Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry

Konflikt na Ukrajině dosáhl nového bodu zlomu, kdy v průběhu jednoho týdne došlo k výrazným změnám na bojišti i v geopolitické dynamice. Od nečekaných diplomatických gest až po použití experimentální zbraně se napětí mezi Ruskem, Ukrajinou a Západem dostalo na novou úroveň.

Nejvýraznější událostí týdne bylo použití ruské hypersonické rakety „Orešnik“, která podle prezidenta Vladimira Putina dokáže obejít veškeré západní obranné systémy. Raketa byla odpálena na Dnipro ve čtvrtek, což vyvolalo značnou nervozitu nejen na Ukrajině, ale i v NATO.

Podle analytiků je Orešnik středně dlouhého dosahu, hypersonická, schopná nést více hlavic, ačkoli tentokrát nebyla použita s jadernou náloží. Použití této zbraně může být demonstrací síly, která má odradit Západ od další podpory Ukrajiny.

Ukrajinské zpravodajské služby označily tuto raketu jako „Kedr“, přičemž se spekuluje, že jde o experimentální technologii, která ještě není vyráběna sériově. Kyrylo Budanov, šéf ukrajinské obranné zpravodajské služby, varoval, že tato raketa představuje „zvrhlý pokus“ a její použití bez jaderné nálože má být varováním, že Moskva je připravena eskalovat.

Týden začal telefonátem německého kancléře Olafa Scholze s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Tento krok, který přerušil dvouletou izolaci Moskvy od významných západních lídrů, byl motivován domácími politickými zájmy Scholze před volbami, ale také obavou z budoucí politiky Donalda Trumpa, jehož nástup do funkce prezidenta USA v lednu by mohl přinést nové dohody mezi Washingtonem a Moskvou.

Ukrajina i Polsko reagovaly na tento krok s neskrývanou nelibostí, zatímco Francie a Spojené království zůstaly zdrženlivější.

Mezitím americká administrativa povolila Ukrajině použití raket dlouhého dosahu na ruském území, což vedlo k jejich nasazení už v pondělí. Tato eskalace se zdá být reakcí na informace o nasazení severokorejských vojáků na straně Ruska, což představuje novou dimenzi konfliktu.

Podle zpráv britské vojenské rozvědky je fronta nyní „nestabilnější než kdy dříve“. Ukrajinské síly čelí těžkým ztrátám a ruské jednotky postupují na několika klíčových místech. Na jihu u Charkova a v oblasti Donbasu jsou ohroženy ukrajinské zásobovací linie, zatímco v Záporoží Moskva vyvíjí tlak na ukrajinské pozice.

Washington plánuje dodat Ukrajině nové zásoby munice a min, ale situace na frontě se mění velmi rychle. Optimistické scénáře předpokládají, že Rusko získá během zimy další územní výhody, což by mohlo Ukrajinu přivést k vyjednávacímu stolu.

Eskalace konfliktu přichází v době, kdy Západ usiluje o lepší vyjednávací pozici před možnými mírovými rozhovory. Přesto se zdá, že obě strany se spíše připravují na dlouhodobý konflikt než na jeho ukončení.

Použití rakety Orešnik, nárůst bojů a geopolitické hry mezi USA, Ruskem a Evropou naznačují, že válka na Ukrajině se bude ještě více globalizovat. Blížící se zima a možné politické změny v USA mohou situaci ještě více zkomplikovat, zatímco konflikt dál devastuje Ukrajinu i její lid. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy