Vypukne válka Izraele s Libanonem? Nedělní incident provází řada nejasností

Na libanonsko-izraelské hranici byl po nedělní palbě z obou stran obnoven klid. Oznámilo to dnes velitelství Prozatímních sil OSN v Libanonu (UNIFIL), které zajišťuje jih Libanonu. UNIFIL ve svém prohlášení označuje nedělní incident za vážný. Naposledy proti sobě libanonský Hizballáh a Izrael bojovaly v roce 2006.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Izraelská armáda
doporučujeme

"Je to vážný incident...jehož zjevným cílem bylo destabilizovat oblast. Nyní byl obnoven klid a obě strany mne ujistily že chtějí nepřátelské aktivity ukončit," sdělil v prohlášení šéf UNIFIL Stefano Del Col.

V neděli bylo z Libanonu na vojenský cíl v Izraeli vypáleno několik protitankových střel a Izrael na to reagoval dělostřeleckou palbou. Vyvolalo to obavy o začátku většího konfliktu.

zdroj: YouTube

Hizballáh totiž v srpnu pohrozil odvetou za akci, při níž na jihu Bejrútu, obývaném příznivci tohoto šíitského hnutí, spadla dvě bezpilotní letadla s výbušninami. Hizballáh tvrdí, že šlo o izraelský útok, Izrael akci nekomentoval a posílil své jednotky na severu země.

Izraelský tisk dnes zveřejňuje podrobnosti o nedělním střetu. Střely Hizballáhu zasáhly izraelské vojenské vozidlo. Izraelská armáda nejprve oznámila, že svůj cíl zasáhly, a zveřejnila video, na němž je vidět vojáky odnášet na nosítkách do vrtulníku dva údajně zraněné vojáky. Později ale tvrdila, že útok Hizballáhu nikoho nezabil ani nezranil. Premiér Benjamin Netanjahu řekl, že nikdo neutrpěl "ani škrábnutí". Scéna na videu byla podle tisku zřejmě zinscenována.

Nejmenovaný generál ve výslužbě k tomu řekl agentuře AFP, že účelem bylo zamlžit výsledek útoku a zmást Hizballáh. Server The Times of Israel píše, že teď jde o to, jestli se Hizballáh spokojí se svým původním tvrzením, že jeho střely zasáhly cíl a zranily izraelské vojáky, nebo zda připraví nový útok.

V Izraeli se situace natolik zklidnila, že se lidé na severu vrátili k práci na polích také u hranice. Ministr veřejné bezpečnosti Gilad Erdan dnes řekl, že Izrael nemá v úmyslu zahájit větší konflikt, ale dodal, že je armáda připravena na jakoukoli eventualitu.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelci jdou letos podruhé k volbám, výsledek je nejistý

17.09.2019 10:47 V Izraeli se dnes podruhé v letošním roce uskuteční předčasné volby. Zda se jejich výsledek bude…

Íránský duchovní vůdce varuje: S Američany nebudeme jednat na žádné úrovni

17.09.2019 10:03 Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí dnes řekl, že se rozhovory mezi Spojenými státy a…

Útok na ropná zařízení: Putin chce zapojit systém protiraketové obrany S…

17.09.2019 06:13 Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém…

Vznikla líheň teroristů? Tábor al-Húl budí obavy, experti burcují k akci

17.09.2019 00:01 NÁZOR - Po 18 letech od útoků z 11. září Spojené státy nadále čelí hrozbě různých teroristických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama