Švédský expremiér zkritizoval Brusel za nulovou podporu Turecka, ztrácí svou morální autoritu

Brusel/Ankara – Zaspal Brusel, nebo je jen ignorantský? To je jedna z otázek, která vyvstala po neúspěšném puči v Turecku, kdy se evropští představitelé ostýchavě vyjadřovali k situaci v Turecku. Bývalý premiér Švédska Carl Bildt pro server Politico.eu popsal chování Bruselu po neúspěšném puči v Turecku.

Nejprve je dobré si připomenout, že by to pravděpodobně nebylo tak jednoduché, jak v roce 1967, kdy skupina důstojníků provedla vojenský převrat v Řecku. Tím začala vlna zatýkání a téměř desetiletá doba temna pro stát na jihu Evropy.

V Turecku byla při pokusu o převrat prolita krev, a to jak v Istanbulu, tak i Ankaře, když se pučisté snažili potlačit opoziční demonstranty, které podporovala vláda a prezident Erdogan. Pokud by byl puč úspěšný, pravděpodobně by se země dostala do občanské války a důsledky by byly obrovské, jak píše Bildt pro server Politico.eu.

Podle Bildta by tak milióny tureckých občanů prchalo před násilím a chaosem. Připojily by se k více než dvěma miliónům uprchlíků, kteří v Turecku čekají na další cestu do Evropy. Migrační vlna by pak byla ještě větší, než ta z roku 2015.

Evropská unie ještě nikdy nezažila vojenský pokus o převrat v některé z členských, nebo kandidátských zemí, poukázal Bildt. Puč ukázal, že Bruselu trvalo delší dobu, než události v Turecku odsoudil. A nikde nebyla ani stopa některého vedoucího představitele EU, který by chtěl letět do Ankary, aby tak podpořil demokratickou vládu a prezidenta Erdogana, upozorňuje expremiér Švédska.

Místo podpory, přišla kritika

Místo toho se pustili do kritiky tureckých úřadů, které začaly na Erdoganův příkaz čistit instituce od lidí, kteří mají být spojeny s pučem, nebo s duchovním Gülenem. Když Ankara požádala o výjimku z Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, tak v Bruselu turecké úřady neuspěly. Když ale Francie udělala to samé, po listopadových útocích v Paříži, tak jim EU vyhověla.

Není pochyb o tom, že Turecko má právo a dokonce povinnost přijmout opatření proti silám, které se snaží svrhnout demokracii, píše BIldt. Evropská unie by nyní byla v mnohem lepší pozici, kdyby se představitelé EU dostavily do Turecka a vyjádřily své obavy o ústavu v Turecku.

EU riskuje ztrátu své morální autority, obzvlášť pokud se nezapojí do jednání o samotném převratu a bude od toho dávat ruce pryč, podobně jako v roce 2013 v Egyptě. Evropa by se tak mohla snažit postavit za svůj politický ideál a demokratické hodnoty, navrhl expremiér Švédska.

„Prezident Putin může být prvním lídrem, který se po převratu setká s Erdoganem, pokud se to stane, bude to ostuda pro celou Evropu," zakončil Bildt svůj sloupek pro server Politico.eu.

Související

Vlajka EU

Zhroucení EU není daleko. Přišlo důrazné varování

Evropská unie se připravuje na vstup do nového roku a čelí přitom téměř dokonalé bouři politických výzev, konstatuje Carl Bildt. Dlouholetý švédský premiér a ministr zahraničí v komentáři pro server Al Džazíra nastínil, že zhroucení projektu evropské integrace nemusí být pouhou utopií.

Více souvisejících

Carl Bildt Turecko EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

včera

včera

Zemřela zpěvačka Helena Zeťová

Česko zasáhla jen pár dní před letošními Vánocemi nečekaná tragédie. Ve věku pouhých 44 let zemřela zpěvačka Helena Zeťová. Podle dostupných informací došlo k jejímu úmrtí za tragických okolností. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy