baransu, který je kurdského původu, je ve vězení od března 2015, kdy bylo obviněno více novinářů z deníku Taraf. Tento liberální deník mimo jiné kritizoval vliv armády na tureckou politiku. Už letos v červenci dostal Baransu trest 19 let a šest měsíců vězení za zveřejnění tajných státních dokumentů a za vazby na Gülenovo hnutí.

Podle Stockholmského centra pro svobodu (SCF), které založili turečtí novináři ve švédské metropoli, je nyní v Turecku za mřížemi 174 novinářů a na dalších 167 je vydán zatykač a jsou na útěku. Od roku 2015 turecký režim zabavil či zavřel dvě stovky médií.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nové informace o mohutné explozi v Bejrútu. Stopy vedou k Asadovi, píše…

15.01.2021 12:05 Loď s nákladem dusičnanu amonného, který loni explodoval v bejrútském přístavu a zabil na 200 lidí,…

Izrael úspěšně očkuje díky specifičnosti dohody s Pfizer, píše server CTech

14.01.2021 10:30 Izrael dokázal za tři týdny naočkovat proti covidu-19 více než 20 procent svých obyvatel a dokázal…

Zeman doufá, že Biden přehodnotí stahování vojáků z Afghánistánu

13.01.2021 17:26 Prezident Miloš Zeman vyslovil naději, že s administrativou nového amerického prezidenta Joea…

Při náletech v Sýrii zahynulo 57 lidí, za noční operací patrně stojí…

13.01.2021 15:14 Aktualizováno Při nočních náletech na muniční sklady a armádní pozice ve východní Sýrii přišlo o život 57 lidí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama