Ženy je možno zavřít do útulků. V Saúdské Arábii nadále platí drastické zákony

Saúdská Arábie sice zrušila omezení svobodného pohybu žen, když jim povolila cestovat bez svolení poručníků, v platnosti ale zůstala pravidla, jimiž lze stále ženám volnost omezit. Jak dnes napsala agentura AFP, je dokonce možné nechat ženy zavřít do útulků, které se příliš neliší od věznic.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Muslimky v burce, ilustrační fotografie
doporučujeme

Království praktikuje instituci poručnictví, takže ženy o sobě bez svolení mužských poručníků nemohou plně rozhodovat. Poručníkem bývá nejbližší mužský příbuzný.

V srpnu Rijád oznámil, že ženám starším 21 let se budou vydávat cestovní pasy a ženy budou moci bez svolení kohokoli jiného cestovat do zahraničí. Za rozhodnutím stojí korunní princ Muhammad bin Salmán, který chce poměry v konzervativním království modernizovat.

Rozhodnutím o vydávání cestovních dokladů však nepadlo pravidlo zvané taghajjab (nepřítomnost). Nejbližší mužský příbuzný podle něj stále může policii oznámit absenci příbuzné, což může skončit jejím zatčením a eventuálním umístěním do útulku pro ženy, uvádí saúdskoarabská odbornice na záležitosti oblasti Perského zálivu Ímán Husajnová.

I nejmenovaný západní diplomat, jehož oslovila AFP, se domnívá, že tato možnost ohlásit nepřítomnou je velkou trhlinou rozhodnutí o cestovních pasech. "Občané Saúdské Arábie nemohou svým dcerám zabránit, aby si obstaraly pas, ale pořád je mohou policii nahlásit jako nezvěstné, a ta je přivede zpět domů," uvádí diplomat. Přitom už loni členové poradní rady ministerstvu spravedlnosti doporučili systém taghajjabu zrušit, ale úřad na to nereagoval.

Zájem o cestovní pasy je značný, přichází si pro ně stále více žen. Na sociálních sítích se ale mnozí reformě vysmívají. Objevují se například vtipy, kdy přichází zahalené ženy z jedné strany hranice a z druhé vycházejí už jen lehce oblečené.

Ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch (HRW) tvrdí, že poručník může i nyní získat soudní rozhodnutí, které jeho příbuzné zakáže vycestovat. Může i poslat stížnost na "neposlušnost" dotyčné, což může skončit i uvězněním.

Ačkoli Saúdské Arabky mohou díky uvolnění poměrů od loňska samy řídit automobil, v případě povolení sňatku se bez souhlasu poručníka neobejdou, píše AFP.

Francouzská agentura hovořila se dvěma ženami, které strávily téměř rok v útulku pro ženy. Dostaly se tam, když se pokusily od rodiny uprchnout kvůli tomu, co označily za špatné zacházení. V útulku je kamery sledovaly 24 hodin denně. V případě, že jsou chovanky potrestány, vykonají trest bičováním muži. Vedení útulku si také vede záznamy o menstruacích žen. Husajnová tvrdí, že pokud o propuštění nepožádá poručník, mohou zůstat ženy v těchto zařízeních dlouho.

To byl i případ dvou žen, s nimiž hovořila AFP. Jelikož si pro ně rodiny nepřišly, byly převezeny do jiného zařízení, jemuž se říká přijímací domy. Jsou prý plné deprimovaných žen, o které rodiny neprojevily zájem už několik let. Panuje tam násilí a navzdory přísné ostraze se odtud ženy snaží uprchnout.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ničivé zemětřesení v Turecku: Počet obětí roste, holčička přežila pod…

25.01.2020 21:02 Aktualizováno Zemětřesení, které v pátek večer postihlo východ Turecka, má už 29 obětí a dalších téměř 1500 osob…

Krveprolití v Iráku: Policie vyháněla demonstranty z tábořišť, čtyři mrtví

25.01.2020 16:00 Aktualizováno Čtyři lidé přišli o život při dnešních policejních zásazích proti účastníkům protivládních protestů…

Trest smrti vykonán. V Íránu oběsili "Krokodýla z Perského zálivu"

25.01.2020 15:57 Aktualizováno V Íránu vypátrali mezinárodní síť pašeráků drog a oběsili jejího vůdce, který měl přezdívku…

Pět českých policistů se vrací do Iráku, podílejí se na výcviku proti IS

25.01.2020 13:18 Pětice českých policistů, která se kvůli přerušení výcviku v Bagdádu přesunula do České republiky,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama