Brexitová dohoda na obzoru není, komentuje tisk schůzku Johnsona a Varadkara

Pokud jde o výsledek čtvrteční schůzky britského premiéra Borise Johnsona a jeho irského protějšku Lea Varadkara, zatím není důvod otevírat šampaňské, ba ani připít si pintou teplého guinnessu, řekl BBC zdroj obeznámený s jednáním.

Britští a irští komentátoři se shodují, že ačkoli se viditelně změnil tón rozhovorů, nikdo nemůže s jistotou tvrdit, že brexitová dohoda je 20 dní před termínem odchodu Británie z EU na obzoru.

Boris Johnson a Leo Varadkar ve čtvrtek po schůzce na severu Anglie v prohlášení pro média uvedli, že "vidí cestu k možné dohodě". Irský ministerský předseda dokonce prohlásil, že je možná dohoda do konce října. Její uzavření dosud komplikovala takzvaná irská pojistka, která je součástí dokumentu. Proto je postoj Irska ke změnám navrhovaným Brity klíčový.

"Po době, kdy různí unijní hráči veřejně zavrhovali britské návrhy, vyjadřovali námitky a naříkali nad jejich slabostí, jsme teď svědky hmatatelné ochoty, minimálně na straně EU, se vážně zabývat tím, jestli by britský plán mohl fungovat," napsala zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová. Varadkarův pozitivní postoj - jeho "možná" místo rázného "ne" - je velmi důležitý, dodala.

Podobně jako další komentátoři zdůraznila, že zatím nejsou k dispozici podrobnosti možného kompromisu. Zásadní tak nejspíš bude dnešní dopolední setkání unijního vyjednavače Michela Barniera s britským ministrem pro brexit Stephenem Barclayem.

"Očekává se, že Barnier dostane od Barclaye nové návrhy založené na domluvě mezi Johnsonem a Varadkarem. Barnier podle zpětné vazby od členských států rozhodne, zda mohou být základem pro hlubší jednání," napsal zpravodaj irské televize a rozhlasu RTÉ Tony Connelly.

Důležité podle něj bude, zda se jednání, dosud považovaná za "technická", posunou do další fáze. Ale zcela jistě jde už nyní hovořit o pozitivním vývoji, uvedl Connelly.

Podle komentátora televize ITV Roberta Pestona je také možné, že naznačování dohody má za cíl vyřadit ze hry britský parlament, který by se mohl pokusit do věci příští týden vložit ještě před klíčovým unijním summitem 17. října. Poslanci se podle Pestona chtěli pokusit vyvolat hlasování o nedůvěře Johnsonovi nebo prosadit referendum o dohodě v podobě, kterou dojednala Johnsonova předchůdkyně Theresa Mayová.

Teď se ale nejspíš i ti nejzavilejší Johnsonovi odpůrci stáhnou a nechají ho na pokoji, aby dostal prostor a mohl s EU uzavřít dohodu. "Možná se ledy pohnuly, uvidíme," dodal Peston.

Související

Více souvisejících

Brexit Boris Johnson Leo Varadkar Velká Británie irsko EU (Evropská unie) Michel Barnier Stephen Barclay (ministr UK)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy