Ekonomika se bortí, elitám dochází trpělivost. Putin poslal Rusko do krize, nepomohl by už ani konec války

Mnozí členové ruské politické elity jsou zklamaní, že válka proti Ukrajině neskončila v roce 2024. Tato frustrace a únava se projevují napříč různými vrstvami moci, od Kremlu po regionální správu. Podle informací z několika zdrojů blízkých Putinově administrativě a ruské vládě se očekávání rychlého ukončení bojů nenaplnila, což vede k nejistotě ohledně budoucnosti a k dalšímu zhoršení ekonomické situace země. Uvedl to portál Meduza.

Ruská ekonomika se na konci roku 2024 dostala do bodu napětí. Vysoké úrokové sazby centrální banky vyvolávají nespokojenost mezi podnikateli. I když se některým firmám podařilo přežít díky převzetí aktiv zahraničních společností, které z Ruska odešly, většina si uvědomuje, že tento trend nebude dlouhodobě udržitelný. Ekonomická stagnace a tlak sankcí tak vytvářejí vážné problémy nejen pro podniky, ale i pro celkovou stabilitu země.

Očekávání rychlého míru se definitivně rozplynula po ukrajinském vpádu do Kurské oblasti v srpnu 2024. Někteří členové elity však přiznávají, že i bez tohoto útoku by válka pravděpodobně pokračovala do roku 2025. Putinův přístup k válce navíc rozděluje i jeho vlastní podporovatele. Zatímco někteří „patrioti“ volají po totální mobilizaci a přechodu na válečné hospodářství, jiní se snaží najít cestu k dohodě, přestože šance na kompromis zůstávají malé.

Zajímavým faktorem se stal Donald Trump, jehož zvolení do funkce prezidenta USA v roce 2024 obnovilo jisté naděje na mír. Tyto naděje však rychle pohasly, protože Putinovy požadavky na anexi čtyř ukrajinských regionů jsou neslučitelné s Trumpovými podmínkami. Kreml si tak stále více uvědomuje, že jakýkoli kompromis bude obtížný.

Z pohledu Kremlu však ukončení války představuje nejen ekonomickou, ale i politickou výzvu. Někteří úředníci přiznávají, že po skončení konfliktu bude těžké vytvořit nový narativ, který by ospravedlnil dosavadní oběti a současnou ekonomickou situaci. Kreml proto začal plánovat možné scénáře pro „vstup do poválečné reality“. Mezi návrhy patří například předčasné volby v roce 2025, které by umožnily vytvořit „parlament vítězství“ s účastí vojenského personálu, nebo hlubší integrace s Běloruskem.

Hlubší integrace s Běloruskem, ať už formou společných institucí nebo sjednocení obou zemí, by mohla být pro Kreml nástrojem, jak odvrátit pozornost veřejnosti a posílit vnímání úspěchu. Tato možnost však závisí na postoji běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který si chce udržet svou nezávislou pozici.

Navzdory propagandě se většina Rusů podle průzkumů veřejného mínění kloní k ukončení války a zahájení mírových jednání. Dokonce i data z prokremelských zdrojů ukazují, že dvě třetiny občanů jsou nespokojeny s výsledky roku 2024. Kreml tak čelí rostoucímu tlaku nejen ze strany mezinárodního společenství, ale i vlastní společnosti, která touží po ukončení konfliktu a stabilizaci života. 

Související

Donald Trump Komentář

Trump přinese americkému lidu zkázu. EU v čele nutně potřebuje silného politika

Jen několik týdnů po své inauguraci Donald Trump zradil všechny své spojence a ukázal světu, jak bezohledný ve skutečnosti je. Již dříve plivl na hroby mrtvých vojáků, ale teď zašel ještě dál – pokud bude nadále upřednostňovat Rusko, přivolá válku nejen na křehkou EU, ale i na vlastní Američany, které (údajně) tolik miluje.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

včera

Princezna Kate a princ William se pochlubili zamilovaným snímkem.

Princezna Kate přiblížila lidem, jak tráví čas se svými dětmi

Princezna Kate se po boji se zákeřnou rakovinou od podzimu vrátila k plnění povinností člena královské rodiny. Do její agendy patří projekt, který se týká výchovy nejmenších dětí v prvních letech po narození. V jeho rámci ukázala manželka následníka trůnu něco, co by jinak nespatřilo světlo světa. 

včera

včera

včera

včera

Čína, ilustrační fotografie.

Peking reaguje na sbližování Trumpa s Putinem. Obrací se na Evropu

Zatímco americký lídr Donald Trump během jediného týdne zásadně poškodil vztahy své země s Evropou i Ukrajinou, k Rusku se naopak výrazně přiblížil. Ve víru jeho prohlášení se však téměř vytratil jeden z největších geopolitických rivalů Washingtonu – Čína. Ta se v souvislosti se svou nepřítomností u jednání v Rijádu rozhodla podpořit Evropu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump přinese americkému lidu zkázu. EU v čele nutně potřebuje silného politika

Jen několik týdnů po své inauguraci Donald Trump zradil všechny své spojence a ukázal světu, jak bezohledný ve skutečnosti je. Již dříve plivl na hroby mrtvých vojáků, ale teď zašel ještě dál – pokud bude nadále upřednostňovat Rusko, přivolá válku nejen na křehkou EU, ale i na vlastní Američany, které (údajně) tolik miluje.

včera

včera

Vlaky

České dráhy se chlubí. Cestujících bylo ve vlacích meziročně více

České dráhy se pochlubily čísly za loňský rok. Největší tuzemský železniční dopravce přepravil téměř 169 milionů cestujících, kteří dohromady ujeli přes osm miliard kilometrů. Cestujících bylo o čtyři miliony více než v předchozím roce. Meziročně došlo k růstu počtu pasažérů ve vnitrostátních i mezinárodních vlacích národního dopravce. 

včera

včera

včera

včera

Trump jde Rusům na ruku, protože nesnáší Zelenského, píše CNN

Americký prezident Donald Trump otevřeně přebírá ruské propagandistické narativy a naznačuje, že mír na Ukrajině by mohl být dosažen právě jejich přijetím. Svými výroky nejen zpochybňuje legitimitu ukrajinského vedení, ale také relativizuje odpovědnost Ruska za rozpoutání války. Tím nahrává Kremlu, který se i bez ústupků postupně posouvá do role vítěze.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy