Ženy je možno zavřít do útulků. V Saúdské Arábii nadále platí drastické zákony

Saúdská Arábie sice zrušila omezení svobodného pohybu žen, když jim povolila cestovat bez svolení poručníků, v platnosti ale zůstala pravidla, jimiž lze stále ženám volnost omezit. Jak dnes napsala agentura AFP, je dokonce možné nechat ženy zavřít do útulků, které se příliš neliší od věznic.

Muslimky v burce, ilustrační fotografie

Království praktikuje instituci poručnictví, takže ženy o sobě bez svolení mužských poručníků nemohou plně rozhodovat. Poručníkem bývá nejbližší mužský příbuzný.

V srpnu Rijád oznámil, že ženám starším 21 let se budou vydávat cestovní pasy a ženy budou moci bez svolení kohokoli jiného cestovat do zahraničí. Za rozhodnutím stojí korunní princ Muhammad bin Salmán, který chce poměry v konzervativním království modernizovat.

Rozhodnutím o vydávání cestovních dokladů však nepadlo pravidlo zvané taghajjab (nepřítomnost). Nejbližší mužský příbuzný podle něj stále může policii oznámit absenci příbuzné, což může skončit jejím zatčením a eventuálním umístěním do útulku pro ženy, uvádí saúdskoarabská odbornice na záležitosti oblasti Perského zálivu Ímán Husajnová.

I nejmenovaný západní diplomat, jehož oslovila AFP, se domnívá, že tato možnost ohlásit nepřítomnou je velkou trhlinou rozhodnutí o cestovních pasech. "Občané Saúdské Arábie nemohou svým dcerám zabránit, aby si obstaraly pas, ale pořád je mohou policii nahlásit jako nezvěstné, a ta je přivede zpět domů," uvádí diplomat. Přitom už loni členové poradní rady ministerstvu spravedlnosti doporučili systém taghajjabu zrušit, ale úřad na to nereagoval.

Zájem o cestovní pasy je značný, přichází si pro ně stále více žen. Na sociálních sítích se ale mnozí reformě vysmívají. Objevují se například vtipy, kdy přichází zahalené ženy z jedné strany hranice a z druhé vycházejí už jen lehce oblečené.

Ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch (HRW) tvrdí, že poručník může i nyní získat soudní rozhodnutí, které jeho příbuzné zakáže vycestovat. Může i poslat stížnost na "neposlušnost" dotyčné, což může skončit i uvězněním.

Ačkoli Saúdské Arabky mohou díky uvolnění poměrů od loňska samy řídit automobil, v případě povolení sňatku se bez souhlasu poručníka neobejdou, píše AFP.

Francouzská agentura hovořila se dvěma ženami, které strávily téměř rok v útulku pro ženy. Dostaly se tam, když se pokusily od rodiny uprchnout kvůli tomu, co označily za špatné zacházení. V útulku je kamery sledovaly 24 hodin denně. V případě, že jsou chovanky potrestány, vykonají trest bičováním muži. Vedení útulku si také vede záznamy o menstruacích žen. Husajnová tvrdí, že pokud o propuštění nepožádá poručník, mohou zůstat ženy v těchto zařízeních dlouho.

To byl i případ dvou žen, s nimiž hovořila AFP. Jelikož si pro ně rodiny nepřišly, byly převezeny do jiného zařízení, jemuž se říká přijímací domy. Jsou prý plné deprimovaných žen, o které rodiny neprojevily zájem už několik let. Panuje tam násilí a navzdory přísné ostraze se odtud ženy snaží uprchnout.

Výbuch rozmetal centrum Kábulu, několik mrtvých a zraněných

03.08.2021 20:11 Aktualizováno Centrum afghánského hlavního města Kábulu dnes podle svědků zasáhla silná exploze, která si podle…

Izraelský soud navrhl kompromis ve sporu o vystěhování Palestinců

02.08.2021 17:30 Izraelský nejvyšší soud dnes navrhl kompromisní řešení, které by mohlo zabránit vystěhování…

Turecko v plamenech. Kvůli masivním požárům evakuují tisíce turistů

31.07.2021 21:57 Aktualizováno Turecké pobřeží Egejského moře nadále sužují požáry, které se již rozšířily i k některým…

Arabský svět před výbuchem? Region čelí dlouho neřešeným výzvám

31.07.2021 21:57 Aktualizováno NÁZOR - Uplynulý týden ukázal, že arabské režimy tvrdě potlačují projevy nesouhlasu, ale již mnohem…

Izrael jako první na světě nabídne přeočkování třetí dávkou seniorům

29.07.2021 20:23 Izrael nabídne přeočkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech…

Cestující, učitelé i studenti. V Pákistánu se očkování stane nutností

29.07.2021 18:19 Pákistán od prvního srpna zakáže leteckou dopravu pro všechny, kdo se nebudou moci prokázat…

Izrael umožní očkovat děti od pěti let, pokud jim hrozí vážný průběh covidu

28.07.2021 20:33 Izrael od 1. srpna umožní očkovat proti covidu-19 děti ve věku pěti až 11 let, kterým by při nákaze…

Do Afghánistánu se údajně přesouvají bojovníci IS ze Sýrie či Libye

28.07.2021 12:26 Rusko zaznamenalo přesun bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) ze Sýrie, Libye a…

NATO podporuje Afghánistán a jednání o urovnání konfliktu, řekl Stoltenberg

27.07.2021 13:17 Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg dnes vyzval afghánského prezidenta…

Izrael pode zprávy HRW spáchal v květnových bojích v Gaze válečné zločiny

27.07.2021 11:01 Ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch (HRW) obvinili Izrael z válečných zločinů…

Související:

Právě se děje