Do Abú Zabí přiletěla izraelská delegace, šlo o první přímý let

Do Abú Zabí na palubě letounu izraelského dopravce El Al dnes k jednáním o dokončení dohody o normalizaci vztahů mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty přiletěly delegace Izraele a Spojených států. Byl to první komerční let mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty. Zároveň je to poprvé, co byl izraelskému komerčnímu letounu umožněn přelet nad Saúdskou Arábii, což výrazně zkrátilo dobu letu.

Jared Kushner, zeť Donalda Trumpa
doporučujeme

Představitelé Izraele a SAE jednají o ekonomické, vědecké, obchodní a kulturní spolupráci, píše agentura Reuters. Podle mluvčího izraelské diplomacie je na programu také otázka zavedení přímých letů mezi oběma státy.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že pozval představitele SAE na návštěvu Izraele. Vzkaz předá poradce pro národní bezpečnost, který je v izraelské delegaci v SAE. "Uvítáme je s červeným kobercem tak, jako oni uvítali nás," řekl Netanjahu.

Americkou delegaci vedou poradce a zeť prezidenta Jared Kushner a poradce pro národní bezpečnost Robert O'Brien. Izraelskou delegaci vede O'Brienův protějšek Meir ben-Šabbat. Představitelé izraelské obrany navštíví SAE zvlášť.

Představitelé izraelské obrany navštíví SAE zvlášť. Podle zdroje z izraelské vlády by to mělo být za dva až tři týdny. Izraelské sdělovací prostředky uvádějí, že by tato delegace mohla pomoci vyřešit spor kolem prodeje amerických stíhacích letadel F-35 emirátům. Izrael k tomu měl výhrady a kvůli tomu byla návštěva bezpečnostní delegace odložena. Původně měla i tato skupina do SAE odletět dnes. Kushner novinářům řekl, že prodej letadel do SAE nenaruší vojenskou převahu Izraele.

K prvním tématům jednání v SAE patřilo vzájemné otevření ambasád. "Jednalo se o otevření velvyslanectví a podpisu bilaterálních dohod, jež posílí vztahy obou zemí," uvedla izraelská diplomacie k dnešním jednáním.

Kushner po příletu do SAE prohlásil, že mír mezi SAE a Izraelem si také přejí občané obou zemí. Zároveň poděkoval Saúdské Arábii, že umožnila přelet. Podle Trumpova zetě Spojené státy mohou zachovat izraelskou vojenskou převahu a zároveň prohlubovat vztahy se SAE. Kushner dnes také vyzval Palestince, aby přišli k jednacímu stolu.

"Takto vypadá mír," napsal na twitteru izraelský premiér Benjamin Netanjahu k dohodě o normalizaci vztahů.

Dohoda o navázání diplomatických vztahů, jež byla ohlášena 13. srpna, je první, kterou Izrael uzavřel s arabským státem za více než 20 let a jejím hlavním spouštěčem byly podle Reuters sdílené obavy SAE a Izraele z počínání Íránu. Spojené arabské emiráty se po Egyptu a Jordánsku dohodou staly teprve třetí arabskou zemí, která s Izraelem naváže plnohodnotné diplomatické styky a prvním státem ze zemí Perského zálivu.

Palestince postup SAE rozhněval a vyvolal obavy, že krok oslabí dlouhodobé panarabské stanovisko, které normalizaci vztahů mezi Izraelem a arabskými státy podmiňuje izraelským uznáním palestinského státu a jeho stažením z okupovaných území.

Boeing 737 společnosti El Al vzlétl z mezinárodního letiště Ben Guriona dnes dopoledne. V hebrejštině, arabštině a angličtině je nad okénkem kokpitu napsáno "mír". Ve vzduchu byl letoun něco přes tři hodiny.

"Modlil jsem se včera u Západní zdi, aby muslimové a Arabové po celém světe sledovali tento let, uznali, že jsme děti boží a že budoucnost nemusí být předem určená minulostí," řekl Kushner před odletem z Izraele.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palestinci budou volit parlament a prezidenta do půl roku. Hamás a Fatah…

24.09.2020 15:36 Palestinské strany Hamás a Fatah se dohodly, že se na palestinských územích budou konat volby do…

Izraelská vláda schválila zostření karantény. Jsme na okraji propasti,…

24.09.2020 12:21 Aktualizováno Izraelská vláda dnes po mnohahodinovém jednání schválila zostření podmínek celostátní karantény,…

Raab: Londýn chce vyřešit dluh vůči Íránu ze 70. let

23.09.2020 10:10 Británie s Íránem stále vyjednává o zaplacení dluhu za nedodanou zbrojní zakázku ze 70. let. Řekl…

Saúdská Arábie rozvolňuje pravidla pro poutě do Mekky

23.09.2020 07:51 Obyvatelům Saúdské Arábie bude od 4. října opět umožněno vykonávat umru, muslimskou malou pouť do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama